DOLAR 18,4818 0.02%
EURO 17,8343 0.52%
ALTIN 973,181,08
BITCOIN 3737037,23%
Isparta
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EKSEN NERESİ

EKSEN NERESİ

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:51
EKSEN NERESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlar var, insan kadar da fikir var.

İnsanların fikri yapılanmasında istikametler, olmazsa olmazlar, kurallar, yasaklar, tercih edilenler, olsa da olurlar var.

Fikirleri benzer olan insanların bir araya geldikleri kurumları, yayınladıkları kitaplar var. Birlikte yaptıkları faaliyetler, yaşadıkları yerler var.

İnsanların başkalarına anlatmaları var bir de. İnandıklarını izah etme, kendine taraftar bulma, bunları bir inançlarının vazifesi olarak yapma var. Yapmadıkları zaman eksik kaldıklarını hissetme günaha girdiğini düşünme var.

İnsanların fikirleri eğer dinleri ise, kutsallarının emri ile etrafına anlatmaları vazifesi varsa o zaman iş daha karmaşık hale gelebiliyor:

Anlatılacak şey nedir. Cihadın anlatılacağı bilgi kaynağı ne olmalıdır.

Misyonerlik yapılacaksa bu hangi bilgi üzerinden yapılacak.

Tebliğ edilecekse bunun bilgi temelleri ne olmalıdır.

Kültürel bir anlatım yapılacaksa ve bu tarihsel olarak şekillenmiş ise bunun usulü ne olacak.

Tarz nasıl ilerleyecek.

Sınırlarınız ne olacak, başka insanlara karşı ne kadar zorlayıcı olabilirsiniz.

Kendi anlayışınızı aile efradınıza, akrabalarınıza, yakınlarınıza, komşularınıza, iş arkadaşlarınıza ne kadar izah etme vazifeniz var. Onları ne kadar zorlayabilirsiniz.

Başkalarının özgürlükleri ile sizin ibadet anlatışınız örtüşünce kimin dediği olacak. Bunu devletlerin kanunları ne kadar engelleyebilir ya da teşvik edebilir.

Kendi doğrularınızın o inancın doğruları olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz. Sizin okuduğunuzda anladığınız ile başkasının okuduğunda anlaması farklı ise neden sizin anladığınız doğru oluyor.

Eskiden yaşayan fikir önderleri neden bugünkü insanlardan daha değerli oluyor. dünkü bilgi ve tecrübe bugünkünden daha az ise neden dünün analizi daha geçerli olabiliyor.

İnsanların önüne konana kurallar ilahi ve açık ise bu inançtır ve tartışılması anlamlı değildir. Ama yoruma açık olan hususlarda neden eski yeni olandan daha üstün kılınıyor. Eskilerin kaynağa daha yakın olmaları bir avantaj olabilir ama bilginin çeşitliliği ve analiz yöntemleri düne göre bugün daha nitelikli değil mi.

Elbette her yeni üstün değildir ama her eski de kutsal mı kabul edilir. 5 yıl öncesinin doğruları bugün değişebiliyor ise bu süratli değişim içerisinde farklı yorumları engellemek fikirleri daha anlaşılır ve yaşanır kılar mı.

Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibi olmak gibi meselelerimiz var.

Derin bir sıkıntı olmak üzere sathi düşüncenin mevzi kazanması var.

Hızlı düşünme, acele karar verme, pratik yaşayacağım derken sığ bir analiz dünyasında kendini buluverme var.

Global dünyanın bilgiyi kontrol etmesi ve teknolojinin insanları kontrol etmedeki maharetli manipülasyon yeteneği var.

Emperyal düşüncelerin insanları kitleler halinde yönetebileceği silahları ve buna ram olmaya hazır devlet idarecileri var.

Vahşi devletler var, duygusuz insanlar var, kudretli teknolojik aletler her yerde, acımasız inançlar var ve maalesef güç de bu handikaplı grupların elinde.

Eksene neyi koymalı ki bu çağın hastalıklarından uzak kalınıp, nesillerin ruh sağlığı korunabilip, hür fikirlerin neşv-ü nema bulması temin edilmeli.

Eğer ki olmazsa olmazları kendi anlayışlarımız, kendi analizlerimiz yaparsak bu sürecin sağlıklı ilerlemesi mümkün görünmüyor.

Kutsalları mümkün olduğunca kaynağına teslim etmek lazımdır. İnsan sayısı ne kadar ise o kadar anlayış gelişebilir. Bu herkesin hakkıdır. Burada en mühim husus bir usul, bir sistem, ilmi bir sürecin işler olmasını sağlamaktır.

Her kaynağa ulaşanın allame olması, en ufak bir bilgi sahibinin otorite olması, teknoloji kudretinin başkalarına tahakküm edebilecek şekilde mevzilenmesi kabul edilemez.

Had bilmek lazım elbette. Ama haddi insan insana zorla belletemez. Bunu da bilmek lazım.

İlim ile, irfan ile, saygı ile, muhabbet ile, feraset ile.

Çok söyleyerek değil de çok çalışarak…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP