DOLAR 16,1237 1.22%
EURO 17,3067 1.52%
ALTIN 959,851,18
BITCOIN 472519-2,54%
Isparta
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dimos+Kratos’a Ne Odu?
151 okunma

Dimos+Kratos’a Ne Odu?

ABONE OL
29 Ocak 2022 14:29
Dimos+Kratos’a Ne Odu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Halbuki, her günün akşamında ekmeğini alıp koltuğunun altına, “İyi akşamlar.” deyip de sofraya oturuyorduk ne güzel. Çocuklar televizyondan çoktan kopmuşlardı artık; bizim zamanımızda da olsaydı bu tabletler, cep telefonları, belki biz de “Hadi yemeğe!” dendiğinde “Birkaç dakika daha!” deyip de yemeğimizi soğutabilirdik.

Çocuklar hızla büyümeye devam ederken, “Ben giymesem de olur, ben yemesem de olur, bugün işe yüryerek de gidebilirim.” gibi avuntularla bütçe dengelemeyi çoktan hayatımıza dahil etmiştik bile. Uçuyoruz, kaçıyoruz, şöyle iyiyiz, böyle iyiyiz derken, ay sonu bir türlü gelmiyordu. Kadere razı olmakla birlikte, bize bu kaderi yaşatanlara, “Bu nasıl bir hayat?” diye sorduranlara bakınca da maalesef aradaki uçurumun farkına varamayıp da; “Adamlar ne yapsın? Her yerden saldırıyorlar dış güçler, muhalefet yıpratıyor.” diye savunucularına da sinir olmamak pek de mümkün olmuyordu. E, onlar da haklıydılar kendilerince. Bizim alışkın olmadığımız şekilde, hazır yiyip, hazır içenleri, yardım alıp, ihalelerde baş köşeye oturtulanları ve etkilerine aldıkları kitleyi de sanki Voodoo (Vudu) Büyüsü yapılmışçasına, bu dünyayla öteki dünyayı birbirine bağlayıp, yaşamın ve siyasetin içinde olmazsa olmaz bir inançmışçasına ve en önemlisi de Feodalitik bir yapı altında toplamışlardı sanki…

Üst tabakayla alt tabaka çatışması vücut bulmuş, ama lider vasfıyla koyulan kurallar, olmadı, revize edilip uygulamaya konulanlar neticesinde, dimos+kratos adeta en erken gemiyle çoktan uzaklara yol almıştı bile.

Hatta o kadar yoktu ki, birileri önce yıkıp yağmalamaya, sonradan yoluna koymaya kalkışmıştı da biri çıkıp; “Yok öyle yağma, önce ben yık, yak, vur, parçala demeden olmaz.”dedi. Elbette ilkini söyleyen de ikincisini söyleyen de aynı çatının altındalar. Yakında biri kulaklarını çeker, hal yoluna koyulur, bu didişme de…

Haftanın üçüncü günü olmazsa, dördüncü günü mutlaka değişen yumurtaya taktım ben kafayı. Bi alımlar, bi çalımlar. Nedir bu senden çektiğimiz bizim? 6,99TL’nin nesini beğenmedin de 7,89TL’ye çıktın hemen? Altı üstü 6 yumurta. Hani ilkokulda sorardı ya arkadaşlarımız; “Bi sepette altı yumurta varmış, altı çıktı kaç kaldı?” diye(!) Hah, tam da bu sorunun cevabını şimdi hayatımızın tam da ortasına çaktılar: Cevap: “Sepetin altı çıkarsa, hepsi düşer kırılır. Ha, Ha, Ha (!)

İyi ki, dolarla maaş alıyoruz da etkilenmiyoruz. On lira olacah ya, onbeşş lira olacah ya… Neyse, bir an içim geçti sanırım. 1 Doları kim kaybetmiş de 2 doları biz bulacağız? Bulsak zaten 8 köşe olurduk. İyi pazarlar. (Pazar gününden bahsediyorum, pazara çıkmaktan değil. …İki dolar alsam, pazartesi kaç olur ki?) Pazar nerede? Onu bile unutacağız yakında.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP