DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323508-0,43%
Isparta
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMİZDİR
3321 okunma

BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMİZDİR

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:24
BAĞIMSIZLIK KARAKTERİMİZDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu ve çağdaşlaşma devrimlerinin önderi büyük Atatürk’ün ölümünün 83. yılındayız. O büyük insanın geleceğe bakışı bugün halen yolumuzu aydınlatıyor. En karanlık anımızda bile aydınlığa ne kadar yakın oluğumuzu bizlere hatırlatıyor.  

            Geleceğe bakışı demişken bakın geleceğe nasıl bakıyor, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir.” Onun bu sözü 10 Kasım’ın bir yas günü değil, onu anlama, anlatma ve anma günü olması gerektiğinin ifadesidir.

Atatürk’ü anlamak demek, onun fikirlerini özümsemek ve geleceğe taşımak demektir.

Atatürk’ü anlamak demek, onun açtığı aydınlık yolda başlattığı devrimleri geliştirerek geleceğe taşımak demektir.

Atatürk’ü anlamak demek onun “Bağımsızlık benim karakterimdir ülküsüyle ulusal sınırlar içinde “Vatan bir bütündür, bölünemez!” diyebilmek ve o bütün için her türlü saldırıya karşı savunma gücünü benliğinde taşıyabilmek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek “Ya bağımsızlık ya ölüm…” sözüyle, bağımsızlık için emperyalizme meydan okumak azim ve kararlılığını gösterebilmek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek barışı özümsemek ve bütün dünya halkları için istemek, “Yurtta barış, cihanda barış” diyebilmektir.

Atatürk’ü anlamak demek, onun ülkesinin koşulları ile dünyanın koşullarını değerlendirerek doğunun ve batının güdümü altına girmeden sentezleyerek oluşturduğu ulusal ve üniter Türkiye Cumhuriyeti modelini özümsemek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek gericiliğe, tutuculuğa karşı olmak, gerçek yol göstericinin akıl ve bilim olduğuna sıkı sıkıya sarılmak demektir.

Atatürk’ü anlamak demek din ve devlet işlerinin ayrılmasından yana olmak ve laikliği savunmak demektir.

Atatürk’ü anlamak demek halkçılık demektir. İnsan hak ve özgürlüklerine karşı mücadele ruhu ile dolup taşmak demektir.

Atatürk’ü anlamak demek ulusal sınırlar içinde yaşayan herkesi Türk kabul etmek ve hiçbir ayırım gözetmeden eşit yurttaşlık haklarını benimsemek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek kadın erkek ayırımına karşı çıkmak demektir, onun kadın devrimini içselleştirmek benimsemek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek çocuk sevmek demektir. “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar…” diyebilmektir.

Atatürk’ü anlamak demek kalkınma demektir, sömürüye karşı olmak demektir, sosyal devlet ilkelerini benimsemek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum halinde yaşatır ya da onu köleliğe ve yoksulluğa iter.” Gerçeğine sarılmak ve çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek demektir.

Atatürk’ü anlamak demek bütünü görebilmek ve daima ileriye gidebilmektir…

Atatürk’ü anlamak demek, onun Cumhuriyeti neden geçlere emanet ettiğini anlamak ve anlatabilmek demektir.

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Görev ve sorumluluğunu taşıyabilmektir.

Atatürk’ü anlamak demek, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Sözünü benliğimize kazımak ve “…Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyebilmektir.

Aramızdan ayrılışının 83. Yılında onu saygıyla özlemle anıyoruz.

Ruhu şad olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP