Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 14:39
 
DIŞARIDA KAZLAR BAĞIRIYOR VE ETEĞİNDEN ÇEKİYORLARDI.
Hicretin kırkıncı senesinin Ramazanı idi. Hz. Ali (K.V.) iftarını bir gece Hz. Hasen'de, bir gece Hz. Hüseyn'de ve bir gece de Abdullah bin Ca'fer'de yapıyordu ve üç lokmadan fazla yemiyor ve şöyle diyordu: "Allah'a aç karınla gitmek istiyorum."
KUTLAMA VE TAZİYELER Haberi
DIŞARIDA KAZLAR BAĞIRIYOR VE ETEĞİNDEN ÇEKİYORLARDI.


Şehid olduğu sabahın gecesinde sık sık dışarı çıkıp semaya bakarak şöyle söylüyordu: "Vallahi! Ne sen yalan söyledin nede ben İşte senin va'detdiğin gece bu gecedir."


O gece Cuma gecesi idi. Seher vakti kalkdı ve oğlu Hasen'e: "Ben bu gece Resûlullahı gördüm ve kendisine bu ümmetden şikâyetde bulundum. Bana, onlara beddua et, dedi, ben de şöyle dua etdim: Yâ Rabbi! Beni bu ümmetin başından al ve onların başına, onlara lâyık olanları getir."


Sonra sabah namazı içün dışarıya çıkdı. Dışarıda kazlar bağırıyor ve eteğinden çekiyorlardı. İmam Ali'nin yanındakiler kazları kovmak isteyince, Hz. Ali: "Bırakın onları, onlar mâtemlidir" buyurdu.

Ezan okunurken mescidin kapısından girdi. İbn-i Mülcem kılıcı ile kendilerini vurdu. Ramazanın on yedisi idi. On dokuz Ramazan Pazar gecesi şehid oldu. İmam Hasen ve İmam Hüseyn yıkadılar, Abdullah bin Ca'fer ve Muhammed bin El-Hanefiyye su dökdüler, techiz ve tekfîni yapıldı, geceleyin sırlandı ve yeri gizli tutuldu.

Cenab-ı Allah Rahmetiyle muamele eylesin, onlar cennetle müjdelenen insanlar ALLAH bizleri onların şefatlerine nail olmayı nasip etsin inşallah!..

Kaynak: (Medya Vatan Avrupa) - Medya Vatan Avrupa Editör: BeyKhan
Yorumlar
Haber Yazılımı