DOLAR 13,5094-0.17%
EURO 15,3340-0.03%
ALTIN 788,69-0,01
BITCOIN 5728552,20%
Isparta
-7°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

Dionysos’un Memleketi.
631 okunma

Dionysos’un Memleketi.

ABONE OL
25 Eylül 2021 12:31
Dionysos’un Memleketi.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Tanrıların hüküm sürdüğüne inanılan o dönemde, bir Tanrı varmış ki, O’nun görevi bugünün Sulu kulesi, Tepecik’i, Direkler arası; Opera ve Bale, Dans, Meyhane ve İçki Kültüründen (!) sorumlu kişisi desek yeridir.

Dionysos, Tiyatro’nun, Şiirin, Eğlence ve Bereketin Tanrısı diye anılır. Öyle ki, eski Yunan’da Theatron denen ve meydanlarda şiirlerini halka söyleyen şairlerin hareketiyle başlayıp, daha sonra Tiyatroya evrilen bir başlangıcın da bu döneme rastladığı söylenegelir.

Mitolojiden bu güne yansıyan; sanat ve sanatçının, eğlence, tarım, ziraat, alkol üretimi gibi varlığını yaşama bütünleşmiş eden uygulamaların çağlar boyu gelişerek devam etmesi, bu alanlarda birçok emekçi, işçi ve tüketiciyi iç içe uyum içinde harmanlamıştır.

Dionysos’un ilk şiirin okunduğu, ilk tiyatronun sahnelendiği mekân olarak adlandırdığı yer ise, bu gün Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Sardes Antik Kenti’dir. Genellikle Lidya’nın başkenti ve Lidya Kralı Krezüs’ün ilk altın parayı darp ettirdiği yer olarak da bilinir.

Buranın tiyatronun ilk sahnelendiği yer olduğuna dair bulguları bana aktaran ise, doğum yeri de Sardes (bu günkü ismi Sart) olan Doç. Dr. Rasim Aşın’dır. Hatta enteresan bir hikâyesi de vardır. Rasim Hoca, bunu Azerbaycan Diller Üniversitesi’nde okurken bir Japon’dan öğrenmiş olduğunu aktarmıştı. Biz, kendi memleketimizde Harabe diye adlandırdığımız, koca koca taşları üst üste dizmişler, bu taş kaç kilo, kim kaldırmış da üst üste bindirmiş diye düşünürken, kalksın elin Japon’u, gerçek tarihini aydınlatsın sana…

Çocukluk arkadaşım da olan Rasim Hoca, 2006 yılında yerel gazete ofisimi ziyarete geldiğinde bir hayalinden bahisle, Sart’ta tiyatroya gönül verenlere hizmet etme amacıyla oluşturmak istediği Tiyatro Köyü hayali olduğunu anlatmıştı. Dahası, sadece tiyatro da değil. Köyde oluşturulacak küçük atölyelerde müzik, heykel, resim, yazarlık, drama, şiir gibi sanatsal faaliyetler de işin içinde olacak demişti.

Ziyaretinden sonra, o haftaki gazetede bu olaya değindim. İlk zamanlar yazmayaydın keşke dese de 2010 yılında Azerbaycan-Türkiye Tiyatro Turnesinin Türkiye ayağını birlikte tamamladık. Sonraları gerek Azerbaycan, gerekse Türkiye’de karşılıklı resmi ve ferdi çalışmalar devam etti. Ta ki, 2015 yılının haziran ayına kadar böylece devam edildi.

Ve 2015!

İşte şimdi en büyük hareketin fitili ateşleniyordu… Rasim Aşın, ben, Mehmet Şahin, Kadir Durmaz bir karar aldık. Amerika’nın Oscar’ı varsa, bizim de Dionysos’umuz olacak dedik. Nasıl ki, Oscar sinema dünyasının en prestijli ödülü oluyorsa, Dionysos da tiyatro dünyasının en prestijli ödülü olsun dedik.

7 günlük ve Gönüllülük Hareketi olarak başlattığımız Uluslararası Sardes Tiyatro ve Eğitim Şenliği’nde gerek sanat dünyası, gerek akademik isimler, gerekse halk bizi yalnız bırakmadı. 2015’te 75 kişi ile başlayan bu hareket, şimdi talep sayısı 3 bini bulan bir Uluslararası organizasyona dönüştü.

Ayrıca her yıl Mart ayında Dionysos Gençlik Tiyatro ve Eğitim Kampı, Kasım ayında da Çocuk Tiyatro ve Eğitim Kampı aynı şekilde 6 yıldır yapılmaya devam ediyor.

2022 yılında yedincisi planlanan şenliğin yerel olduğu kadar, geçmiş yıllarda olduğu gibi, Hollanda, Brezilya, Makedonya Almanya, İran, Azerbaycan ve Bosnalı ziyaretçileri olacağını öngörüyorum.

Bu yolda Türkiye’nin adını duyuran Pedagog Rejisör Doç. Dr. Rasim Aşın ve bu harekete destek olanları yürekten kutluyor ve çok yakın bir gelecekte inşa etmeyi düşündüğümüz Sardes Tiyatro Köyümüzde sanata gönül veren ve sanatçıya destek olan herkesi davet ediyorum.

Sağlık, mutluluk ve huzur dolu yarınlar…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP