DOLAR 15,9742 0.2%
EURO 16,7966 0.57%
ALTIN 937,280,78
BITCOIN 462092-3,37%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇANAKKALE SAVAŞINI KAZANDIRAN BÜYÜK RUH
351 okunma

ÇANAKKALE SAVAŞINI KAZANDIRAN BÜYÜK RUH

ABONE OL
31 Ocak 2022 18:59
ÇANAKKALE SAVAŞINI KAZANDIRAN BÜYÜK RUH
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birinci Dünya Savaşı içinde önemli bir yer teşkil eden Çanakkale Savaşları, önce deniz savaşı daha sonra da kara savaşı olarak gerçekleşmiştir. İngiltere ve Fransa, Osmanlı Devleti’ni savaş dışında bırakmak ve Rusya ile bağlantı kurarak Almanya ve Avusturya’ya karşı üstünlük sağlamak için Çanakkale boğazını geçerek İstanbul’u kontrol etmek istemişlerdir. Bu amaçla güçlü donanmaları ile 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazına saldırmışlardır. Ancak bu güçlü donanma, isabetli top ateşi ve mayınların boğazı tıkamasıyla beklenmedik bir yenilgiye uğramıştır. Deniz yoluyla geçemedikleri Çanakkale boğazını bu kez karadan istila ederek aşmak amacıyla Seddülbahir ve Arıburnu bölgelerine çıkarma harekâtı düzenlemişler ama yine başarı gösteremeden 1916 yılının başında geri çekilmişlerdir.

Tarih kitaplarında yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir paragrafta özetlendiğini gördüğümüz bu zafer aslında Türk milletinin sahip olduğu yüksek bir milli ve dini ruhun şahlanışının yıl dönümüdür.

Bu zaferde Mustafa Kemal’in aşağıda ifade ettiği yüksek ruhu bulursunuz.

’Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz, on metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulamamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geliyor, fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz?.. Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini de biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok… Okuma bilenler Kuran’ı Kerim okuyor ve Cennet’e gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.” 

Bu yüksek ruhu bize saldıran Müttefik Orduları Başkomutanı General Hamilton’da şu şekilde ifade etmiştir.

   ‘’…Evet, insan ruhunu yenmek mümkün olmuyor. Dünyada hiçbir ordu bu kadar sürekli ayakta kalamaz. Sadece bugün 18000 şarapnel attık. Aylardan beri gece gündüz savaş gemilerimiz mevzilerini bombalıyor. Son derece hırpalanmış Türkleri koruyan Cenab-ı Allah’larından ayırmak için başka ne yapılabilir!……’’

İşte bizim düşmanlarımız ilk önce Çanakkale’de ve arkasından Kurtuluş Savaşı’nda bu Türk milli kültürü ve İslâm dini sentezinden oluşan bu yüksek ruha sahip atalarımız karşısında yenilmiş ve geri çekilmişlerdir.

Aziz şehitlerimizin hatırası önünde Türk Milleti olarak saygıyla, hüzünle ve gözyaşlarımızla eğiliyoruz.

Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP