DOLAR 12,83993.64%
EURO 14,46983.2%
ALTIN 735,643,20
BITCOIN 75543312,77%
Isparta
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BE-KA
39 okunma

BE-KA

Lütfü Şahsuvaroğlu

ABONE OL
25 Ekim 2021 09:11
BE-KA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Kemal Görmez kapsamlı bir araştırma yaptı. Araştırmada bence önemli olan bulgu, Demokratik Değişim Hareketi sözcüsü Av Rubil Gökdemir’in de altını çizdiği husus. O da şu: Türkiye’de %70’lere yaklaşan bir kesim devletin zafiyet içinde olduğuna inanıyor.

Devlet zafiyetini Devlet Bey’in ‘beka’ sorununu gündeme getirdiği günden beri anlıyoruz ama bu son araştırma daha vahim veriler ortaya koyuyor.

İnsanlar devletin çivisinin çıktığını idrak ediyorlar.

Bunu sadece Sedat Peker’in videolarından çıkaranların sayısı hiç de az değil ama bilimsel olarak kamu yönetiminin giderek kötüleştiği ve devletin adeta bir aşiret devleti hatta daha da ileri giderek aile şirketi gibi yönetildiği gerçeği insanları tedirgin ediyor haklı olarak.

Parlamenter yapı ya da Başkanlık sistemlerinden hangisinin bize uygun düşüp düşmediği meselesinden daha derin bir mesele bu.

Sosyal psikolojik bir travmaya yol açabilecek bir başıbozukluk durumu söz konusu.

Başıbozukluk, “kamu vicdanını rahatsız etmeyecek onca insan varken tutup Hilal Kaplan’ı TRT Yönetim Kuruluna atamak neyin nesi?” diye soran AK Parti’ye oy vermiş olan kesimlerce de artık kabul edilen bir Be-Ka problemi… BE açılmış bir avuç ve altında noktacık, KA da Kaplan’ın kısaltılmışı…

Kemal Görmez’e sordum; “Bu araştırma Sedat Peker’in videolarından önce mi, sonra mı yapıldı?” diye… Önce yapılmış.

Demek ki sonra yapılsa devlet zafiyeti olduğu kanaati daha da yukarılarda bir orana erişecekti.

Siyasal Kültür, Siyasal Yapı ve Siyasal Vatandaşlık araştırmaları yapan Görmez, bu son kapsamlı araştırmasında üç sacayağının üzerinde elli bin kişiyi aşkın denekle önemli bulgulara eriştiklerini açıkladı.

Her ne kadar insanlar, oy verdikleri partilerin söylemleri istikametinde bu endişeye hak veriyor ya da vermiyor olsa da devlet kavramına önem atfeden herkes bir bunalım çağını yaşadığımızın farkında.

Benim karşılaştığım AK Partili ve MHP’li entelektüel düzeyi yüksek yüzlerce arkadaş, kamu yönetiminde bir problemler yumağı gördüğünü, atamalarda liyakate ve ehliyete riayet edilmediğini kabul ediyor. Çok büyük bir kesim, rüşvetin gemi azıya almasına ve devlet bütçesinin dar bir müteahhit gruba endekslenmesine tepkili…

Yüzde yirmilik bir kesim çalışmadan sadaka kültürüyle beslendiği için onlar açısından düzenin devam etmesinde bir sakınca yok. Bu kesim özellikle bir iktidar değişikliğinde gelirlerinden olacağına dâir endişe duyduklarını zaten açık açık paylaşmaktan çekinmiyor. O yüzden değişen belediyelerin ilk açıkladıkları şey, bu kesimin gözetileceğine dair teminat.

Önemli bir Karadenizli desteği almaya devam ettiği belli olan mevcut iktidarın Orta Anadolu’dan yetişmiş evlatlarını devlete vali, kaymakam, hâkim, savcı bürokrat veren ailelere de yaslandığını gözlemlemiş Kemal Görmez Hoca’nın araştırması.

Yeni ticari zümrenin siyasal davranışı ise, beslendiği ekonomik ayrıcalıklardan uzaklaştırılacağı vehmine dayanıyor.

AK Parti’yi yaşatmaya devam eden saiklerin başında muhalefetin sağlıklı bir yönetişim ortaya koyabileceğine ve parlamenter sisteme nasıl dönüleceğine dâir yeterince güven telkin edememesidir. İktidar miadını doldurmuştur doldurmasına da muhalefetin iktidar değişikliğine yetebilecek potansiyeli henüz bulunmamaktadır.

Yüzde yirmilik görece fakirleşen bir kesim belirleyecek önümüzdeki siyasal iktidarı ve siyasal sistemi. Onlar eski küçük ve orta burjuva ile biraz daha alt seviyedeki çalışan, emekli, işçi memur ve küçük esnaf kesimi.

Bunlar mevcut iktidardan kopma emaresi gösterdiler ama karşılarında güven veren bir iktidar alternatifi göremediler.

İYİP Parti’ye giden önemli bir kesim tereddüt içinde. FETÖ ile mücadelenin sekteye uğratılabileceği endişesi taşıyorlar.

Sevgili dostum Kemal Görmez’e; bugünlerde Weber’i işleyen Habermas’ın Alman ve daha geniş çevresiyle Avrupa toplumu için bir zihniyet çözümlemesini nasıl gerçekleştirdiğini anlamaya çalıştığımı söyledim. Bizde de böyle bir araştırma yapılsa keşke, sosyal psikolojimiz ile ilgili bilimsel ve derinliğine bir araştırma…

Hoca dedi ki, “Böyle bir fikrî çözümlemeyi yapabilen ülkemizde soldan saysan beş yüz kişi, sağdan saysan beş yüz kişi…

Böylesi bir zihinsel çözümleme için derinlemesine mülakat araştırması yapmak lazım. Günlerce oturup tartışmak gerek.

Fakat sonuçta entelektüel kesim dediğin de günlük kişisel, yaşamsal davranışlarında toplumun diğer kesimleri gibi hareket ediyor.

Lümpen ile entelektüel ayırdına araştırmalarda bir türlü varamıyoruz.”

Bir entelektüelin de lümpen davranışlarını benimsemesi hatta bir mafya lideri gibi konuşması zaten ekranlarda pek sıklıkla gördüğümüz hâl.

Bin yılın değerleri ile kavrulmuş bir sosyolojik gen kaynağı var. Sonuçta Müslümanlık ve Türklük köklü bir muhafazakârlık zeminini hazırlıyor hemen her merkez sağ yapılanmasına.

Millî Görüş, Milliyetçi Hareket ve Demir Kırat mirasının, darbeler sonrası inşa ettiği ve/veya desteklediği merkezin kendi değerleri ile mukayese ettiğinde lime lime dökülen bir güç kirlenmesine kerhen verdiği desteği çekmesi bir süreç meselesi, kolay değil…

Bu geleneksel muhafazakâr kesimin bin yıllık mirasından aldığı değerler istikametinde bir derin hafızası olsa da modernleşme ve yarın endişesiyle popüler kültürün davranış kodlarının hilafına bir cesarete sahip olması beklenmemelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.