DOLAR 16,3797 0.06%
EURO 17,5922 0.62%
ALTIN 972,07-0,26
BITCOIN 478524-1,51%
Isparta
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

271 okunma

DİRİLİŞ VAKTİ

ABONE OL
26 Ocak 2022 21:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oğuz Kağan Destanı’nda dile getirilen “Kün tuğ bolgıl kök kurıkan”(1) ülküsü sadece Türklerin fetih ruhunu değil; aynı zamanda varoluş felsefesini, hayatı kavrayışını, dünyayı ve olayları algılayış biçimini de ifade eder.
Türk, âdil ve merhametli olandır; yeryüzünün neresinde bir mazlum varsa oraya yetişmek ister. İnsanlık tarihi bunun onlarca örneğini kaydetmiştir. Henüz İstanbul’un fethine birkaç yıl varken Grandük Notoras, Bizans halkının ruh hâlini “Latin külahı görmektense Türk sarığını yeğlerim.” cümlesiyle özetlemiştir. Bizanslılara bu sözü söyleten; hiç şüphesiz Osmanlı’nın Oğuz Kağan’dan o güne kadar taşıdığı ‘varoluş felsefesi’ni  din, dil, ırk ayrımı yapmadan bütün insanlara karşı takındığı âdil tavırla hayata geçirmesiydi. Bir inanca esas değerini şüphesiz sahadaki uygulamaları kazandırır.
“Türk” yalnız bir ırkın değil bir duruşun da adıdır. Balkanlar’da “Türk gibi dürüst.” deyimi yüzyıllarca söylenmiş, yine o coğrafyada Türklük, Müslümanlıkla özdeşleştirilmiş, öyle ki “Türk’üm” diyen biri bu sözle Müslüman olduğuna da vurgu yapmıştır.
Âşıkpaşazade’nin Tevarih-i Al-i Osman adlı eserinde Göynük ve Mudurnu civarı halkının Türklerin adaletini gördükten sonra Müslüman oldukları anlatılır.
Türk, Avrupa’da gücün ifadesi olmuştur. Batı dillerinin çoğunda bugün de kullanılmakta olan “Türk gibi güçlü.”(2) deyimi bunun en bilinen hâlidir. İtalya’nın Torento bölgesinde bulunan ve ‘La Turchia’ adıyla bilinen Moena, Belçika’nın Almanya sınırında bulunan Faymonville, Hollanda’nın Zeeland bölgesinde bulunan Turkeye köyleri; Nijer Cumhuriyeti’nin Agadez bölgesinde yaşayan ve kendilerini Yıldırım Beyazıt Han’ın torunları olarak gören Tuareg halkı farklı coğrafyalarda Türklere duyulan sevgi ve hayranlığın göstergeleridir.
Oğuz Kağan’ın çadırında doğan, Hoca Ahmet Yesevî’nin dergâhında İslam akaidi ve iman esaslarıyla şekillenen, Orta Asya’dan yola çıkan erenlerle Anadolu coğrafyasının dört bir yanına ulaşan ruh, işte bu davanın ruhudur. Bu ruhu taşıyan her fert, dava eri olmanın şuur ve gayretiyle hareket eder. Şanlı bir mirasın sahibi olanların, o mirası kendilerine bırakanlara bühtan edercesine tavır takınmaları kabul edilemez. Yaşadığımız toplumda ne yazık ki bu durumun sayısız örneği mevcut. Orhun Âbideleri’nde geçen “Türk budun ertin ökün”(3) sözünden hareketle bir an evvel özümüze dönmemiz şart olmuştur. Vakit diriliş vaktidir.

(1) Güneş bayrağımız, gökyüzü çadırımız olsun
(2) Fr. Fort comme un Turc
(3) Ey Türk kavmi kendine dön!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP