DOLAR 16,6963 0.31%
EURO 17,5102 0.61%
ALTIN 969,51-0,34
BITCOIN 316436-5,22%
Isparta
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

BİR GÜNDE KAYIP COĞRAFYALARA ve KENDİ ŞEHRİMİZE BİR SEYAHAT
5421 okunma

BİR GÜNDE KAYIP COĞRAFYALARA ve KENDİ ŞEHRİMİZE BİR SEYAHAT

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:30
BİR GÜNDE KAYIP COĞRAFYALARA ve KENDİ ŞEHRİMİZE BİR SEYAHAT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğa Fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın, Seçil İkiz Candan ile beraber gerçekleştirdikleri 29 ay süren serüvenlerini anlatan “Asya Kayıp Coğrafyalar” adlı fotoğraf sergisi 7 Ocak 2022 tarihinde Ankara Ticaret Odası (ATO)  Congresium’ da açıldı. Gündelik alışkanlıklarını bir kenara bırakarak, sonu bilinmez yolculuklara dönmemeyi göze alarak çıkan kaşif ruhlu insanlara ithaf” olan Sergi, 3 Mart 2022 Perşembe gününe kadar ATO Congresium’da ziyarete açık olacak.

Seçil İkiz Candan ile Cemal Gülas’ın sergi girişinde bu yolculuğu yapmalarına sebep olan düşüncelerini ifade eden kendi yazılarını okurken çok etkilendim. Bu yazılar çok uzun olduğu için burada sadece Seçil İkiz Candan’ın son cümlesinde yer alan bir ifadeyi sizlere aktaracağım.

“Bu yolculuk, kendi yolculuğumun da bir başlangıcı oldu.”

İşte bu ifade aslında o kadar çok şeyi bizlere özetliyor ki;

Biz insanların ufkunun açılması için, taassup ve önyargılarımızdan arınmamız için, bir yere saplanıp kalarak körleşmememiz için, bilgimizin ve görgümüzün artması için, yanlışlarımızı fark etmemiz için, doğrularımıza daha güzel sahip çıkmamız için seyahat etmemiz gerekmektedir.

Tarih içinde ön plana çıkmış aşağıdaki bazı şahsiyetler seyahat hakkında aşağıda örnekleri sunulan bir dizi anlamlı sözleri sarf etmişlerdir.

“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.”  Emile Zola

“Seyahat için yaptığın yatırım kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.” Matthew Karsten

“Uzaklara gittikten sonra tamamen değişmiş biri olarak dönmek gerçek bir mucize.” Kate Douglas Wiggin

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” Goethe

“Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.” St. Agustine

“Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git.” Dalai Lama

 “Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.”Betty Williams

“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, Yeni okyanuslar keşfedemez.”  Andre Gide

  “Ne kadar uzağa gidersem kendime o kadar çok yakınlaşıyorum.”  Andrew McCarthy

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.” Jack Kerouac

“Bilmediğin bir yola gitmek bilmediğin bir yönünü keşfetmektir. “Martin Buber

“Seyahat insanı alçak gönüllü yapar. Size dünyada ne kadar küçük bir yer işgal ettiğinizi görmenizi sağlar.”Gustave Flaubert.

Türk seyyah Evliya Çelebi’de kendi seyahatlerinden öğrendiği bilgilerle yazdıkları bizlere hala derin mesajlar vermektedir.

Biz insanların bu dünyada sahip olduğu en büyük servet akılla kullandığı ömürdür. Her insan Allah tarafından kendisine verilen zamanın pilotudur ve aslında hepimiz bu dünyadan geçen turistleriz.

 

Dün arkadaşım Ahmet Keleşoğlu ile Asya Kayıp Coğrafyalar sergisinde tesadüfen karşılaştık ve sergiyi beraber gezmeye devam ettik.  Sergide görevli Yasemin hanımın mükemmel rehberliğinden ve sergideki her resimden ve her resimle ilgili yazılanlardan o kadar çok etkilendik ki,  sanki Asya’nın kayıp yerlerine Cemal Gülas ve Seçil İkiz Candan ile beraber ben ve arkadaşım Ahmet de gitmişti.

Sergi sonrası bana Yenimahalle Belediyesinden gönderilen bir mesajla haber verilen Yenimahalle Kitap Fuarına uğradık. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinde 30 Ocak’a kadar sürecek bu kitap fuarını gezdik. Konuk yazarların imza ve söyleşilerine katılmak için önümüzdeki günlerde bu kitap fuarına tekrar katılmayı ve daha çok vakit ayırmayı planladık.

Evlerimize dönüş yolunda o kadar çok yorulmuştuk ki,  Ankara’da isim yapmış bir tatlı firmasının imalat yerinin bize çok yakın olduğunu arkadaşım Ahmet bana bildirince hiç düşünmeden doğrudan oraya gittik. Diğer Ankara’nın ünlü pastanelerinde çok pahalı yiyebileceğimiz bu isim yapmış güzel tatlıları çok ucuza ve de ilk imalat yerinde daha sağlıklı bir ortamda yeme fırsatı yakaladık. Tatlıları yiyince üzerine çay içmek sanki bir borç olmuştu. Bu sefer ben arkadaşım Ahmet’e yine dönüş yolumuzda olan ve yeni açılan Gazi Parkında çay içme teklifinde bulundum. Burada Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen bir yerden yine diğer pastanelere göre kıyasla çok ucuza ve de daha sağlıklı sunulan çaylarımızı ellerimize alarak içerek bu güzel parkın içinde dolaştık. Sonrasında evlerimize akşam olmadan huzurla ulaştık.

Haydi bizler belki Cemal Gülas ve Seçil İkiz Candan gibi kayıp coğrafya Asya’ya gidemeyiz. Ama kendi yolculuğumuzun başlangıcını içinde bulunduğumuz kentlerin daha önce hiç gitmediğiniz yerlerini ve faaliyetlerini görerek başlatabiliriz.

Arkadaşım Ahmet ile önceden hiçbir planlama yapmadan tesadüfen buluştuktan ve bu sergiyi ve de kitap fuarını gezdikten sonra Ankara’da öyle güzel yerler ve öyle güzel tatlar keşif ettik ki burada hepsini sizlere aktarmaya kelimeler yetmez.

Ama biz bu yolculuğumuzu anlatmaya kelimeler yetmeyeceği için beraber kısaca BİR GÜNDE KAYIP COĞRAFYALARA ve KENDİ ŞEHRİMİZE BİR SEYAHAT ismini koyduk.

Haydi Atalarımızın aşağıdaki sözünü tekrar hatırlayalım.

   “Tebdili mekânda ferahlık vardır”

 

 

 

Tuğtigin ŞEN

Araştırmacı /Emekli Albay

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP