Biyografi
Bu biyografi 54 kez okundu
Seyit BERBER
Köşe Yazarımız
 
 
 
 

Seyit BERBER (Ozan Molla) (1953- ) yılında Develi ilçesi Köseler köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde okudu. Ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirdi. 
Daha sonra Sümerbank Anadolu Ünüversitesinin iş birliği ile hazırlanan iki yıllık iş idaresi ön lisans bölümünü bitirdi.

Bakın dostlar Beyler sefâ sürerken,
Uçtan uca benim köyüm perişan.
Çocuğumu yerme köylüdür diye,
Aman hoca benim köyüm perişan .

diyerek O zamanın bir gerçeğini dile getiriyordu.Çalışma hayatına Sümerbank'ta başladı. Paketçi olarak girdiği kurumdan başarıları sonucunda müdür yardımcılığına kadar yükseldi. Daha sonra aynı kurumdan emekli oldu. Berber, Şiir yazmaya on üç on dört yaşında başladı,İlk yazdığı şiirlerden biri Kayseri Taşçıoğlu Kur’an kursunda okurken..
Hocasına kızarak, 

Sofu postunu meydana serene bakın serene
Hısım olmuş kör şeytana törene bakın törene.

diyordu.Şiirlerinde akıcı bir dil kullananŞair,kendi çabalarıyla saz çalmayı öğrendi ancak  güzel bir saz çakamıyorum deyip 1980 yılından sonra saz çalmayı bıraktı.Şiirlerinde Ozan Molla malılasını kullandı. Şiirleri birçok gazete ve dergilerde yayınlandı. Yazdığı şiirlerini özel bir defterinde topladı. Şair, şiirlerinde işlediği konular vatan, millet, insan sevgisi, tasavvuftur. Halk edebiyatı türlerinden koçaklama ve taşlama şiirlerinde sıkçagörülür. Seyit Berber Vatan sevdalısı bir şair,gördüğü yanlışları korkusuzca dile getiren,kendince Türk Milletinin duygularına Tercğman olan biridir.Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Seyit, BERBER,
Haber Yazılımı