DOLAR 16,6896 0.3%
EURO 17,4379 0.23%
ALTIN 973,020,02
BITCOIN 317559-5,23%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

EMPERYALİZM ve İNSANLIK
16821 okunma

EMPERYALİZM ve İNSANLIK

ABONE OL
17 Şubat 2022 09:38
EMPERYALİZM ve İNSANLIK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 

İnsanlık ömrünü nerelerde ve ne amaçlarla tüketiyor.  Aziz vatanımızın etrafının cehenneme döndüğü, ülkelerin ve milletlerin parçalanarak mahvedildiği bir coğrafyada senaryosu güçlü devletler tarafından cephane ve silah sektörüne hizmet için yazılan büyük bir oyun içinde, her gün kendi kutsal vatanımızda ve etrafında iç çekişme olaylarını  ve  her dönemde değişik ikilikler yaratarak, masum insanların birbirine vurdurularak öldürülmelerini yakinen görmekteyiz.

Bütün dünyada, 1945’ten 2000 yılına kadar olan çatışma ve savaşlarda yaklaşık 41 milyon kişinin öldüğü tespit edilmiş. Sadece son 10 yıldaki savaşlarda 2 milyon çocuk ölmüş. 6 milyon çocuk sakat kalmış. 12 milyon çocuk evsiz, 1 milyondan fazla çocuk öksüz veya yetim kalmış. 10 milyon çocuk psikolojik sarsıntı geçirmiş ve on binlerce çocuk tecavüz ve işkenceye uğramış.

Ah Emperyalizm kıskacında öz değerlerini yitirmiş insanlık sen ne kötüsün!…diyerek Allah’ımıza dualar ederken, aşağıdaki iki soruyu Yaradan’ımızın bizlere sorduğunu  hissediyoruz.

Birinci soru: Acımasızca akıtılan insan kanlarının hesabını hangi  insanlık verecek.? Öldürülen insanların, geriye kalan  yetimlerin, çocukların, eşlerin, kardeşlerin ve diğerlerinin haklarını bu insanlık nasıl ödeyecek???

İkinci soru: Bütün dünya insanlığının birbirinden korunmak ve birbirini yenmek için  silahlara, ordulara, gerillalara ve de askerlere  harcadığı para ve de sarf ettiği zaman bütün insanlığın kardeşliği için  kullanılsa idi insanlığın şu andaki durumu acaba nasıl olurdu???

Ve Allah’ımız bu iki sorunun cevabını bulabilmek ve bizlere tekrar aklımızı kullanabilmemiz bazı ipuçlarını verdiğini hissediyoruz.

Birinci ipucu: Bugün dünyada 2000 yılı verilerine göre, sadece bir dakikalık askeri harcamaya 1,9 milyon dolar ayrılıyor. Yani herhangi bir yerde 2 saatlik zamanda 230 milyon dolar silahlanmaya gidiyor.. Küresel şiddetin bir yıllık bedeli ise tam 13,8 trilyon dolar.

İkinci ipucu: Eğer tüm dünya sadece 8 gün askeri harcama yapmayı bırakırsa dünyadaki tüm çocuklara 12 yıl boyunca eşit ve kaliteli eğitim sağlanabilir.

Bu iki küçük ipucu tekrar kalan ömrümüzü insanoğlu olarak akıllıca kullanmak için bizlere ışıklar saçıyor.

Haydi, artık insanoğlu olarak akıllanma zamanı gelmiştir.

Haydi, Peygamberimiz Hz. Muhammed’ in bizlere söylediği 4 nimetin mutlaka kıyamet günü  Allah’ımız tarafından bizlere hesabının  sorulacağını tekrar hatırlayalım.

  • Ömrümüzü nerelerde tükettik?

 

  • Vücudumuzun sıhhatini nerede yıprattık ve harcadık?

 

  • İlmimiz ile ne gibi ameller yaptık?

 

  • Mallarımızı nerede, nasıl kazanıp harcadık?

 

Haydi artık kalan ömrümüzde  Büyük Atamız Atatürk’ün aşağıdaki ilkesini kendimize rehber yapalım.

          Yurtta Sulh, Dünyada Sulh….

Haydi Allah’ımıza  bütün dünya insanlığının Emperyalizm kıskacından kurtulması için hep beraber dualar edelim.  Allah’ım ne olur………

 

 İnsanlar el ele tutuşsa

Birlik olsa

Dünya Bayram Olsa

Hep Beraber

Uzansak sonsuza

 

 

   Tuğtigin Şen

Araştırmacı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP