DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3519472,28%
Isparta
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DÜNYA MI ?

DÜNYA MI ?

ABONE OL
30 Ocak 2022 22:00
DÜNYA MI ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya! Neresinden bakarsanız bakın bir sınav, bir imtihan yeri. Hani bana bir kişi gösterin ceplerini doldurup giden. Kefenin cebi yok gerçi ama olsun. Öyle kişiler var ki, sanki dünya onların. Sanki her geçen gün takvimler tükenmek yerine, o kişiler için yeniden günler ekleniyor. Tamam, dünya da dünyalığımız olmayacak mı? Tabi ki olacak. Ben buna bütün kalbimle katılıyorum. Fakat diğer alem için de bir şeylerimizin olması gerekiyor. Kefenin cebi yok dedik bu çok doğru. Ama amel defterimizin de sayfaları boş olamaz ya! Olmamalı daha doğrusu. Yarın bir gün Hz. Azrail A.S Allah’ ın verdiği emaneti bizden tahsil etmeye geldiği zaman defterimizin boş olmaması lazım.

Arzularımızın peşinden ne kadar çok koşuyorsak, bu çabamızın daha fazlasını da öbür dünya için göstermemiz gerek. Bilinmezlik peşinde harcanan o kadar günlerimiz, senelerimiz ve hatta ve hatta ömrümüz var ki. Hayret etmemek elde bile değil. Şöyle dönüp bir geçmişe baktığımız zaman hangi dünyevi şey elimizde ki. On sene yirmi sene öncesine gidiniz lütfen ne kaldı ki elimizde? Ya da bugünden örnek verelim bugün elimizde olan bir şeyin yarın da olacağı ne malum? Hatta elimizde olan şeyi bir kenara bırakalım bizim olacağımız ne malum?

Cenaze çıkmayan ev yoktur dünyada. Bana bir kul gösterin ki hiç kimsesini kaybetmemiş. Yolu hiç mezarlığa düşmemiş. Dün kimler vardı, bugün kimler yok. Belki yarın bizlerde olmayacağız. Bu dünya gelip geçici bir handır. Bizler de bu handa tabiri caizse soluklanmaya gelmiş birer yolcuyuz. Ve bizler biliriz ki yolcu yolundan çok menzili düşünür. Düşünmelidir de.

Emri hak vaki olduktan sonra önemli olan bu yalancı alemde bir hoş seda bırakmaktır. Bizden sonra gelen insanların bizi kötü olarak değil, iyi olarak anması. Ve bir hayır duası alabilmektir. Bu dünya yalan da olsa dua üzerine kuruludur. Bir yetimden dua almaya bakalım, yolda kalmış birinden dua almaya bakalım…

Yalan dedik değil mi? Aldatıcıdır bu dünya. Tabiri caizse göz boyamayı çok iyi bilir. Güvenilmez bu dünyaya. Ne diyordu rahmetli İbrahim ERKAL Neyine güveneyim de get yalan dünya’ diyordu. Ya da Neşet ERTAŞ ne diyordu ‘ Ömrümü boş yere çalan dünya’ diyordu. Ne güzel söylemişler değil mi? İki ustaya da rahmet olsun. Belki bir Fatiha okunmasına vesile olmuşuzdur.

Bilirler aslında dilimize yapışmış bir cümle vardır. ‘ Yalan dünyanın yalan işleri ‘ deriz. İşte biliyoruz yalan olduğunu, ama kendimize şu suali sormuyoruz. ‘ Bu dünya için bu çaba bu gayret neden? ‘ Bir söz daha paylaşmak istiyorum sizlerle. Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK adeta ciltler dolusu kitaplarda anlatılabilecek şeyi iki cümleye sığdırmıştır. ‘ Üç kuruşluk dünya için gayret üstüne gayret, Edebi hayat için gayret yok hayret! ‘ ne güzel bir söz değil mi? Aklı başında olan bir insanın başını avuçları arasına alıp saatlerce düşünmesi gereken bir söz. Rahmet olsun Üstad’ a. Bir Fatiha da Üstad’a gönderelim lütfen.

Mezarlıklara gidiyoruz değil mi? Komşu falanca vefat etmiş, ya da eski ahbaplardan filanca Hakk’ ın rahmetine kavuşmuş. Örnekleri sıralamaya kalkarsak hem zaman hem de satır kaybımız olur. Ölüleri gömüyoruz belki bir saat belki iki saat üzülüyoruz. Hatta o kadar bile değil. Yine dünyanın yalan ve aldatıcı işlerine dalıp gidiyoruz.

Allah bizi bu aldatıcı yerden korusun inşaAllah. Selam sevgi ve muhabbetlerimle.

Resul POLAT

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP