DOLAR 15,9739 0.2%
EURO 16,7888 0.54%
ALTIN 937,660,82
BITCOIN 462608-2,95%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

28 Haziran Bir Ulus için Çok ehemmiyetli ve bu ehemmiyet bizi yakından ilgilendiriyor
  • Medya Vatan
  • Yazarlar
  • 28 Haziran Bir Ulus için Çok ehemmiyetli ve bu ehemmiyet bizi yakından ilgilendiriyor
141 okunma

28 Haziran Bir Ulus için Çok ehemmiyetli ve bu ehemmiyet bizi yakından ilgilendiriyor

ABONE OL
19 Şubat 2022 15:02
28 Haziran Bir Ulus için Çok ehemmiyetli ve bu ehemmiyet bizi yakından ilgilendiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
28 Haziran Türk kamuoyu tarafından irdelenmiş bir gün değil. Genel itibari ile 28 Haziran’da gerçekleşmiş ve dünyayı ilgilendiren olaylara vakıfız. Lakin bize hem tarihi hem de coğrafi olarak uzak olmayan bir ülkede 28 Haziran çok ehemmiyetli bir gün üstelik bu ehemmiyet bizleri de yakından ilgilendiriyor.  Özellik ile 28 Haziran gününün bu ülke (Sırbistan) ve toplumu için önemini kavraya bilir isek, kamu diplomasimizi bu doğrultuda daha aktif hale getirebiliriz.

Miladi takvim yani Papa XIII. Gregoryenin icat ettiği takvime göre 28 Haziran günü Sırbistan devleti ve Ortodoks Sırp milleti için çok önemli bir tarihtir. Öyle ki yüzyıllardır Sırp ulusu 28 Haziran gününü kadim bir Ortodoks dini bayram günü olarak kutlar. Sırbistan’ın resmi tatil günleri arasında da yerini almıştır. Peki, 28 Haziran gününü bu kadar önemli kılan nedir?

·         Yine Miladi takvime göre 28 Haziran 1389’da Osmanlı devleti Murat Hüdavendigar padişahlığında Kosova Mazgirt vadisinde Sırp, Arnavut, Bulgar ve hatta Bosna soylularından oluşan bir haçlı birliği ile karşı karşıya gelmiştir. Kosova meydan muharebesi Osmanlı devleti için kötü başlamıştır. Çünkü I. Murat Öncelik ile Anadolu ayaklanmalarını bastırmak ile uğraşmış sonrasında Bulgar krallığı ile mücadele etmiş ve neticede de Savaş meydanına geç kalması hasebi ile stratejik konumu karşı tarafa kaptırmıştır. Savaş devam ederken ayrıca oluşan toz bulutu Sultan’ı sabaha kadar çadırında duaya sevk etmiştir. Sultan bu olay üzerine meşhur duasında; Zafer niyaz etmiş bedel olarak Şahadeti arzulamıştır. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin mutlak galibiyeti ile sonuçlanmıştır. Sonraları aziz ilan edilecek olan Miloş Obiliç ismindeki Sırp soylu, padişah savaş meydanını gezerken ölü taklidi yaparak, Padişah oradan geçtiği sırada ayağa kalkmış ve Murat Hüdavendigar’ı hançeri ile şehit etmiştir. Öğleki, Tarih I. Murat’ı Şehitlerin Padişah’ı diye yazacaktır. Kosova savaşı Osmanlı Devleti’nin varlığını cihan devleti olarak sürdürmesinin tapusu idi. Tamam yahut devam manasına geliyordu. Edirne’yi fetih eden Sultan I. Murat, Batı ve doğu arasında bir blok oluşturmayı başarmıştı. Bu sebep ile  sürekli olarak batının ve doğunun saldırısı altındaydı. Kosova savaşı bu saldırıları ya bitirecekti ya da Osmanlı belki de Anadolu’ya geri dönecekti.

Nitekim savaş kazanıldı ve Osmanlı devleti Balkanlar üzerinde hâkimiyetini tescilledi. Bu zafer aslında İstanbul’un fethinin de kapısını araladı. Sırplar savaşı kaybetmelerine rağmen, savaşarak Sırp neslini koruduklarına ve Ortodoksluğu yok olmaktan kurtardıklarına inandılar.28 Haziran gününü Sırpların doğum günü olarak atfettiler. Sırplar adeta savaşı kaybetmemiş ve belli ölçüde Osmanlı hâkimiyetine girmemiş gibi davrandılar. Aslında bu anlayış Osmanlı Devleti’nin son döneminde Milliyetçi akınların başlaması ile filizlendi ve birinci cihan harbine sıçradı orada da kalmayıp Yugoslavya’ya sirayet etti ve bitmedi günümüzde hala bu anlayış hâkim. Anlayış, Padişahı öldürdük ve Ortodoksluğu kurtararak Sırp ulusunun Kosova’dan doğmasını sağladık idi. Bugün Kosova’ya gittiğinizde başkent Priştina’ya yaklaştığınızda yolun sağında kocaman bir kule görürsünüz işte bu kule Miloş’un anısına dikilmiştir. Kulenin tepesine kadar çıkabilirsiniz ve en tepesinde Kosova meydan muharebesinin krokisi ile karşılaşırsınız. Aslında bu kule Sırplara göre Miloş’un Padişah’ı şehit ettiği ve dahi kendisinin infaz edildiği yer. Ayrıca, Sultan Murat Hüdavendigar’ın şehit olduktan sonra iç organlarının gömüldüğü ve sonraları türbe olarak ziyaretçi kabul eden ve aynı parselde bulunan ikinci Abdülhamit’in de selamlık yaptırdığı yere çok yakın. Sırplar her yıl 28 haziran günü o kulenin etrafında toplanırlar ve Miloş’u anarlar ve dahi Osmanlı’yı Türkleri yererler.

·         Şimdi sizi 1. Cihan harbi öncesine Gavrilo Princip’in Avusturya-Macaristan veliahttı Ferdinand ve eşi Sofia’ ya yaptığı suikasta götürmek arzusundayım. Olay Avusturya- Macaristan’ın Bosna Hersek’i ilhakı ile başlar aslında. Bölge halkı bu devleti kabul etmez Boşnaklar kadar Sırplar da Avusturya-Macaristan hakimiyetini kabul etmez. Öyle ki mallarını limana yaklaştırmazlar ve çeşitli boykot yolu izlerler. O dönemde Genç Sırp örgütü aktifleşmeye başlar. Bu örgüt hem fikir hem silahlı mücadele verir. Veliahttın Saraybosna’ya geleceğini duyan örgüt sonradan öğreneceğimiz üzere Rusya’nın da destekleri ile suikast planı yapar. Nitekim Ferdinand gelir Vijecnica devlet binasına doğru ilerlerken bombalı saldırıya uğrar. Saldırıda onlarca insan yaralanır ve Ferdinand’da hafif yaralananlar arasındadır. Buna rağmen resmi temaslarını yapar. Dönüş yolunda bombalı saldırıda yaralananları hastanede ziyaret etmek ister ancak hastane yolu Ferdinand için son yolculuk olur ve silahlı suikast Latin köprüsünün yakınlarında gerçekleşir Veliaht ve karısı oracıkta bir Sırp genç tarafından öldürülür. Ve bu olayın peşinden yaşanacak birkaç siyasi kriz ile Avusturya Macaristan imparatorluğu Sırbistan’a savaş ilan eder. Olaylar Rusya’nın müdahil olması ile 23 milyonun hayatını kaybedeceği birinci dünya savaşına dönüşür. Peki suikastın yapıldığı tarih nedir biliyor musunuz?

Tarih 28 haziran 1914’tür ..

·         Yugoslavya içerisinde Slobodan Milosevic isminde bir siyasetçi 1989’da ortaya çıkar ve ayrılıkçı konuşmaları ile gündeme oturur. Milosevic bir Sırp savaş suçlusudur ve Yugoslavya’nın dağılmasından Bosna’da ki katliama kadar dahili vardır hatta bir numaradır. Milosevic Sırpları hareketlendireceği ayrılık ateşinin kıvılcımlarını ilk defa tarihte hiçbir zaman Sırp nüfusunun çoğunluk olmadığı Kosova’dan yakmaya çalışır. Sebebi ise daha evvel ifade ettiğimiz gibidir. Kosova Sırplar için kutsaldır. Çok çarpıcıdır ki Milosevic Miloş’un anıtının olduğu Gazi Mestan meydanın ’da yaklaşık bir milyon Sırp’la miting yapar. Orada ‘Artık kimse Sırpları ezemeyecek ‘der. Meydan Kosova savaşının yapıldığı meydandır ve tarih 28 Haziran 1989’dur. Aynı yıl Milosevic ve ekibi ‘Bojna Kosovu’ isminde bir belgesel-film çektirmişlerdir ve bu filmin Türkçe karşılığı ‘Kosova Meydan muharebesi dir’ Bu film ile Sırpları, ayrılık kalkışmasında desteğe davet ederler.

Hepimizin bildiği Srebrenica katliamı vardır. Sırplar 8372 Boşnak erkeği sistematik olarak katletmiştir. Bu katliamın komutanı Radko Mladic ismindeki savaş suçlusudur. Katliamdan sonra kameraların önüne geçer ve der ki ‘ Biz Türklerden intikamımızı aldık’ .

Kastettiği Türkler Osmanlılar ve kastettiği intikam Kosova meydan muharebesidir.

Sırplar savaşı kaybetmelerine rağmen kendilerine bir efsane bulmuş durumdalar. Bosna Hersek Cumhur başkanlığı konsey Sırp üyesi Dodik bir demecinde şunu kaydetti ;

‘ Her devletin bir mite, kahramanlık hikâyesine ihtiyacı vardır ve Srebrenica’da Boşnakların Mit’idir ‘ Şimdi baktığınız zaman Srebrenica uluslararası hukuka göre sistematik katliamın işlendiği bir yer ama Dodik’in ifadesi Kosova meydan muharebesi için tabiri caiz ise cuk oturuyor. Öyleki bugün Kosova Sırbistan’a bile bağlı değil ve yüzde 95’i Arnavutlardan oluşuyor. Yani doğduklarına inandıkları topraklar onlara ait değil. 28 Haziran işte böyle bir gün.

28 Haziran Kosova savaşının ve Murat Hüdavendigar’ın şehadet  tarihi

28 Haziran Birinci dünya savaşına sebep olan suikastın yapıldığı tarih,

28 Haziran Sırpların Yugoslavya’ya karşı ayaklanmaya başladığı tarih.

28 Haziran Sırpların Kutsal devlet günü ve bu kutsiyet bizim ile alakalı..

 

Ömer Yıldız

Sosyolog

Kaynak

Baymak, Osman. Sultan Murat Hüdavendigar ve birinci Kosova Savaşı. Eylül 2012 Prizren Kosova

Noel,Malcom.Bosnia: A ShortHistoryUpdated Edition

Boj Nu kosovu  1989 ( Belgesel- Sırpça)

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP