DOLAR 15,9724 0.19%
EURO 16,7823 0.48%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465438-2,35%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DÜŞÜNSENE, DÜŞÜNMÜYORSUN!
751 okunma

DÜŞÜNSENE, DÜŞÜNMÜYORSUN!

ABONE OL
13 Şubat 2022 19:46
DÜŞÜNSENE, DÜŞÜNMÜYORSUN!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ve ma tevfîkî illa billah aleyhi tevekkeltü ve ileyhi ünîb” (Hûd/88)
(Başarım ancak Allah’tandır, O’na güvendim; O’na yöneliyorum.)

Her ne kadar Einstein’a izafe edilse de hiçbir röportajında, mektup ve yazısında rastlanmayan bir söz, bugünlerde sosyal medyada yine çokça zikrediliyor: “Dünyada, üst sınıf yaşar, orta sınıf şikayet eder, alt sınıf şükreder… Üst sınıf paraya, orta sınıf lidere, alt sınıf tanrıya tapar.”

Arama motorlarında azıcık gezinirseniz yukarıdaki sözün yabancı dillerde karşılığının bulunmadığını göreceksiniz. Sözün ‘mucidi’ Türk aklı kısaca. Biz de onda kendimizi bulmuş olacağız ki mal bulmuş mağribi gibi kopyala yapıştır yapıp her yerde kullanıyoruz. İyi de niye bu kadar tutmuş, böylesine benimsemişiz bu sözü? AraştırMAmayı seven bir milletin fertleri olarak kaynağa felan gerek görmeden Einstein’ın adı ve zekasını referans aldığımızdan da kapitalizmin getirdiği yeni dünya düzeninin bizdeki olumsuz etkilerini isabetli bir şekilde tespit ettiğini düşündüğümüzden de olabilir.

O zaman haydi bir çıkarımda bulunalım: Çok şikayet eden bir toplum olduğumuza göre ekseriyetle orta sınıfız; orta sınıf olduğumuza göre liderimizi putlaştırıyoruz.
Bizde ‘lider’ ne derse o! Bir liderimiz varsa düşünmemize bile lüzum yok. O bizim adımıza her şeyi yapar. Bundan daha büyük konfor var mı dünyada? Düşünsene, düşünmüyorsun!

Rahatsızlık duyduğumuz meselelerle ilgili çözüm aramak yerine şikayet edip duruyoruz. Sistem de suçlu tabi. Kabul edilmiş çaresizlik icindeyiz, ne yaparsak yapalım yanlış giden işleri düzeltemeyeceğimizi görüyor; hızla mız mız ve huzursuz bir topluma evriliyoruz.
O hâlde memleket genelinde aşağıdaki diyaloğu sıkça duyduğumuzu varsayarsak yanlış olmaz:
– Ahlak çöküşte!
– Liderimiz ‘değil’ diyorsa zinhar değildir.
– E görmüyor musun ülkede olanı biteni, sabah kuşağı programlarındaki türlü rezillikleri; haber bültenlerinde gözümüze gözümüze sokulan, çevremizde gördüğümüz/duyduğumuz müptezel ilişkileri?
– Yok, yok.
– Nasıl yok? Sen ‘yok’ deyince sorunlar yok olmuyor. Aile müessesesi ortadan kalkıyor, gelecek nesillerin yetişeceği yuvalar art arda yıkılıyor.
– …

Bir başkası:

– Hayat çok pahalı.
– Küresel kriz var ama olsun liderimizin de vardır bir bildiği.
– Evine beş ekmek götüren, aynı paraya iki ekmeği zor götürüyor, böyle giderse bir tanesini bile götüremeyecek.
– Ekmeğin fazlası zararlı zaten; kilo yapıyor, şekeri yükseltiyor.
– Çocukların gelişimi ne olacak! Haydi etten vazgeçtik. Peyniri, zeytini, sütü…
– Az yesinler aaaz, bak obezite diye bir şey var. Hem süt gaz yapar, boşver.
– Ya benzin, mazot, LPG zamları?
– Fena mı? Bak millet toplu taşıma araçlarını kullanmaya başladı, trafik rahatladı, hava kirliliği azaldı. İnsanlar da biraz az gezsinler canııım. Hem ne demişler? Çok gezen ayağa…
– Doğalgaz, su, elektrik zamlarına ne diyeceksin?
– Bu sayede az kullanırız işte fena mı? Küresel ısınma var malum.
– Haydaa! Eğitimdeki problemler için de bahanen hazırdır senin.
– Problem mi? Ne problemi? Sen düşünme, yorma güzel kafanı, liderimiz düşünür.
– Zorunlu eğitim süresi çok uzun. Okullarda disiplin kalmadı. Sınıfta kalma imkansız gibi. Disiplin sistemini işletmek başlı başına mesele. Öğrenciler alana geç yönlendiriliyor, hatta yönlendirilemiyor. Eğitimde nitelik yok. Gençler arasında Deizm, Ateizm almış başını gidiyor. Bir de ‘cinsiyet tercihi’ fitnesi var ki akıllara zarar.
– Vesvese yapıyorsun sen vesvese. Hep kuruntu bunlar. Boşveeer, çekil köşene keyfine bak. Bizim yerimize bir düşünen var nasıl olsa.
– Hangi köşeme? Yahu dünya bu kadar yuvarlakken çekilecek köşe mi kaldı?

Atila YILDIRIM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP