DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320691-0,40%
Isparta
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
17021 okunma

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:06
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Ekim ayının ilk hafta sonu, 1991 yılından beri tüm dünyada “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanmaktadır. Ülkeler bugünü Cumartesi veya Pazar günü olarak seçerek seçtikleri bu günde çeşitli etkinlikler yapmaktadırlar.

Bu etkinliklerde ülkeler, vatandaşlarının günlük hayatlarının içine fiziksel aktivitelerin girmesi için çeşitli bilgilendirmeler de yapmaktadırlar. Bu kapsamda Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca yapılan bir bilgilendirmede şu bilgi paylaşılmıştır. 2017 yılında yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmaları 2017” sonuçlarına göre 15 yaş üzeri Türkiye nüfusumuzun yüzde 42,4’ü düşük, yüzde 33,11 orta, yüzde 24,4’ü yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapmakta ve günde ortalama 379,3 dakika oturarak ya da uzanarak vakit geçirmekte olduğu tespit edilmiş.

Acaba bu oran Korona Virüsü veya Pandemi sonrası ne olmuştur?

Günümüzde özellikle Korona Virüsü ile birlikte biz insanlar daha hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemeye başladık. Bu hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesi ile birlikte obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların artmaya başlayacağı uzmanlarca ifade edilmektedir. Uzmanlar sağlıklı bir hayat sürülmesi için belirli aralıklarla yürüyüş yapılmasını sürekli tavsiye etmektedirler.  Tıbbın babası olarak anılan Hipokrat 2600 yıl önce  ‘’ insanın en iyi ilacı yürümektir’’ demiştir.

Yürüyüş yapmak tüm yaştaki insanlar için bu hastalıklara karşı en kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivetesidir. Ayrıca yürüyüş yapmak vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıracak, büyük kas gruplarımızı dinamik ve ritmik olarak çalıştıracak en uygun faaliyettir.

Kısaca yürüyüş yapmak bu pandemi sürecinde sosyal mesafeyi koruyarak kendimizin ve toplumun sağlığını riske atmadan bireysel olarak yapabileceğimiz en uygun faaliyettir.

Peki yürüyüşler sadece fiziksel sağlığımızı mı korumaktadır?

Acaba yürüyüşleri nasıl yaparsak daha fazla fayda sağlayabiliriz?

Belki bir yürüyüş bandı ya da mahalle arasında yapacağınız yürüyüş daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır ama bu yürüyüşü yeşillikler arasında, bilinmeyenlere doğru yapar hele ki birazda engelleri aşarak bir hedefe ulaşırsanız sadece kalbinizi değil ruhsal ve zihinsel sağlığınızı da korursunuz. Doğada aldığınız oksijen, beyninizin aldığı oksijen oranını arttırarak, zihinsel keskinliğinizle beraber düşünce potansiyelinizi de yükseltecektir.

Kendimizi tanıyacağımız en doğru yer hayatın da başladığı doğal ortamlarda bulunmaktır. Fiziksel güçlerimizi ve zayıflığımızı dürüstçe değerlendirme imkânı bulabileceğimiz bir fırsat yaratmak için yapabileceğimiz en doğru etkinlik doğayla kucaklaşmaktır.  Böylece doğayla kucaklaşırken attığımız her adım kendi içimize doğru yapacağımız seyahatin de bir başlangıcı olacaktır. Ayrıca ufkumuzun açılması için, taassup ve önyargılarımızdan arınmamız için, bir yere saplanıp kalarak körleşmememiz için, bilgimizin ve görgümüzün artması için, yanlışlarımızı fark etmemiz için, doğrularımıza daha güzel sahip çıkmamız için  özellikle  doğada olmamız faydalı olacaktır.

Doğa içinde yapacağınız yürüyüşler, vücudun keyif verici endorfin hormonu salınımını arttırarak hayata gülen gözlerle bakmanızı sağlayacak ve hatta yaşlanma sürecini geciktirerek her zaman genç görünemeseniz de genç hissetmenizi sağlayacaktır..

 

Her yürüyüşten sonra dayanıklılığınızın artığını görecek kendinize daha bir güveneceksiniz. Geceleri yattığınız yerlerin kalitesine bakmadan hemen her yürüyüşten sonra kaliteli uyuyarak ertesi güne zinde kalkacaksınız.

Doğal ortamda yetişenleri gördükçe size Allah tarafından sunulanları sorgulamaya başlayacak ve doğallığın keyfine varacaksınız. Yaban hayatın içine adımladıkça hayatın basamaklarını öğreneceksiniz ve  “nereden nereye” diyerek, doğayı keşfettikçe kendinizi de keşfedeceksiniz…

Kısaca doğada bulundukça kendinizle,  evrenle ve en önemlisi sizi yaratan Allah ile en yakın yerde olduğunuzu hep his edeceksiniz.

Haydi belki bu Korona Virüs ile zorlaşan ve belirsizliklerin arttığı hayatımızda kendimiz için yapabileceğimiz en iyi iyilik bu sıralar tek başımıza ya da arkadaşlarımız ile yapacağımız doğa yürüyüşleri olacaktır.

 

 

Tuğtigin ŞEN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP