DOLAR 16,6982 0.33%
EURO 17,5337 0.71%
ALTIN 972,23-0,06
BITCOIN 320234-3,90%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

AÇIK PENCERE; SOSYAL MEDYA
4421 okunma

AÇIK PENCERE; SOSYAL MEDYA

ABONE OL
28 Nisan 2022 15:24
AÇIK PENCERE; SOSYAL MEDYA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Cep telefonları ilk piyasaya çıktığında Ericsson marka telefonlar vardı. Yıl, yanlış hatırlamıyorsam 1996’ydı. Neredeyse telefonu taşımak için farklı bir çanta gerekirdi. Oldukça ağırdı. O günlerde sorulduğunda “Hangi marka favoriniz” diye “Ericsson”denirdi. Hayatı kolaylaştırmıştı-ya da bu teknolojiyi sunarak belki de kötülük etti hepimize. Günler geçtikçe yeni markalar pazarda yerini almaya başladı. Ericsson’un eski popülerliği yavaş yavaş azalmaya başladı. Azalıyordu, azaldı ve artık piyasada yoktu. Yerini Nokia aldı. Artık yeni favori marka Nokia’ydı. Tasarım odaklı ürünlerle, Nokia çantalarımıza daha taşınabilir, daha şık cep telefonları yerleştirdi. Modelleri de sürekli yineledi. İnsanlar yeni modelleri aldı. Yıllar geçti, Nokia’nın da itibarı, marka gücü silinip gitti. Sonra, hangi markanın yıllardır parlayan yıldız olduğu zaten belli.

Markaların varoluşlarını hep “daha” iyi ürünler üreten yeni markalara devrettiler.

Günümüzde ise artık sadece nesneler değil, özneler de marka oldu. İnternetteki fenomenler! Çoğu varlıklarını bir markaymışcasına sürdürüyorlar. Sahnede olanlar yani bizler de seyirci. Sahne o kadar kalabalık ki, dekor niyetine tüm hayatlarından birer parça var. Mekanlar evler; dekoru da süsleyen pahalı tabaklar, fincanlar, çatal-bıçak takımları. Daha çok satış linki atabilmek uğruna çocuğunu kılıktan kılığa sokanlar;havyarından portakallı ördeğine niş yemekleri yine Bavyera yemek takımlarında servis ettiğini hikayeleştirenler;yüzlerce kitap dolu kitaplığı olmasına rağmen her sorulduğunda aynı kitabın adını verenler;ve niceleri…Karşılarında da bu lüks hayatları kendi vasat hayatları ile karşılaştırıp hayatında mutsuz olmayı seçenler; Dyson marka saç şekillendirici ve I phone marka telefon için banka banka gezip tüm maaşını krediye ödemeye adeta ant içmiş bir kesim. Sonu yine hayal kırıklığı!

Bir çatal-bıçak takımı, bir saç kurutma makinesi, bir link i ile tüm hayatını geçiren diğerlerine inat çeşit çeşit gönderiyorlar sahneden gözümüze gözümüze. Çünkü onlar birer marka ve markalarına ait tüm misyon-vizyonlarını kısır göngü içerisinde kanıtlamak zorundalar. Marka olmak bunu gerektirir. Sahnedeki diyologları, pardon monologları da genellikle aynı kelimelerle sürdürüyorlar;” Çok şık, OMG, Mod, Link atmak, vb.” .

Sahte hayatlar, taklit hayatlar. Görünen yüzler, görünmeyen yüzler; Eşi ile çekildiği “o mutlu” fotoğrafı yayınlamadan sadece beş dakika önce edilen kavgalar; “Önce susatırım, sonra su satarım” a baş koyan binler; Lokman Hekim’in bile çare bulamadığı konulara anında doğal çözüm bulanlar; Siyahı yetmez beyazı da “aşırı iyi” diyen pazarlamacılar;Ve tüm bunları yaparken vergiden muaf tutulanlar…

Koskaca markaların bile bir sonu olduğuna göre, kendini marka sanan bu fenomenlerin de bir gün bu sahneden inecek olmaları ve gerçek dünyaya adaptasyonları oldukça zor bir süreç olsa gerek.

Aslında konuya böyle girersek, sosyal medyayı hemen kapatmak gelir içimizden, fişini çekelim isteriz. Ama meramımız bu değil!

Biraz daha makul konulara girelim. Ters tepmeyecek gibi.

Öyle ya, nasıl olsa bizi görmüyor, memleketin öbür ucunda diye, hiç tanımadığı birine, bırakın saygısızlık yapmayı (yaş farkı olmasa da) sen diye hitap etmenin bile kabalık olarak algılanabileceği noktadan çok gerilerdeyiz.

Ekranın başına geçince/ telefonu elimize alınca, sanki kutup denizinde, dalgalarla boğuşan kocaman bir geminin kaptanı oluveriyoruz. Hele bir de arkadaş/takipçi sayımız binli rakamları geçmiş ise…

Başlıyoruz ayarlara.

“Sayfamda şu kadar kişi var, ama kimse paylaşımlarımı beğenmiyor!” “Günaydın dedik, kimse selam almadı!”

Sınıf öğretmeni rolü devrede…

Örnekler çoğaltılır ama bu kez yazı uzar! Gerek yok bence uzatmaya…

Neyse biraz daha zaman geçince; hele hele evde kapalı kalmaktan canı sıkılan k…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP