Haber Detayı
20 Temmuz 2021 - Salı 20:46
 
MUHSİN BAŞKAN'DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
- Haberi
MUHSİN BAŞKAN'DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

 

Büyük bir şevkle idrak ettiğimiz Kurban Bayramı'nın Türk-İslam alemine ve tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Umutların yeşerdiği, iyilik ve güzelliklerin filizlendiği toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın arttığı bayramlarda yakınlarımızı, komşularımızı ve dostlarımızı ziyaret ederek sevindirmeliyiz. Bu özel günlerde fakirliğin ağırlığını yüreklerinde taşıyan, kapısını çalacak kimsesi bulunmayan vatandaşlarımızı ziyaret ederek Kurban Bayramı'nın anlamına uygun yardımlarda bulunmayı unutmamalıyız. Ülkemiz; paylaşma duygusunun en üst seviyede olduğu bir bayramı daha yaşarken maalesef büyük bir çoğunluk belki de kurban kesememenin hüznü içerisinde kalacak ve dolayısıyla anne babalar çocuklarına karşı mahcup olacak.

Bayram vesilesiyle yarınlarımızın güvencesi çocuklarımızı sevindirmeyi de ihmal etmemeliyiz. Özellikle kimsesiz, yetim ve sokakta kalmış çocukların yüzünü güldürerek gönüllerini almalı, yakınlarını teröre kurban veren ailelerimizin yaşadığı burukluğu bayrağımızı daha yükseklere taşıyarak, teselli etmeliyiz. Ne yazık ki bu bayramda da barış, kardeşlik ve insan hakları, küresel diktatörlerin acımasızlığına, kabaran sömürü iştahlarına ve sınırsız zulmüne kurban ediliyor.

Bir yanda Çeçenistan, Karabağ, Doğu Türkistan, Afganistan, Irak ve Filistin'de gözyaşı akmaya devam ederken, diğer yandan bizler bayram yapıyoruz. Bu nedenle gönüllerimiz kırık ve bizler tarif edilemez bir burukluk içindeyiz. Ne yazık ki hasretle beklediğimiz bayramların tadını alamıyoruz. İşçimiz, emeklimiz, memurumuz ve işsizimiz açısından değişen yine hiçbir şey yok. Küçük bir azınlık her türlü lüksü ve sefayı yaşarken, ezici bir çoğunluk ise işsizliğin, yoksulluğun, umutsuzluğun pençesinde sorunlarına çare bulunmasını bekleyerek bayramı karşılayacak. Özlemle; acı veren bu çelişkilerin sona ereceği gerçek bayramları bekliyoruz. Kan ve gözyaşını durduracak, refah ve mutluluk dağıtacak, gerçek sevgi medeniyetini arıyoruz. Kavga ederek, kamplara ayrılarak, inatlaşarak Türkiye sorunlarını çözemez. Farklıklarımızı çatışma ve kavga nedeni olarak değil zenginlik kaynağı olarak görmeli ve toplumsal uzlaşmamızı artırmaya gayret etmeliyiz.

İktidar, deri dayatmasına son verecek iradeyi maalesef yine gösteremedi. Bu bayramda da 'Kurban derisi kavgası' devam edecek. Kimse kurban kesen insana 'etini şuraya, derisini buraya vereceksin' diye dayatamaz. Kurban kesmek, imkanı olan Müslüman'a vaciptir ve İslam'ın emrettiği usulde istediği gibi değerlendirir. Kimse buna karışamaz.

Bu duygularla, Kurban Bayramı'nın tüm insanlığa, İslam alemine ve ülkemize sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyor, herkesin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum."

Kaynak: (Medya Vatan) - Medya Vatan Haber Editör: Aybüke TAŞ
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı