DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319986-0,47%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR
4921 okunma

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR

ABONE OL
28 Ocak 2022 16:53
GENÇLİK NEREYE GİDİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Malumunuzdur ‘ki ülkemizdeki yeni genç nesil kendisine Z kuşağı demekde ve ülkenin kaderini, değiştireceğini iddia etmektedir. Aslında, bu gençlik daha lise çağlarında gruplaşarak farklı siyasi parti oluşumları, Dernekler ve STK’lar çatısı altında birleşerek bir oluşum içerisine girmektedirler.

Bizlerin bu Z kuşağı dediğimiz gençlerden beklentimiz vatanına, milletine bağlı kendi özünü bilen ve ülkesini müreffeh seviyelere çıkaracak ülkenin kalkınması için çalışacak ve bu idealler ve hedefler doğrultunda ülkeye iyi ve hayırlı işler yapmalarını beklemekteyiz. Tabi’ki buz dağının görünen kısmıdır.
Bu dağın görünmeyen kısmına baktığımızda. gençlerimizi beklentilerimizin çok uzağında görmekteyiz.

Dini görevlerini yapmaktan uzak, aslını bilmeyen atalarının 600 yıl cihana hükmedişinden haberi olmayan
Milli Kültür ve Geleneklerinden uzak bir şekilde yaşamakta olduklarını helal kazanca riayet etmeyen, şükür bilmeyen, kısa yoldan zengin olmayı hayal eden ve Avrupa’nın ar, namus, haya, edep kavramını bilmeyen, insanlarının yaşantılarına özenmekte olduğunu görmekteyiz.

Anne ve Babaya saygısı olmayan
okulda öğretmenlerine saygısı kalmayan özgürlük adı altında yapılan, her türlü iffetsizliği kendisine
mubah gören, sosyal medya platformlarında bedenlerini para için sergilemekten geri durmayan ve
en kötüsü bunu çevre, para ve şöhret kazanmak için yapan bir nesil var karşımızda.
Burada bizlere düşen herkes şapkasını eline alıp sorun nerede diye düşünmelidir. Bunun içinde en başa dönmek zorundayız. Yani özümüze, önce anne ve babalardan başlamak gerek evlatlarımızı yetiştirme
tarzımızda ne gibi hatalar yapıyoruz buna bakmamız lazım. İffetine, hayasına düşkün olan anne ve babalardan
ben yaşamadım kızım yaşasın, erkektir birşey olmaz diyen anne babalara döndük.

Bir çocuk lise çağlarına geldiğinde anne ve babayı dinlememeye başlıyor, anne babayı dinlemeyen çocuk okulda öğretmenlerine, dışarda büyüklerine saygı göstermemeye başlıyor. Bir çocuğun ikinci yetişme yeri olan okullarda okul müdürlerine öğretmenlere büyük görevler düşüyor. Ülkemizin bütün il ve ilçelerinde
gençlerin zaman geçireceği birçok alanlar mevcutken dini eğitimlerini alabilecekleri, gençlerin ilgisini çekebilecek alanlar konusunda eksik kalıyoruz.

Dinde zorlama yok kelimesi gençlerin ağzında sakız gibi dolaşırken
biride çıkıp evladım bu söz müslümanlar için geçerli değil eğer İslam dinini seçtiysen, bu dine inandıysan bu dinin emirlerini harfiyen uygulamalısın bu seninle aynı dine mensup olmayanlar için geçerlidir diyemiyor. Kendi bilmediğimiz konuları çocuklarımıza öğretemiyoruz. Devletin gençlerin hem zahiri hem batını ilimleri öğrenebilecekleri eğitim yerleri için daha fazla olanak sağlanması gerekmektedir.

Okullarda sadece fen, kimya, matematik gibi zahiri ilimler öğretilmektedir. Bu konuda batıni ilimler çok geri planda kaldığı için sadece bilime dayalı bir eğitim sistemi ortaya çıkmaktadır. Bu da gençlerin manevi yönden yetişememelerine sebebiyet vermektedir. Gençlerin deizim ve ateizme yönelmelerine dini değerlerinden kopmalarına yol açmaktadır. kısacası bu konuda başta anne babalara okulda öğretmenlere devletimizin her kademesine büyük görevler düşmektedir.

Özümüze dönüp, değerlerimize sahip çıkarak evlatlarımızı yetiştirmeye en baştan başlayabilirsek o zaman bu ülkenin geleceği aydınlık ve toplum güven içerisinde olur.

Ferdi Kurşun
Araştırmacı-Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP