Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 09:22
 
MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN HAYAT HİKAYESİ
Muhsin Yazıcıoğlu 25 Mart 2009 tarihinde sebebi henüz tam manasıyla açığa çıkartılamayan bir helikopter kazasında vefat etmişti. Kendisine Allah'tan Rahmet diliyoruz.
GÜNDEM Haberi
MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN HAYAT HİKAYESİ

 

Hayatı, idealleri uğruna verdiği mücadele ile geçen  Muhsin Yazıcıoğlu, dünyaya gözlerini 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı köyünde açtı. İlkokulu köyünde okuyan Yazıcıoğlu, ortaöğrenimini Şarkışla'da tamamladı.

 

Lise yıllarında "Genç Ülkücüler Teşkilatı"nda aktif görev alan Yazıcıoğlu, 1971'de Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni kazandı ve buradan veteriner hekim olarak mezun oldu.

 

Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980 öncesi Ülkü Ocakları Derneği ve Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ocak 1981'de tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevine konuldu. Burada "MHP ve ülkücü kuruluşlar" davasında idamla yargılanan 220 ülkücü arasında yer aldı. Bu süreçte dört kez idamla yargılanan Yazıcıoğlu, hem işkence gördüğü C-5 koğuşunda hem de uzun yıllar kaldığı Mamak Cezaevinde, 12 Eylül askeri darbesini yapan Beşli Konseye ve 12 Eylül rejimine karşı tavır sergiledi.

 

Daha sonra beraat edeceği bir davadan ceza alan Yazıcıoğlu, haksız yere yaklaşık 6,5 yıl tutuklu kaldığı cezaevinden 8 Nisan 1987'de tahliye oldu.

 

Yazıcıoğlu, 1988 yılında Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) katıldı. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Daha sonra MÇP'den ayrılarak 7 Ağustos 1992'de arkadaşlarıyla birlikte "Yeni Oluşum Hareketini" başlattı. Yeni Oluşum Hareketi'nin BBP'ye dönüşmeden önce yayınladığı "Milli Mutabakat Çağrısı" kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.


6 Aralık 1992'deki Siyasi Karar Kurultayı'nda yayınladığı "Sivil İnsiyatif Programı", Türk demokrasi tarihinde önemli bir yer edindi. Bu toplantıdan çıkan karar sonucunda partinin kuruluş çalışmalarına başlandı. Bine yakın isim ve amblem önerisi arasından, yapılan istişareler sonucu 27 Aralık 1992'de partinin ismi Büyük Birlik Partisi, amblemi ise hilal içinde gül olarak seçildi.

 

24 Aralık 1995'te yapılan genel seçimlere Anavatan Partisi ile yapılan ittifakla girdi. 8 Temmuz 1996'da Refah Yol hükümetine güvenoyu veren Yazıcıoğlu'nun, 28 Şubat postmodern darbe sürecindeki, " Namlusunu milletine çevirmiş bir tanka selam durmam." sözleri hafızalara kazındı. Yazıcıoğlu, 27 Nisan e-muhtırasına da karşı çıktı.

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu, 2009'daki yerel seçimler öncesi partisinin Kahramanmaraş mitinginin ardından Yozgat'a gitmek üzere bindiği helikopterin Kahramanmaraş Keş Dağı'na düşmesi sonucu 25 Mart 2009'da hayatını kaybetti.

 

 

 

Kaynak: Editör: Mehmet ARSLAN
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı