DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3526712,55%
Isparta
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

FORMULA1’İN GERÇEK KAHRAMANI

FORMULA1’İN GERÇEK KAHRAMANI

ABONE OL
19 Şubat 2022 15:22
FORMULA1’İN GERÇEK KAHRAMANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Türkiye bu yarışlar ile ilk defa 2005 yılında karşılaştı. Dünyanın, Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıması fırsat olarak bilinen bu yarışlar oldukça önemsendi.  Dünya çapında olan bu organizasyon aynı zamanda bazı soru işaretleri ile de karşı karşıya kalınmasına sebep oldu. Dünya kamuoyu Türklerin bu organizasyonu başarılı bir şekilde yapıp yapamayacağını sorgularken ileri gidenler memleketin bu konuda sınıfta kalacağından emin gibiydiler. Skeptik ve ön yargılı bu bakışlar içerisinde 2005 Yılı Formula 1 yarışlarının Türkiye’de yapılacağı resmen ilan edildi. Bölge hanesi 2000 kişiyi geçmeyen Akfırat belediyesi sınırları içerisinde kalıyordu lakin o dönem ilçe belediyesi olan Pendik bu organizasyondaki yerel hizmetleri adını İstanbulluların dahi bilmediği Akfırat belediyesine kaptırmaya niyetli değildi. Lakin aynı zamanda, O dönem Akfırat Belediye başkanı olan Hilmi Yıldız adını kimsenin duymadığı ufak belde belediyesi olan Akfırat belediyesinin ne kadar mahir olduğunu dünyaya göstermeye ant içmişti adeta.

Hilmi yıldız idealist bir Sınıf öğretmeni olarak İstanbul’a gelir. Anadolu’da öğretmenlik yaptığı süre boyunca gençlere sadece müfredatın çizdiği sınırları değil hayatın içerisinden eğitimler verir. Gittiği her köy de yahut belde de aslında fahri bir belediye başkanı olarak çalışır. Özellik ile Zonguldak’ın bir beldesinde bugün hala onun uğraşları ile yapılan yollar misafir haneler kullanılmakta. Öğretmenliği devam eden Hilmi Yıldız daha sonraları Kartal zabıta amiri olarak eser bırakmaya devam eder.2004 yerel seçimlerini %99 gibi rekor bir oy ile kazanır ve Akfırat Belediye başkanı seçilir. Akfırat beldesinin ve dahi kendi popülaritesini Formula 1 ile artırır.

Hermann Tilke önderliğindeki Formula 1’in İstanbul’da yapılacağı açık bir şekilde ilan edildikten sonra Akfırat belediyesi harekete geçer ve kendi sınırları içerisinde olan Formula 1 organizasyonunun yerel hizmetlerini mahkeme kararı ile alır. Akfırat o dönemde alt yapısı olmayan, su, elektrik, doğal gaz, yol gibi hayati ihtiyaçların karşılanamadığı bir belde iken bir de böylesine bir organizasyonu alması belde ve Ülke adına oldukça şaşırılan bir olay olur. Lakin Hilmi Yıldız idealizmi her şeye cevap olacaktır.

Önceleri beldenin altyapı, su, doğalgaz elektrik ve yol sorunları giderildi. Sonrasında kollar sıvandı ve ülkemizin yüzünün ak bir şekilde çıkması için çalışmalar başlatıldı. Zaman daraldı ve Akfırat belediyesi gece gündüz çalışarak yol, park, ışık ve gerekli tüm hizmetleri yerine getiriyordu. Zaman daha da daraldığında ‘Yetişemez, yetişmeyecek’ sesleri daha da yükseldi. O dönem Hilmi Yıldız’ın işçiler ile beraber çalıştığına şahidim. Kravatını çıkarıp gömleğinin kollarını geriye sıvayıp işçiler ile yollar bitsin diye çalışmıştı.

Sonuç olarak her şey yetişmişti.  İşçiler 3 vardiya çalışarak Büyük şehrin de desteği ile bölgedeki yol çalışmalarını bitirdi.15 bin aracın pist yakınında park edeceği alan inşa edildi. Bölge süslemeleri yapıldı. Kültürümüzü tanıtan çadırlar inşa edildi. Yarışlar başladığında turistlerin yönlendirilmesi, Türkiye’nin ve beldenin tanıtımının yapılması için sosyal alanlar kuruldu. Yüz binlerce su dağıtımının yanı sıra beldenin imkanları ile alınan Ambulanslar olası bir sorun için hazırda bekletildi. Dönemin Formula başkanı Hilmi Yıldız’a dünyanın her yerinde Formula1 yarışlarına girebileceği Premium bir kart verdi. Bu kartın verilmesinin sebebi ise ikili arasında yetişecek, yetişmeyecek iddiasıydı. Ülkemiz o sene bu organizasyondan alnının akı ile çıkmayı başardı.

Hilmi Yıldız’ın verdiği röportajlardan anladığımız üzere bölgeyi sosyal ve kültürel bir yer haline getirmek istiyordu. Nitekim bölgeye inşa edilen üniversiteler sonradan yapılan Villalar bu hayali gerçekleştirmişti. Akfırat Belediyesin üstlendiği yollar sonraları Kuzey Marmara otoyolunun ve 3. Köprü, Orhan gazi köprüsü gibi büyük projelerin bağlantı yolu halini aldı.  2021 yılında bir kez daha yapılan Formula 1 yarışları yerel hizmetlerini yine Akfırat Belediyesinin yıllar önce yaptığı yollardan, park alanlarından almıştır.

2021 Yılında yeniden Türkiye’de, İstanbulparkta yapılan Formula 1 yarışlarının arkasındaki gizli mimar aslında adından bahsettiğimiz ufacık, adını kimsenin duymadığı beldenin Başkanıdır. Yerel belediyelerin Belde belediyelerinin neler başaracağı ortadadır. Yeri gelmişken söyleyelim, Hükümet acilen Belde belediyelerini geri getirmelidir. Zira ilçe belediyelerinin her mahalleye hizmet götürmesi oldukça zor olacaktır. Ufacık bir Belde belediyesinin Türkiye’yi dünyaya tanıtmasını baz alarak Belde belediyelerinin gerekliliği elzemdir.

‘Her yeni bir gün yeni bir hizmet demektir’

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP