DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348963-1,15%
Isparta
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CENAZE NAMAZI

CENAZE NAMAZI

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:47
CENAZE NAMAZI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peygamber kimlerin cenaze namazını kılmadı?

  • Had cezası alanların(zina, hırsızlık vs. sebeplerle),
  • intihar edenlerin, borcu olanlar(bu borcu akrabaları, arkadaşları veya devletin üstlenmesi halinde kılınmıştır)
  • kamu malını zarara uğratanların.

Bunların haricinde kimseyi cenaze namazı kılması konusunda men etmedi. Kendisi kıldırmasa da kılanlara bir şey demedi. Hatta siz kıldırın diye sahabeye sevk etti.

Şimdi bir kısım taife der ki:

  • İslam hakkında ileri geri konuşanların cenaze namazları kılınmasın. O leşler camiye sokulmasın!

Kendisi Müslüman olmayan birinin cenaze namazının kılınmasını meyyit için bir saygısızlık addediyorum. İstemediği bir inancın ritüelleri ile gömülmek ona karşı yapılmış haksızlık olacaktır elbette. Hele de bununla alakalı bir vasiyet varsa kesinlikle uyulmalıdır. O da ailesi y ada yakın çevresi olabilir.

Buna kim karar verecek. Yani kişinin Müslümanlığının derecesi nasıl kararlaştırılacak. Diyanet me göre mi, felanca cemaate göre mi, filanca tarikata göre mi, feşmekenca dini ekole göre mi? hangisi olacak.

Bugün ölenlerin değil yaşayanların, hatta aynı camide saf tutanların birbirini İslam dışı olmakla suçlayabildiği bir ortamda vefat edenin inancı nasıl değerlendirilecek?

Bir kişinin aşikâr İslam düşmanlığı yapması elbette karar vesilesidir bu konuda. Başka bir inanca ya da inançsızlığa sahip birisinin yakınları da bir talepte bulunmayacaktır. Ama bir beyan ya da yorumu yok ise ibadetlerine, yaşayışına bakarak bir karar vermek mümkün müdür?

Müslüman olmak için La İlahe İllallah, Muhammeden Resulullah demek yeterli değil midir? Bunu söylemek için bir cami gibi mekân veya huzurunda bulunulacak bir imam ya da bilirkişiye ihtiyaç da yoktur. Her yer ibadethane, her zaman dilimi de ibadete uygun, her kelime-i şehadet getiren de Müslüman kabul edilerek ortak hareket edilebilir. Bunun dışında bir yorum yapmaya yetkili kimse var mıdır? Buna isim verip, içinde-dışında diye karar verme yetkisi herhangi bir din adamına verilmiş midir?

Cennete ibadet ile girilmez. Cennete ancak iman ile girilir. İmanın da kimde olduğunu ancak Allah bilir. Kişinin beyanı aksine olmadıkça Müslümanım diyeni Müslüman kabul etmek mecburiyeti vardır. Bir kişinin münafık olduğuna ancak bir fiilini teşhis etmek, faaliyetini yakalamak ile karar verebilirsiniz. Yoksa kişinin münafıklığına ancak Allah karar verebilir, kulları değil. Münafıklık alametinin hepsini gösterse bile bu kişiye o yaftayı vurabilme yetkisini size vermez. Bu anlamda kafir demek münafık demekten daha kolay ve hukuki karşılığı olan bir durumdur.

Bir kişinin Müslüman olmadığını göstermeye çabalayanları anlamıyorum. Dairenin dışına çıkartılınca cennette yer mi açılacak, ümmetin sayısı azalınca kalitesi mi artacak, Müslüman olmayan tespiti yapma görevi en büyük sevaplardan mı ben bilemiyorum. Aksine insanları İslam halkası içerisine sokmaya çalışmak daha makul, mantıklı ve gerek İslam toplumu ve gerekse kişi için daha verimli bir vakıa değil midir?

Kişinin cenaze namazını kılmaya çalışmak kılınmadığını ispattan daha sevap, daha muteber, daha İslami bir durumdur.

Vesselam…

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP