DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349502-0,88%
Isparta
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BUNA(L)DIK

BUNA(L)DIK

ABONE OL
19 Şubat 2022 15:53
BUNA(L)DIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

On binlerce yıllık insanlık tarihinin son yüz yılında ne olduysa oldu. Özellikle 19. yüzyılın başlarından itibaren sanayi alanında kaydedilen ilerleme insanların hayatında köklü değişiklikler meydana getirdi. O zamana kadar belli bir rutinde seyreden hayat, hızla değişmeye başladı.

Son otuz yılda internetin hızlı bir şekilde hayatımıza girmesiyle baş döndürücü bir değişim yaşadık. Hele bu son on yıl, on binlerce yıla galebe çaldı.

Bunca teknolojik gelişmeye ve hayat standartımızın bu kadar yükselmesine  rağmen iptidai deyip burun kıvırdığımız insanlardan daha iptidai duruma düştük. Topu topu on küsur yıldır kullandığımız sosyal medya, hayatımıza hükmeder oldu. Bu arenada yaşanan her türlü rezilliği marifet bildik, insanlık olarak ahlaksızlık çukurunun dibine battıkça battık. Azıcık umudu olan, umudunu kaybetmek; azıcık aklı kalan, aklını kaçırmak üzere. Suyundan içenin delirdiği çeşmenin başında bekleyen üç beş akıllının da  ağızlarını çeşmeye dayayıp kana kana içmelerine az kaldı. İpin ucunu bir kere kaçırdık, yakalayabilene aşk olsun.

Teknoloji denen nimeti el birliğiyle nikmete çevirdik.
Eşlerimizi, oğullarımızı, kızlarımızı, ana-babalarımızı yanıbaşımızdalarken kaybettik. Kalemiz olan aile de elimizden kayıp  gidiverdi.

Konfor delisi olduk, ne yapsak nefsimize söz geçirip aklımızı başımıza devşiremedik.

Suyu yavaş yavaş ısıtılan kurbağaya döndük. Hiçbir şeye tepki gösteremez, şaşıramaz olduk. Suyumuz  ısındıkça kayıtsızlığımız arttı.
Çoktandır mankurtlaşmıştık, yetmedi
mutantlaştık.

Hani dünya deni olandı? Hz. Adem’in hatası yüzünden âlâ olan cennetten indirildiği yerdi burası hani?  Hani buraya itibar etmeyecek, azıcık konaklayıp gidecektik? Hangi ara onu  bu kadar kıymetlendirdik?
Hani şairin dediği gibi ekip dikip gideceğimiz bir tarlaydı bu dünya? Mahsulü ahireteydi hani? Tarlanın kiracısıydık, arsızlık edip sahibinden tapusunu istedik, yetmedi “Mahsulü zinhar ahirete bırakmayız, burada isteriz.” dedik. O değil de hangi ara böylesine ‘vehn’e kapıldık, yolumuzu şaşırdık?

Velhasıl yorulduk, hem çok yorulduk.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP