Haber Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 14:35
 
CHP'li Tanrıkulu: Melih Bulu'nun da onurunu korumak bize düştü
- Haberi
CHP'li Tanrıkulu: Melih Bulu'nun da onurunu korumak bize düştü

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektörlük görevinden alınma şeklini eleştirdi. Tanrıkulu, "Gece yarısı çıkan bir kararnameyle kendisine haber verilmeden alınmış olması insan onuruna aykırı bir şey. Melih Bulu'nun da onurunu korumak veya onun insan haklarını korumak bize düştü" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı canlı yayında gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi.

Tanrıkulu, 2 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan ve 15 Temmuz'da görevden alınan Prof. Dr. Melih Bulu için "Melih Bulu'nun da onurunu korumak veya onun insan haklarını korumak bize düştü" dedi.

Bulu'ya yönelik olarak "Böyle bir atamayı nasıl içine sindirirsin? Eğer içinize sindirirseniz bu şekilde atamayı, bu şekilde gönderilmeyi de içinize sindireceksiniz" ifadelerini kullanan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Ben yurttaş olarak üzüldüm gerçekten. Bir profesörün bu şekilde atanmasını zaten kabul etmemiştik ama insani olmayan böyle bir durumla, gece yarısı çıkan bir kararnameyle kendisine haber verilmeden alınmış olması da insan onuruna aykırı bir şey. Melih Bulu'nun da onurunu korumak veya onun insan haklarını korumak bize düştü. Yani adam rektör, Boğaziçi Üniversitesi’nin, Türkiye'nin en gözde üniversitesinin rektörü.
Bir telefon açarsınız hizmetlerine teşekkür edersiniz en fazla bunu söylersiniz o kadar. Ama gece yarısı çıkacak kararnamede adını görecek, çıkan haberlere inanmayacak, Tweet atacak, Instagram’da paylaşım yapacak daha sonra bunları silmek zorunda kalacak. Bu insan onuruna ne olursa olursun aykırı bir davranıştır bunun da altını çiziyorum."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı