DOLAR 18,4793 0.02%
EURO 17,8229 0.46%
ALTIN 972,260,98
BITCOIN 3744266,06%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

FİKİR İŞÇİLİĞİNİN FİKRİ TAKİBİ

FİKİR İŞÇİLİĞİNİN FİKRİ TAKİBİ

ABONE OL
28 Ocak 2022 16:32
FİKİR İŞÇİLİĞİNİN FİKRİ TAKİBİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

İşçilik bir emek gerektiren çabanın ürünü olarak kazanılan kutsal bir süreçtir. Genellikle beden ve kol gücü kullanılarak yapılır. Fikir işçiliği ise soyut bir kavram olarak dışarıya bir yansıması olmadığı için çoğu kimse farkında bile olmasa da zihinsel bir aktivite olduğu için çoğu zaman daha yorucudur.

Fikir işçiliğinin temelini düşünce oluşturmaktadır. Bu, boş düşüncenin ötesinde tefekkür düzeyinde bir eylemdir. Şu an bu yazı yazılırken de yapılan bir fikir jimnastiği ile birlikte bir fikir işçiliğidir. Bir konu hakkında; derinlemesine, farklı, detaylı, objektif, evrensel, idealist, gerçekçi ve adil bir düşünceyi kapsamaktadır. Olaylar ve insanlar karşısında herkesten daha farklı düşünmektir. Bunu yaparken de adeta üçüncü bir göz ve Allah vergisi bir ferasetle arka planı görme çabasıdır.

Toplum olarak okumadığımız gibi derin düşünce konusunda da sicilimiz parlak değildir. Sürekli konuşarak aynı şeyleri tekrarlarız, oysaki dinleyerek ve okuyarak kendimizi geliştirmemiz olasıdır. Böylece bilinmeyenlere yelken açarak ummanlara dalmamız söz konusudur. Bu durumu en iyi;

  • Ben hiç o şekilde düşünmemiştim,
  • Ben hiç o açıdan bakmamıştım,
  • Ben hiç öyle olduğunu zannetmemiştim,
  • Ben hiç o detayı fark etmemiştim gibi cümleler de duyarız.

Buradan çıkan netice ise, bir sorgulamanın gerekli olduğudur. Neymiş o zaman, fikir işçisi aynı zaman de sorgulayanmış. İlmin yarısı merak olduğu için sorgulamadan gerçeklere erişmemiz mümkün değildir.

Fikir işçisi aynı zamanda kelimelerle hemhal olan, onlara takla attıran, onları değişik anlamlarda kullanarak aynı zamanda edebiyata da katkı sunandır. Fikri takip de en az düşünmek kadar gereklidir. Bir meselenin peşine takıldığında sonuna kadar giderek olayı açıklığa kavuşturmak da yine görevleri arasındadır. Bütün bunları yaparken de iş ahlakı ve etik değerlerden bunun yanında evrensel değerlerden de ödün vermemesi gerekir.

İradesine ipotek ve ambargo konulmasına müsaade etmeden kimsenin de borazanını öttürmemek de yine esastır. Düşünme, fikir üretme ve beyin jimnastiği yapmak günümüzde özellikle işletmeler için de hayati önem taşımaktadır. Çalışanların farklı fikir ve öneri ile yapılacak sürekli iyileştirmeler hem iş akışını hızlandırmakta hem de verimliliğe büyük katkı sağlayarak herkesin kazandığı bir süreci başlatmış olmaktadır.

Sonuç olarak;  her şeyi engellersiniz fakat düşünceyi asla, bu yüzden büyük baskı altında bulunan insanların hayatta kalmaları olumlu ve pozitif düşünceleri sayesindedir. Düşünebilmeyi düşünmek bile insanlar için önemli bir aşama olup, düşünce tembelliği bütün benliğimizi yok eden sinsi bir düşmandır. Kendimiz olmak ve farkındalık ortaya koymak adına haydi hep birlikte düşünmeye!

Esenlik dileklerimle,

Erol Aydın

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP