DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320070-0,58%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

Bir Ekonomik Operasyonun Anatomisi
3621 okunma

Bir Ekonomik Operasyonun Anatomisi

Hükümetimiz dolar bozdur diyerek bir taraftan dolar toplamaya çalışırken diğer taraftan ₺ nin değerinin düşmesini engellemeye çalışıyor. Bir taraftan da Türkiye'ye ekonomik savaş açıldığını ve operasyonlar yapıldığını söylüyor ...

ABONE OL
11 Eylül 2021 14:35
Bir Ekonomik Operasyonun Anatomisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir Ekonomik Operasyonun Anatomisi :

Alanında “tekel” olan bir kamu kuruluşunun işletim hakkının 55 i 21 yıllığına bir Arap ortaklığına 6.55 milyar a “babalar gibi” satılır. Alan ortaklık bu bedelin 1.3 milyar ını peşin öder. Kalanı zamana yayılarak eşit taksitlerle ödenecektir.

Satıştan önceki son bilançoya göre kuruluşun o yılki karı o günkü kurla 2.1 milyar dolardır.

Satıştan birkaç yıl sonra bu Arap Ortaklığı kendi ortaklık yapısı içine yeni bir ortak daha alır. Böylece dışarıya karşı daha güçlü görünür.

Bu yeni yapı 2007 de kredi kullanarak bu borcu öder. 2013 de 2007de çektiği krediyi kapatmak ve refinansman amacıyla kredi aramaya başlar. Kimse krediye yanaşmayınca bir kısım siyasetçiler devreye girer ve nihayetinde Türk Bankalarının önderliğinde bir konsorsiyum bu Arap Ortaklığına 4.75 milyar kredi verir. Bankalara teminat olarak kuruluşun 55 hissesini gösterir. İmtiyaz sözleşmesine göre bu yasaktır ama devlet katında birileri buna müsaade eder.

Bankalara kredi borcunu taksitle ödeyecek olsa da taksit dönemi geldiğinde taksitleri ödemez. 1, 2, 3 derken devletin bir yetkilisi bankaları icrai işlemler yapmamaları konusunda uyarır.

Bankalar icrai işleme geçemezler ancak devlete baskı yapmaya başlarlar. Devlet uzun süre dirense de nihayetinde bu kuruluşun 55 hissesine el koyar. Kredi sözleşmesi gereği bankaların bu 55 hisseye rehin hakkı vardır.

Şimdi bankalar rehin hakları bulunan bu 55 hissenin (faizler + 4.75 milyar dolar karşılığında) satın alınmasını istemektedir. Oysa bugün bu hisselerin değeri 2.5 milyar ın altındadır.

Kuruluşu işleten Arap Ortaklığı geçen 11 yıllık sürede yaklaşık 6.62 milyar dolar temettü yani kar payı almıştır. Özelleştirme kapsamında devredilen gayrimenkullerin neredeyse tamamını satıp paraya çevirmiştir. Buradan ne kadar gelir elde ettiği belli değildir.

Yine piyasaya net olarak bilinmemekle birlikte 19 milyar ₺ ile 37 milyar ₺ arası borcu bulunduğu konuşulmaktadır. Bu borçlar hazineye kalacak gibi görünüyor.

Özelleştirildiği tarihte yaklaşık 53 bin kişinin çalıştığı kuruluşta bugün bu sayı 30 bin civarındadır. Diğer çalışanların bir kısmı başka kurumlara geçmiş , bir kısmı emekli olmuş bir kısmı da işsiz kalmıştır. Yaklaşık 20 bin istihdam yok edilmiş.

Hülasa;

Adamlar gelmiş 1.3 milyar dolar yatırıp 11 yıl sonra 6.62 milyar dolar alıp gitmiştir. Gayrimenkullerden elde ettiği gelir ve piyasaya taktığı borç da cabasıdır…

Buyrun size ülkeye karşı yapılmış bir operasyon…

Bunları dile getirdiğimiz için biz “vatan haini”, “sosyalmedya teröristi” olurken tüm bunlara yolverenler gözyumanlar vatansever öyle mi?

Hass…

(ALPERENCE DÜŞÜNCELER)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP