DOLAR 16,7039 0.36%
EURO 17,5244 0.68%
ALTIN 969,50-0,34
BITCOIN 316253-5,33%
Isparta
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

Değerli Köşe Yazarımız, İsmail CİNGÖZ ARB 24 TV’de Gündemi değerlendirdi.
  • Medya Vatan
  • Genel
  • Değerli Köşe Yazarımız, İsmail CİNGÖZ ARB 24 TV’de Gündemi değerlendirdi.
10421 okunma

Değerli Köşe Yazarımız, İsmail CİNGÖZ ARB 24 TV’de Gündemi değerlendirdi.

ABONE OL
2 Mart 2022 17:20
Değerli Köşe Yazarımız, İsmail CİNGÖZ ARB 24 TV’de Gündemi değerlendirdi.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Yazarımız Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz 28 Şubat 2022 günü Azerbaycan ARB 24 TV Ana Haber yayınına canlı bağlantı ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Türkiye’nin izlediği politikayı değerlendi.

Türkiye Saati ile 20:00’de Azerbaycan ARB 24 TV haber canlı haber yayınına bağlanan Cingöz;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan karaları değerlendirerek içeriği hakkında bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabanlar Kurulu sonrası yaptığı basın açıklamasında; Türkiye’nin Irak, Suriye, Libya, Kafkaslar ve en son Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili sürekli olarak yapıcı bir politika izlediği ve krizin başladığı ilk günden itibaren Türkiye’nin diplomasi trafiğini iki taraflı olarak yürüttüğünü, Rusya-Ukrayna çatışmasının çıkmaması için büyük bir gayret sarf ettiğini, ancak maalesef ki Türkiye’nin büyük gayretlerine rağmen maalesef savaşın başladığını beyan ettiğini aktardı.

Cingöz ayrıca; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca Ukrayna’da yaşamakta olan yaklaşık 20 bin Türk vatandaşının çatışmaların başlama riskinin kuvvetlenmeye başladığı süreçte Türkiye’ye nakillerinin yapılması için başlatılan hazırlıklardan bahsettiğini aktardı.

Cingöz de Rusya-Ukrayna savaşı hakkında yaptığı kendi değerlendirmelerinde;

Türkiye’nin askeri çatışmalar başlamadan önce Putin ve Zelenski’ye çağrıda bulunarak arabuluculuk teklifinde bulunduğunu, Zelenski’nin kabul etmesine karşılık Putin’in uygun bir zamanda olabileceğini söyleyerek diplomatik bir dil ile nezaketen bu teklifi ötelediği ve 5 gün önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtı başlattığını söyledi.

Cingöz; Rusya lideri Putin’in aynı anda 24 farklı yönlü birçok noktadan askeri ve sabotaj birliklerinin saldırıya geçerek çok kısa bir sürede Ukrayna’yı yenebileceklerini değerlendirdiklerini ancak Zelenski liderliğinde Ukrayna askerinin ve halkının muhteşem bir direniş sergileyerek işgale karşı koymaya çalıştıklarına, Ukrayna’nın bu direnişi ile bir çok kesimi şaşırttığına dikkat çekti.

Cingöz; başta Amerika Birleşik Devletleri, NATO ve Avrupa ülkelerinin başlangıçta tarafsızlık adına Ukrayna’yı yalnız bıraktıklarını ancak Ukrayna’nın direnişini gördükten sonra açıktan açığa Ukrayna’yı destekleyen bir tutum içerisine girdiklerini ancak Türkiye’nin ilk günden itibaren Ukrayna’nın yanında yer aldığını, buna rağmen siyasi, askeri ve ticari olarak yoğun ilişki içerisinde olduğu Rusya ile de ilişkilerinin kesmediğini beyan etti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP