DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5737045,24%
Isparta
12°

AÇIK

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EZBER/Lİ/YORUM!
74 okunma

EZBER/Lİ/YORUM!

Gülşen SERİN

ABONE OL
9 Ekim 2021 20:56
EZBER/Lİ/YORUM!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Benim hayatımı yargılamadan önce, benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan,sokaklardan, dağ ve ovalardan geç.
Hüznü acıyı ve neşeyi tat.
Benim geçtiğim senelerden geç, benim takıldığım taşlara takıl.
Yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi. Ancak ondan sonra, beni yargılayabilirsin..der Bob Marley.
Bu söz empatinin somutlaştırılmış hâlidir.Oysa empati soyut yaşanan duygudur.Klişe ezber tanımı, kendini karşıdaki kişinin yerine koymaktır.Başkasının, duygu,acı, ıstırap, mutluluk gibi duygularını algılama olarak tanımlanır.
Doğru empati kurabliyormuyuz? Birinin,acısı, derdi, çıkmazı,mutluluğu,mutsuzluğu karşısında kendi hayatınızdaki o duruma eş değer gördüğünüz bir hikayenizi anlatmak empati değil çünkü, damdan düşmüş olmanız aynı acıya gark olduğunuz anlamına gelmez.O damların yüksekliği,zemin,kilonuz,yaşınız,acı eşiğiniz farklıdır.Empati kurmak için, kendi bedeninizden,ruhunuzdan,konforunuz dan sıyrılıp başkasının ruhuna bedenine geçmek,onun ruhundan, gözlerinden, aklından, yüreğinden olaylara bakabilmektir.Tamamen olumlu olumsuz tüm ön yargılardan sıyrılarak sağlıklı empati kurulabilir.
Empati karşıdakini rahatlatmak değil onu doğru anlamaktır . Rahatlatmaya çalışmak yanlış yönlendirmeye sebep olabilir.
Neyse,konumuz bu değil ama girişi bu şekilde yazmak asıl konuyu anlamak açısından önemli.
Oldum olası aklım almamıştır,dillere pelesenk,kitaplara konu, siyasi, dinî tartışmaların İlk cümlesi”cahiliye devrinde kız çocukları babaları tarafından diri diri toprağa gömülürdü”
Bu nasıl bir vahşet,canavarlık,bizim dinimiz, bizim laik, demokratik düzenimiz kadın’a değer verdi,düzen değişti vs.vs(ama hala hergün onlarca kadın,kız şiddet görüyor, öldürülüyor).
Ebeveynlik iç güdüsü doğuştan kodlanmıştır.Rahman ve Rahîym esmalarının tecellisiyle,Rahmân (erkek)Rahîym (kadın) koruyan kollayan merhamet eden.Hangi çağ olursa olsun,ne kadar cahil olursa olsun hiçbir baba kızına kıyamaz.Bunun bir sebebi olmalı.O dönemde de kapitalizm ve tefecilik mevcuttur, insanlar yüksek faizle aldığı borçlarını ödeyemediklerinde,kadınlarını ve 13yaşına gelen kızlarını ellerinden alıp  Beyaz Bayraklı (genelev) çadırlarda satarlarmış.Hangi baba kızına bu aşağılayıcı, onursuz durumu yaşatmak ister,bu yüzden kızgın çöl kumlarına gömmeyi tercih etmiştir.Hergün ölmektense bir kez ölmek yeğdir.(her olayı kendi ortamı ve şartlarında değerlendirmek adil olacaktır.) Bu cahiliye dönemi aksiyonudur.
Gelelim modern çağın aksiyonlarına;
üzülerek belirtmek isterim ki,kız çocukları sadece üzerine kum atarak gömülmez.
Biraz geriye gidelim,70’li yıllara kız çocukları için normal bez yâda plastik görüntüsü cinsellik içermeyen sade adıyla müsemma bebekler vardı.Bu bebekler anne kişiliğimizi geliştirdi.
90’lı yıllarda, sarışın sindy bebekler verildi kız çocuklarının kucağına dolgun kırmızı dudaklı,fettan bakışlı, tüm vücut hatları ince ince detaylandırılmış 90-60-90 afeti devran.Yetmedi,esmer Barbie bebekler rekabette katıldı.Hemde öyle bir giriş yaptı ki,çocukların hayatına gerçek yaşamın parçası gibi seri setler halinde, Barbie piknikte,plajda,baloda,partide,orada burada yazık o Barbie hiç eve gelemedi,okula gidemedi çocuk olamadı hep süslü püslü hep gezdi eğlendi.Bu şekilde kız çocuklarının çocuk olamadan kadın dişiliği geliştirildi, bi/linç altlarına dişilik kazındı.Her işini dişiliği ile çözmeye çalışan, aciz embesil kadınlıktan bir haber kişiliksiz teşhirci,tiktokçu dişiller toplulukları oluştu. Ne acıki dişilikleri ile kazanarak hayatlarını idame ettirmeye çalışanlar var.
Dişiliğin ön plana çıkması kötü değil elbette bunu nasıl kullandığı önemli.Dişilik ön planda olunca, eğitim, bilgi, ahlak yozlaştı.Tek dert görsellik o yüzden daha 15 ine gelmeden estetik cerrahi tecrübeleri başladı.Allah hidayet versin 🙁
Tabiki burda tek suçlu çocuklar değil, ebeveynlerin zengin damat takıntısı,aç kalmazsın,rahat edersin,stadü sahibi olursun telkinleri ile hiç kimse eğitim,bilgi, görgü, karakter, ahlak kriterleri aramaz oldu erkeklerde.Altında son model araba,marka kılık kıyafetli müptezellere kızlarını peşkeş çeken ebeveynlerin çocuklarına şiddet uygulayan öldüren damatları kadar suçlu olduğu aşikardır.Bu ticari alışverişlerde, sevgi, saygı, aşk aramak ahmaklık olur.
Şimdi bir daha düşünelim, onursuzca kõle pazarında satışa sunulmasın diye kızını toprağa gömen babamı,yoksa  üç kuruş için kızını yatırım aracı gibi görüp peşkeş çeken babamı daha zalim,daha cahil ne dersiniz?
Demem o ki;
Dişilik kişiliğin,erkeklik adamlığın önüne geçtiği yerde,õnce aile sonra toplum yozlaşır çöker.
Sırf kendi durumunu düzeltmek için her türlü ahlâksızlığa göz yuman zengin damat takıntılı baba,ben çektim kızım çekmesin diye kızını doğru yetiştirmeyen anne,
Cahiliye devrindeki ebeveynlerden daha az mı canavarsınız ves’selam

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)
  • Melek

    baba evinde el kızı,koca evinde el kızı adı altında koskoca dünyaya sığdırılamayan,kızını dövmeyen dizini döver,seni ben değil eller methetsin zihniyeti ile büyütülen kocaman bir kadın olmasına rağmen hiç büyümeyen görmediği sevgiye saygıya inat hala görebilme umuduyla büyümeyi de red eden bir kadın okudu bu yazıyı 😔😔😔😔gerisini varın siz düşünün….

    • Gülşen

      Eğer bir nebze yüreğinize dokunabildiysem ne mutlu bana teşekkür ederim


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.