DOLAR 16,1993 0.73%
EURO 17,3331 0.15%
ALTIN 967,760,17
BITCOIN 4824952,02%
Isparta
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AŞK’OLSUN!
221 okunma

AŞK’OLSUN!

ABONE OL
29 Ocak 2022 14:41
AŞK’OLSUN!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Harbiden çok zormuş, konuya girmek.

Diyor ya hani;

“Aşk deyince kalem elden düşüyor

Aşk kâğıda yazılmıyor “Mihriban”

Aşık, yüreğine kazıyor da aşkı, kâğıda yazamıyor, beyninde uçuşan cümlelerin bir tanesi diline inmiyor. Şimdi okurken Mihriban’ı aklımızın, gönlümüzün sınırları almıyor. Ben inanıyorum ki, üstadın kaleminden sızanlar, yüreğinde taşıdığının milyonda biridir. Garip bir hissiyat işte.

Sevmenin çok üstünde Aşk, tensel değil tinsel bir durum. İlgi duyup libidonun tavan yapması ile hissedilen bir duygu değil. Aşk en çokta saygı, hoşgörü içerir. Kendinden önce onu düşünmeyi korumayı kollamayı, merhamet etmeyi gerektirir. Aşk kıskançlık barındırmaz. İncitse de, kırılıp dökülmek, küsmek yoktur. Mesafe, zaman kavramı yoktur. Sahiplenmek haddi aşmak, özgür bırakmak esas olan.

Telaşa mahal yok efendim, derdim romantizm değil 🙂

Hani, her gün birimizi fiziksel ya da ruhsal öldüren ERKEK’lere değinmek istiyorum. Her öldürülen kadının arkasından benzer hikâyeler çıkıyor.

Boşandığı için, ayrıldı başkasını sevdiği için, yüz vermediği için, koşulları o ilişkiye uygun olmadığı için vs vs.

Hiç adil değil, erkek boşanırsa, ayrılırsa, başkasını severse anlayış bekliyor çünkü o evlilikte, birliktelikte mutlu değil özgürleşmek istiyor. Amenna efendim amenna. Aynı anlayış kadına da gösterilsin şu el âlem örgütü bertaraf edilsin.

İnsan narsistlikten, bencillikten, özgüvensizlikten öldürür sevdiğini fiziksel ya da ruhsal. Seven kıyamaz ki.

Çok aşıkmıış, çook seviyormuuuş. Ha …..!gidin top sektirin.

Aşktan cinayet işlenseydi, kin nefret olsaydı;

Mecnun, Ferhat, Kerem efsane değil, yalan olurdu.

Aşk, saygı duymak, koruyup, kollamak olmasaydı, Mihriban’ı herkes tanır “sır” olmazdı. Ahmet Arif, hasretten prangalar eskitmezdi. Beni en çok dağlayan Âşık Veysel’in aşkıdır. Başkasına kaçan eşi perişan olmasın diye, tüm parasını ayakkabısının içine gizlice koyması. Nasıl bir inceliktir, kabullenip kaderi eşini özgür bırakmak. Fâni akılla düşününce kabul edilemeyecek bir durum. Adam gibi Adamlar işte, fâni olandan Bâki olana yükselmiş İlahi Aşka ulaşmışlar. Vuslatı sonsuzluğa bırakmışlar ne mutlu.

Birçok insan sevdiği onu sevsin diye, binlerce, günlerce Ya Vedûd esması çekiyor. Koşulsuz aşk istiyor. Güzelde, koşulsuz ne demek biliyor mu?

Allah duanı zikrini kabul etti, sen bu sınava hazır mısın? Her koşulda, varlıkta yoklukta, uzaklıkta, aldattığında, gittiğinde hala aynı şekilde üzülmeden, kırılmadan, kin, nefret duymadan sevebilecek misin?

Diyeceğim o ki;

Aşk öyle zannettiğiniz, egosal duygularınız değil.

Aşk’ta kavuşmak diye bir şey yoktur, kadere rızadır. Kaderde varsa kavuşmak ne âlâ. Aşk imandır, imanın kadar sınanırsın. Seninledir, değildir, gelmiştir gitmiştir, başkasının olmuştur, seni hiç sevmemiştir. Ömrünce hiç görmemişsin, görmeyeceksindir. Bunların hiç biri önemli değil. Sadece seversin içten içe, gönülden gönülle bir bağ kurarsın nârı ateşte yanarsın gıkın çıkmaz. Tek BİRR ümidin vuslatı ahirette dilersin. Ama dünya hayatına devam edersin.

Bir yerde okumuştum çok hoşuma gitmişti. Bir insan âşık olur da, bunu kimseye söylemezse “sır “olarak ölene kadar kalbinde saklarsa şehit sayılırmış. Mesele, Leyla’dan Mevla’ya yolculuk.

AŞK, işte gayrısı laf-ı güzaf.

Yüreğini elleriyle söküp, ateşe atabilenlerin Hakkı aşk. Elini taşın altına koyamayanların değil ves’selam.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP