DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357325-0,74%
Isparta
25°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK

BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK

ABONE OL
19 Şubat 2022 15:52
BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Seni pamuklara sarmalar sararım
Ne bedel isterim ne hesap sorarım
Ne sitemle güzel kalbini yorarım
…”
Tam da şarkıda söylediği gibi bir tarafta pamuklara sarıp sarmaladığımız, bedel istemeden, hesap sormadan, asla sitem etmeden ve yormadan, incitmeden, üzmeden bakıp büyüttüğümüz çocuklarımız diğer tarafta bütün bunları yaparken kendimizi pek mükemmel birer anne-baba olarak gören bizler… Fakat onları ne kadar sarıp sarmalasak da adına ‘hayat’ denilen gerçeklikle tanışmalarının önüne geçemiyoruz. Mademki durum böyle bırakalım da bu gerçekliğe hazır olsunlar, er geç karşı karşıya kalacakları zorluklarla mücadeleye kendilerini hazır hissetsinler. Aksi hâlde daha ilk engelde takılıp kalacaklar.
21 yaşında çağ kapatıp çağ açan, henüz bıyıkları terlemeden Bağdat’ın kapılarını zorlayan gençlerimiz;  bilgisayar oyunlarının başında patates cipsi ve kola tüketerek vakit öldürmeyi marifet zanneden, yerlerinden  kalkmaya üşenip bir bardak suyu bile annelerinden isteyen 21 yaşındaki ergenlere evrildi.
Bunun suçlusu kim? Çocuklarımız mı, onların tekâmülüne bir türlü izin vermeyen biz ebeveynler mi? Bizlerin de yanlış yetişmemize sebep olan politikalar mı? Örfün, törenin, geleneğin hatalı uçları mı? İnancımızla ve kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi olmayan, yorumlamaya bile gerek duymadan kopyala-yapıştır yaptığımız davranış modelleri mi?
Putları deviren ‘çocuk İbrahim’in cesareti, Allah’ın buyruğuna bir an bile düşünmeden boynunu uzatıp teslim olan İsmail’in iman çizgisindeki kararlılık ve samimiyeti bugün hangi çocuğumuzda, hangi gencimizde var?
Beş yaşında Kuran’ı hatmeden, dokuz yaşında hâfız olan İmam-ı Âzam’ın yerini on dördünde, yirmi dördünde ‘oğluşum’ diye seslenip bebek gibi sevdiğimiz delikanlılar aldı. Nerede hata yaptık?
Aziziye savunması sırasında daha yirmi yaşında olan, üç aylık bebeğini evde bırakıp cepheye giderken “Oğul bulunur da vatan bulunmaz.” diyen Nene Hatun’un şuuru bugün hangi kızımızda var? Ya da şöyle soralım: Biz ebeveynler bu şuuru hangi kızımıza verebildik? Şairin(1) Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!/Haydi artık uyuyan destanını uyandır!” diye çağrıda bulunduğu delikanlılar nasıl derin bir uykuya daldılar ki bir türlü uyanmıyorlar? Ya şairin “Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın!” dediği kızlarımız ne hâlde? Onları birer Fatih anası olacak şuurla donatabildik mi?
Bayburt’un Yukarıkırzı köyünde Ermenilerin çirkin emellerine teslim olmamak için kendilerini -biri çocuğuyla- su kuyularına atan on sekiz Müslüman Türk kadınının, kızının(2) iffet anlayışına ne oldu da onun yerini TikTok videolarındaki ‘sûretlerin’ hiçbir ahlakî ölçüye sığmayan hâlleri aldı? Mahremiyetimiz, mukaddesatımız, değerlerimiz nereye gitti? Bu gençler yerden bitmediğine, uzaydan gelmediğine göre aile, toplum, devlet nere/ler/de yanlış/lar yaptı? Zararın neresinden, ne zaman döneceğiz? Böylesine sorumsuz yetiştirdiğimiz çocuklarımıza ve artık kaybetmek üzere olduğumuz gençlerimize sorumluluk duygusunu kazandırmak için daha ne kadar bekleyeceğiz?
Siber suçlarla mücadele eden AyyıldızTİM’in başındaki isim bakın ne diyor: “Terör örgütlerinin sitelerini çökertmek için harcadığımız zamandan fazlasını, şerefli Türk askerinin üniformalarının kullanıldığı ahlaksızca görüntüler içeren, açık saçık videoları yok etmek için sarf ediyoruz.” Yine aynı isim özellikle gençlerimizi şöyle ikaz ediyor: Sosyal medyadaki platformlar ‘keşfet’, ‘önerilenler’ gibi sayfalarında ahlakî noktada en zayıf olan videoları öne çıkarıyorlar. Böylece gençler daha çok izlenmek için bu tarz videolar çekmeye teşvik ediliyor.”
Çözüm arayışı içinde olan herkes gibi benim de görüş ve önerilerim var elbette. Hiç değilse ‘uyuyan ebeveynleri’ uyandırabilirsek, ebeveynlere bu sorunla mücadele etme ve başa çıkma şuuru kazandırabilirsek bu yoldaki ilk büyük adımı atmış olacağız.

(1) Arif Nihat ASYA, “Fetih Marşı”

(2) Bayburt’un Aydıntepe ilçesine bağlı Yukarıkırzı köyünde bulunan ve halk arasında “Kız Kuyuları” olarak bilinen su kuyularının olduğu alana yapılan “İffet Anıtı” (2017) ziyarete açıktır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP