DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357228-0,55%
Isparta
25°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Allah insanı yarattı

Allah insanı yarattı

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:35
Allah insanı yarattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
   Allah İnsanı temiz tertemiz yarattı. İnancımıza göre öyle temizlemek için vaftiz falan da gerekmez. Olabilecek en temiz şekli ile ve masum yarattı. En pir-ü pak…

Bu temizliği sürdürmek de temiz kalmak da, kirlenip leş olmak da sana kalmış.

Tercih senin.

Sonra bu temizliğini anlaması, muhafaza etmesi ve doğruyu bulmada kullanması için akıl verdi. Aklı da herkese verdi, temizliğinin devamını sağlaması ve karşılaşacağı hadiselerde güzeli bulmada kullansın diye.

Aklını hakikati aramak için de kullanabilirsin, dalaverelerin akışında sürüklenmeye kullanmak için de.

Tercih senin.

Allah kullarını sever. Anlaşılmak ister, bilinmek murat eder. Verdiği akıl ile bunları yapacak kabiliyeti de vermiştir aslında; ama merhametinin fazlası ile akis bulmasına da bile isteye müsaade eder. Dağıttıkça dağıtır.

Seven sevdiğini boş bırakmaz ya, öyle işte.

Anlasınlar, doğruyu bulsunlar, metodunu fark etsinler, usulünü geliştirsinler diye anlayacakları dilden kelam ile de ikaz eder, rehberlik edecek cümleler ile yolunu aydınlatır. Okudukça anlayacak, anladıkça daha fazla okuyacak, içine daldıkça derinleşecek sözlerini kullarının gönlüne sunar.

Tercih senin.

İnsan hüsrandadır der, zalimlik edebilir, akılsızlık edebilir, anlamayabilir, cahillik edebilir, farkına varmayabilir, endişelenebilir, izaha muhtaç olabilir diye daha da kıyamaz bir haberci, bir muştulayıcı, bir önder, bir yol gösterici yollar.

Anlattığını en iyi anlayanı koruyup kollayarak yanlışa düşülmemesinin çerçevesini çizer. Karanlıklara düşmemek için dolunay gibi güneş gibi ışıtır dünyasını Rahmetel’lil Alemin ile.

İnsanoğlunun içinden birisini seçerek insana verdiği kıymeti, O’nu her türlü yanlışa düşmekten muhafaza ederek de Hikmet’e verdiği kıymeti ortaya koyar.

Onu iyi anlayan ahlak abidesi dostlar ile kuşatır etrafını. Hangisine baksan gökteki yıldızlar gibi aydınlatır yollarını.

Tercih senin.

Tabi olan kurtulmuştur.

Tabi olana esaslı olarak tüm benliği ile tabi olanlar da kurtulmuştur.

Tabi olanları, samimiyetle tabi olanlara tabi olanları, bütün hadiseleri ve insanları anlayan ve anlatanlar da muhabbet bulmuştur. Kurtuluşun kapısını aralamıştır.

Tercih senin.

İlim ile irfan il, gayret ile çabalamanın esas olduğunu bilen bilir. İki gününün eşit olması zarar ve nerede olursa olsun ilmi aramak vazife verilmiş ise ve dahi ilk emri “Oku” olan bir muhataplığın sonucunda “-okudun mu?” sorusunun bekleneceği aşikardır.

İşin özü nasihatli davranmaktır, samimiyettir. Kanaat ettiğin ve hakikati hissettiğin bir dünyada tahkik etmen ve aramandan, anlama çabandan daha tabii bir vazife ne olabilir ki!

En güzel bilgi de haddini bilmektir. Gücün bozduğunu, mutlak gücün mutlaka bozduğunu bilen birisi güçler gücünün sahibini anlamaz da ne yapar? Dahası cahillikte ısrar olmaz mı?

Tercih senin.

İyi de bellidir, kötü de. Kötüye çeken vazifesini ifa eder, senin kötüye gitmen onun başarısı olur. E sen de kendi zırhınla bu saldırının üstesinden gelebilirsin.

Olmadı yardım da alırsın bir bilenden. Ehli olunca yakışır da.

Zerre kadar hayrın da zerre kadar şerrin de karşılığı vardır. Bazısı bunu zaman zaman unutur. Hatırlatan hakiki dostları da yoksa işi zor olur. Ahbaplık önemli olur bu zamanda.

Oyundan ibaret dünyada bir son vardır ki her şey orada başlar. Küf diye bir nefese tabi olduğumuz dünya zindan da olur gülistan da.

Tercih senin.

Evet dostum her şey senden sana bakar durur.

Tercih senin.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP