DOLAR 16,1919 0.65%
EURO 17,3217 0.07%
ALTIN 966,560,05
BITCOIN 4806832,31%
Isparta
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİLDEN DAMLAYAN EGOLAR
191 okunma

DİLDEN DAMLAYAN EGOLAR

ABONE OL
19 Şubat 2022 14:52
DİLDEN DAMLAYAN EGOLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Psikolog yazar Harriet Lerner’ın sevdiğim bir sözü:

Söylenebilecek her şey, nezaketle söylenebilir.Laf sokma, had bildirmek ve türevi davranışlar inanıyorum ki iyi yönde bir değişim yaratmaktan çok egolarımıza hizmet işlevi görüyor.

İnsanın başına ne gelmişse dilinden gelmiştir. Zira, insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik konuşmaktır. İnsandan başka konuşan canlı yoktur. Yalnız insanlra erilmiş olan bu konuşma özelliğini en iyi ve en mükemmel şekilde kullanmak gerekmez mi ?

Güzel ve kibar konuşmak arkadaş edinmenize, profesyonel hayatınızda başarılı olmanıza ve saygı görmenize yardımcı olabilecek önemli bir sosyal beceridir. Zaten iyi davranışlarınız olabilir, ancak yaklaşan bir akşam yemeği, iş etkinliği veya sadece genel yaşam içerisinde bu davranışlarınızı geliştirmeniz gerekebilir. Uygun kelimeler, cümleler ve eylemler yardımıyla iyi davranışlar sergileyerek kibar olabilirsiniz.

Aksi düşünüldüğünde insanların birbirleri ile konuşurken ses tonlarını yükseltmeleri,konuşma esnasında üsluba uygun olmayan sözler kullanması,karşısındaki insanı sürekli aşağılayacak şekilde kelimeler kullanıp her ifadesinde laf sokarak huzursuzluk yaratması kişiyi sosyal hayatta sevilmeyen ve istenmeyen biri yapar.

Kişi karşısındaki kişiden herşeyden önce saygı bekler.Kişiler birbirini sevmeyebilir ve aynı ortamda olmaktan rahatsız olabilirler lâkin her ne olursa olsun birbirine karşı saygılı olmak zorundadırlar.Aksi taktirde sözlerin muhattabı değişebilir ve kendisine verilen olumsuz tepkiler sonucu sadece tatmin etmek istediği egoları yüzünden mahcup olup sevilmeyen bir insan hâline gelebilir.

Bazıları bu tip insanları yılan dilli olarak ifadelendirir.
Onlar her yerdedirler. İşte, sokakta, sosyal yaşantınızda, hayatınızın her alanında varlar ve tüm insanlığa, hayatı zindan etmeye yemin etmiş gibidirler.

Bu yüzden hayatınızda o insanları asla konumlandıramazsınız.
İyi bir insan mı kötü bir insan mı, sizi görünce mutlu mu oluyor yüzü mü düşüyor, konuşmanızdan hoşlanıyor mu yoksa sesinizi duyunca tüyleri diken diken mi oluyor?
Bunları asla ama asla bilemezsiniz…

Oysaki insanlar kavga için yaratılmamıştır. Yılanların zehri vardır, aslanların pençeleri, timsahın keskin dişleri, insanın ise beyni vardır.
Beyninizi kullanıp insan olmaya ve insanca yaşamaya başlamanın ilk adımı saygı olsun.
Bırakalım da yılan deliğinden çıkacaksa tatlı dilimizden çıksın!..

NESLİHAN EYÜBOĞLU

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP