DOLAR 18,4818 0.02%
EURO 17,8343 0.52%
ALTIN 973,181,08
BITCOIN 3737037,23%
Isparta
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DOĞRU OLAN MI İYİDİR, İYİ OLAN MI DOĞRUDUR?

DOĞRU OLAN MI İYİDİR, İYİ OLAN MI DOĞRUDUR?

ABONE OL
19 Şubat 2022 16:21
DOĞRU OLAN MI İYİDİR, İYİ OLAN MI DOĞRUDUR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Her konuyu, davranışı akılla, mantıkla izah etmeye çalışıyoruz. Mesela yanlış, saçma olarak görünen tutum ve davranış içinde olanların genellikle mantıksal hareket etmedikleri için böyle davrandıklarını düşünüyoruz. Aslında hatayı da burada yapıyoruz.

Çünkü bu kadar da olmaz dediğimiz işler genellikle akılla, mantıkla ilgili bir tutum değil; çoğu zaman duygularla, hislerle ilgili bir durum…

Sevgiyi, tutkuyu, nefreti, aşkı, sadakati, itaati tarif edebilirsiniz ama tanımlayamazsınız. Tanımlayamadığınız şeyleri de mantık süzgecinden geçiremezsiniz.

Mantıksal olarak doğru, yanlış olan, duygusal olarak da doğru, yanlış anlamına gelmiyor.
Toplumsal refleks genellikle kendisini iyi hissettirene yöneliyor. Burada da inançlar, tutumlar, gelenekler, bağlılıklar, kutsallar belirleyici oluyor. Bu tarz yaklaşımların yön verdiği toplumlarda rasyonel değerlendirmeler pek mümkün olamıyor.

Yanlışla mantıksal olarak mücadele edebilirsiniz ama duyguların, tutumların, hislerin yön verdiği davranışlar ile mücadele etmek zordur. Duygusal bağın güçlü olduğu yapılarda sadakatle bağlılık en temel tutumdur. Böyle yapılarda bu iyi de bir şeydir. Çünkü şüphe kalbi bozar ve bağı zayıflatır. O yüzden safları sıkı tutmak için duygulara hitap etmek önemlidir.

Bu ülkede sorunları mantıksal olarak izah edebilirsiniz ama her halükârda duygusal karşılık bulursunuz.

Bir insanın şu kadar yanlışı, hatası var diyerek birisini ona karşı pozisyon almaya davet ettiğinizde, kişi ona karşı sadakat ve sevgi besliyorsa, büyük oranda yaptıklarını mantık süzgecinden geçirmekte zorlanacaktır.

Hz. Peygamber de bu durumu şöyle izah eder:

“Kişi sevdiğine karşı kör ve sağırdır.”

Yani sevgi bir çok hata ve yanlışı görmeye engeldir. Bu durum hataları örtmede belki anlamlı gibi görünse de yanlışa yanlış diyememe, haksızlığa karşı tavır sergileyememe gibi sonuçları doğurması da kaçınılmazdır.

Mantık-duygu ilişkisi bir denge ilişkisi değildir. Genellikle duygusal reflekslerin çok olduğu bizim gibi toplumlarda “duygusal bağ” baskın bir tavırdır. Bu yüzden genellikle bize kendimizi iyi hissettirene doğru gözüyle de bakarız.

Peki diyelim birinin bize borcu var ve borcunu ödemek için hırsızlık yaparak bize borcunu ödemiş olsun. Borcunu ödediği için bizim için iyi biri olabilir ama doğru biri midir?

Sahi, doğru olan mı iyidir, iyi olan mı doğrudur?

Süleyman ORHUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP