DOLAR 16,6957 0.32%
EURO 17,5477 0.79%
ALTIN 971,01-0,19
BITCOIN 319974-4,01%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

ÇOCUK HAKLARI
2521 okunma

ÇOCUK HAKLARI

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:48
ÇOCUK HAKLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyayı sadece kendilerinin zannedenler var. Başkasına bırakılamayacak kadar dünyaya kıymet verenler var. Elinden giderse kıyamet kopacak zannedenler var.

Her şeyi bildiğini zannedenler var. Doğruyu, en doğruyu sadece kendisinin bildiğini zannedenler var. Bunların makam mevki edenlerinin dünyayı kasıp kavurması var.

Kendi nesebini başkalarından değerli zannedenler var. Kendi canından olanların canı azıcık yanacağına dünya ateş topuna dönse umurunda olmayanlar var.

Yaşama hakkı vardır çocukların. Bu dünyaya kim hâkim olursa olsun hangi dinden, hangi mezhepten, hangi ırktan, hangi anadan babadan olursa olsun yaşama hakkı kutsaldır çocuğun. Bu hak başkaları tarafından kendisine bahşedilmiş bir hak da değildir. Direkt Allah tarafından verilmiş bir haktır. Bu hakkı kimse elinden herhangi bir sebeple alamaz. Suç işlese dahi bu onun kusuru sayılmaz. Ya aklı yetmemiş ya da yanlış yönlendirilmiştir. Birini öldürse bile bu çocuğun suçu olarak kabul edilmez.

Öğrenme hakkı vardır çocukların. Zihni gelişimi ile birlikte hayatı anlamak, hayata tutunmak, başkalarına katkı sunmak, üretmek için öğrenme hakkını kimse elinden alamaz. Çocuğun cahil bırakılması kusur değil suçtur. Bile bile cahil bırakan ise hapislik suç işlemiştir. Allah’ın verdiği yetenekleri kullanabilmesi için öğrenmek zorunda olan çocuğun bilgiye ulaşmasını engellenemez.

Doğru bilgilenme hakkı vardır çocukların. Doğru bilgi senin inandığın değildir. Doğru bilgi objektif olandır. Kontrol edilmiş, açık, ilim sahiplerince onaylanmış bilgidir. Bu bilgilere çocuğun rahatça ulaşabilmesi lazımdır. İnanca ait bilgileri çocuğun analizine yaşına, idrakine uygun olarak sunmak lazımdır. Bunu ezber ya da dayatma ile yapmak doğru değildir. İnandığınız şey doğru ise, kutsal ise, üstün ise zaten doğru yaratılmış olan çocuk tarafından da kolayca kabul edilecektir. Endişe etmek ve baskı uygulamak kendi inancınıza saygısızlıktır.

Oynama hakkı vardır çocukların. Çocukluktan çıkana kadar kimsenin karışamayacağı bir haktır. Çocukluktan çıktığında bile başkasını rahatsız etmeyecek ise kimsenin müdahale edemeyeceği bir haktır. Koca koca adamların oyun oynayıp, kadınların bir araya gelip eğlendiği bir dünyada çocuğun bu hakkının görülmemesi tam bir aymazlıktır. Çocuğun oyun oynamak için gerekli bir oyuncak var ise bunu temin etmek de devleti yönetenlerin asli vazifesidir. Ülke korunması için alınacak silaha verilen paradan daha da elzemdir. Çocuğu korumak için silah alıp da oynaması için oyuncak almamak da ne demek. Çocuk oyun oynarken kimse oyununu bölemez, ayrıcalık tanıyamaz ve sağlığına zarar vermedikçe oynama hakkını engelleyemez.

Gülme hakkı vardır çocukların. Çocuklar yer, zaman, konum fark etmeden istedikleri yerde, istedikleri kadar gülebilirler. Kimsenin bu gülmeyi engelleme, ayıplama, çok görme yetkisi yoktur. Gülen çocuğa gülümseme ile mukabele edilebilir ancak. Saygı ile seyredilir ve daha fazla gülebilmesi için ne lazım ise o yapılır. Gülen çocukların devlet başkanlarından daha fazla saygıyı hak ettiği konusunda hemfikir olmayan mı vardır!

Şımarıklık yapma hakkı vardır çocukların. Kendisine ve başkasına fiziki zarar vermedikçe şımarıklık yapması temel haklardandır. Çocuğun yaptığı sadece bizim tarafımızdan şımarıklık olarak anlaşılabilir. O aslında çocuğun vazifesidir. O vazifeyi yapmasa bu dünyada bir şeyler eksik kalır. Çocuk şımarıklık yapacak ki iç huzuru gelişsin. Yapabileceklerini fark etsin. Ne kadar hududu var deneylesin. Çocuk şımarıklık yapmazsa bilim nasıl gelişir, teknoloji nasıl icat edilir, terbiye nasıl verilebilir ki!

Hayal kurma hakkı vardır çocukların. Dünyanın en saçma yerlerine gitme, en olmaz şeyleri icat etme, en yapılmaz denenleri yapma, en ihtimal dışı şeyleri yapmaya hayal etme hakkıdır bu. Bu hakkın kesintiye uğratılması suçtur. Çocukların hayal etme yetkisi devredilemez, her çocuk kendi hayalini kendisi kurar. Başka çocukların kurdukları hayallere yardım eden çocuklar ödüllendirilir. Bu üstün bir niteliktir. Büyükler çocukların kurdukları hayalleri sadece seyredebilir, müdahale edemez ve hayalleri hakkında onaylama dışında yorum yapamazlar. Saçma hayal yoktur, sadece anlaşılmayan hayaller vardır. Büyükler de hayal anlama konusunda çok yeteneksizdirler.

Hipokrat doktora der ki: “-pirimum nihil nosere” yani önce zarar verme. Yani hastaya iyiliğin olmayacaksa, hastaya öncelikle zarar verme.

Aynı hesap işte. Dünyaya öncelikle zarar vermeden mümkünse bir şeyler katıp da hayırla yad edilmeyi mümkün kılmak.

Dünya bize babalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan emanet aldık. Koruyup kollayıp emaneti tertemiz şekilde teslim etme telaşında olanlara selam olsun.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP