Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 10:14
 
Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi Açıldı
Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde bir açılış vardı bugün. 29.06.2021 Kırk yıllık mücadele hayatı boyunca hiç bir yerli ve yabancı güç odağından icazet almadan, Emrolunduğu gibi dosdoğru yürümüş bir liderin doğup büyüdüğü ev "anı evi" oldu artık...
GÜNDEM Haberi
Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi Açıldı


Yüz yıl sonrasının Oğuz çocuklarının "Biz seni hiç görmedik ama yarım bıraktırılmış hayallerinin gerçekleştiğini gördük" diyerek sevinçlerini paylaşacakları bir "Ziyaret mekanı" olsun diye... 
Teşekkürler Sivas valimiz Sayın Salih Ayhan'a, 
Teşekkürler emek veren herkese...Muhsin Yazıcıoğlu’nun doğup, büyüdüğü baba evi; anılarının gelecek kuşaklara aktarılması için Sivas İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek 'Anı Evi'ne dönüştürüldü. Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi, Şarkışla Elmalı köyünde düzenlenen törenle açıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını anlatan ve anı evinde de sürekli gösterilecek olan film izlenildi. Öğrenciler Mehlika Nida Yücel ve Erdem Vahap Yurt, Yazıcıoğlu’nun “Üşüyorum ve Ülküm” şiirlerini seslendirdiler.

Programda açış konuşmasını yapan Şarkışla Kaymakamı Necati Aktan, “1954 yılında Şarkışla’mıza bağlı Elmalı köyünde başlayan ve ömür çizgisi bir Müslüman Türk asaletine bağlı bir şekilde devam eden Muhsin Yazıcıoğlu, hayatı boyunca gösterdiği dik duruş ve samimiyetle toplumun farklı görüşlerindeki çoğu kesimin takdirini ve teveccühünü kazanmış bir liderdir.” dedi.

- Vatanı ve Milleti İçin Yaşadı

Ardından söz alan merhum Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ise “Muhsin Başkan, vatan millet sevdalısı, ömrünü vatanı ve milleti için yaşamış bir insandı. Aynı zamanda Muhsin Başkan; Sivas’a aşıktı. Hep öyle derdi, Sivas benim platonik aşkım derdi. Bugün bu evin açılışına vesile olan başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese ve Devletimize şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun amcasının oğlu, Avrupa Nizam-ı Alem Federasyonu Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, “Bugün anlamlı bir gün yaşıyoruz. Bu anlamlı günü bize yaşatan rabbime sonsuz şükürlerimi sunuyorum. Tabi bu anlamlı günü Sivas Valimizin şahsında il protokolüne, bizleri bu güzel günü yaşattıkları için kendilerine hem Avrupa Nizam-ı Alem Federasyonu adına hem de Avrupa’daki tüm Muhsin sevdalısı kardeşlerim adına çok teşekkür ediyorum. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’yla tanışan bir nesiliz” diyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ise “Ömrünün her safhasını, her anını son nefesini de büyük Türkiye davasına arzu ettiği mücadeleyle yaşadı ve en sevdiği yere rabbine kavuştu. O Türkiye’nin en karanlık dönemlerinde aslında hepimizin siyaset yapanların ve ülkeyi seven herkese mesajlar vererek yaşadı. Dar imkânlarda, zor imkânlarda 5,5 km yol yürüyerek devletine milletine nasıl faydalı olacağını daha lise çağlarından itibaren mücadelesini veren ve her türlü makamı mevkii maddi talepleri bir tarafa bırakarak, o dik duruşu ortaya koymanın bedeli şehit olduğu vakit Ankara sokaklarında milyonların bir araya gelerek kendisini en sevdiği yere uğurlamalarıyla gösterdi.” diye konuştu.

- Duygu Dolu Bir Vefa Örneği

İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de “Duygu doluyuz çünkü çok güzel bir örnek vefa hareketiyle buradayız. Hemen sözlerimin başında Sayın Valimize, kaymakamımıza ve emeği geçen herkese gerçekten bu vefalı hareketleri dolayısıyla şükranlarımı, muhabbetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

- 83 Milyonun Yüreğinde Duruyor 

‘Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi’nin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, “Muhsin başkanımızı sevenlerin bu yoldan geçerken uğrayıp, soluklanacak onun ruhuna bir Fatiha okuyacaklar. Anılarını, belki Muhsin Başkanın özel eşyalarını ve fotoğraflarını burada görecekler. Ama biz şunu görüyoruz ki 83 milyonun yüreğinde, hafızasında Muhsin Başkanımızın anıları her zaman ilk günkü gibi dipdiri duracak.” dedi.

- Yazıcıoğlu, Bizim Liderimizdi

Sivas Milletvekili M. Habib Soluk ise şöyle konuştu: “Sayın Yazıcıoğlu aslında videoyu izledikten sonra söyleyecek hiç bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Evet, biz ondan 3-4 yaş daha önce doğmuştuk. Fakat o bizim önderimiz, liderimiz, ağabeyimiz pozisyonundaydı. Tahta sıralarda soğuk karbonat atılıp demlenmiş çayları yurt odalarında çok paylaştık. Vatan ve millet sevdalısı Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun baba ocağının anı evi olarak düzenlenmesi vesilesi ile burada bulunuyoruz. Şehit Yazıcıoğlu’nu rahmet ve minnetle anıyorum.” 

- Sivaslıların Kalplerindeki Müstesna Yerini Muhafaza Ediyor

Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivas'ın yiğit evladı olarak kalplerdeki müstesna yerini muhafaza ettiğini belirtti. Şehri imar ederken nesli de ihmal etmemenin ne kadar önemli olduğuna değinen Vali Ayhan, “Nesilleri ihyâ etmek için de örnek gösterilecek, içselleştirilecek ve manaların derinliklerine sürüklenecek kıymetler, ülkesine hizmet etmiş değerler ve ardında önemli izler bırakmış şahsiyetler vardır. Bu toprakların tüm değerleri ile bezenmiş, yüreğimizden kopmuş bir yiğit olan Muhsin Yazıcıoğlu da gelecek nesillere rehber olacak, gençlerimizin feyz alacağı çok önemli bir şahsiyettir” dedi.

- Yazıcıoğlu’nun Bende Derin İzleri Vardır

Merhum Yazıcıoğlu ile Altınyayla ve Şarkışla Kaymakamlığı döneminde birçok kez görüşme fırsatı olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Kendisini ağırlamaktan büyük mutluluk duymuştum. Ağabeyliği, dostluğu, kardeşliği ve ilimiz için olan gayreti ile tanıdığım merhum Yazıcıoğlu’nun bende derin izleri vardır. Hepimizin de bildiği üzere, bir siyasi kimliğinden daha çok dava adamı olan Yazıcıoğlu, her zaman doğruların yanında yer almış, Hakk’ı savunmuş, millî ve manevi değerleri düstur edinmiştir. Vatan ve millet sevgisini öne çıkaran, sonsuzluğun sahibine olan inanç ve iman dolu yüreği ile bizlere çok şeyler bırakıp giden Merhum Yazıcıoğlu, Mehmet Akif’e de komşu olmuştur. Uzun yıllar dostluğunu paylaşan, üstâd Abdurrahim Karakoç’un çok güzel ifadesi var; ‘Vallahi bana sorarsanız Muhsin Başkan, han köşesinde ölemezdi ona dağın zirvesinde ölmek yakışırdı.’ diyor.” İfadelerini kullandı.

Anı evinin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Ayhan sözlerini şöyle tamamladı: “Muhsin Yazıcıoğlu Anı Evi’nin oluşturulmasında bizlere desteklerini esirgemeyen ‘Yazıcıoğlu Ailesi’ başta olmak üzere; Sivas İl Özel İdaresine, Şarkışla Kaymakamlığına, İlçe Özel İdaresine, Elmalı köyü halkına, dostları ile katkıları, destekleri ve emekleri olan herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından anı evinin açılışı yapıldı. Daha sonra Muhsin Yazıcıoğlu'na ait özel eşyaların yer aldığı sergi gezildi. Açılışa; Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, İl ve İlçe Protokolü ile  Yazıcıoğlu'nun çocukları Furkan ve Firuze ile ağabeyi, ablası ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri Semiha Ekinci ve M. Habib Soluk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, protokol üyeleri ve Yazıcıoğlu ailesi, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun babası Halit Yazıcıoğlu'nun Şarkışla Elmalı Köyündeki mezarını ziyaret ederek, dua ettiler.

Kaynak: (GAZİANTEP İL TEMSİLCİSİ) - İBRAHİM YAĞCIOĞLU Editör: Aybüke TAŞ
Yorumlar
Diğer Haberler
EĞİRDİR BELEDİYESİNDEN YENİ BİR GÖNÜL PROJESİ DAHA!  DOĞAN HER ÇOCUĞUN DİKİLİ BİR AĞACI OLACAK!
EĞİRDİR BELEDİYESİNDEN YENİ BİR GÖNÜL PROJESİ DAHA! DOĞAN HER ÇOCUĞUN DİKİLİ BİR AĞACI OLACAK!
Binance, kullanıcıların günlük para çekme limitini 40 kat düşürdü
Binance, kullanıcıların günlük para çekme limitini 40 kat düşürdü
Bakan Pakdemirli: 53 vatandaşımız yangından etkilendi, bir şoförümüzün durumu ağır
Bakan Pakdemirli: 53 vatandaşımız yangından etkilendi, bir şoförümüzün durumu ağır
Osmaniye
Osmaniye'de orman yangını: Bazı evler boşaltılıyor
Mersin
Mersin'de 2 bölgede orman yangını
Sağlık Bakanı Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip, aşı çağrısında bulundu
Sağlık Bakanı Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip, aşı çağrısında bulundu
Milli Savunma Bakanlığı: Pençe Harekatı
Milli Savunma Bakanlığı: Pençe Harekatı'nda 2 asker şehit oldu, bir asker de yaralandı
CHP
CHP'li Çeviköz: Türkiye Afganistan’ın komşusu da, 'Taliban’ın inancıyla ters yanı olmayan’ bir ülke de değildir
Özhaseki
Özhaseki'nin 'Sığınmacıların ekonomiye katkısı var' açıklamasına yanıt: Katkıyı kayıtsız istihdamla yapıyorlar
Medya Takip Merkezi: Gıda takviyesi reklamları yüzde 136 arttı
Medya Takip Merkezi: Gıda takviyesi reklamları yüzde 136 arttı
Turizmde
Turizmde 'en kötü' geride kaldı: Yıl sonuna kadar Rusya’dan 4.5 milyona varan turist bekleniyor
Fotoğrafının dahil olduğu her tabloya farklı tat veren şişman Zarathustra, sanatçının Instagram takipçileri tarafından çok seviliyor.
Fotoğrafının dahil olduğu her tabloya farklı tat veren şişman Zarathustra, sanatçının Instagram takipçileri tarafından çok seviliyor.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi binasında göçük riskiyle ilgili açıklama
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi binasında göçük riskiyle ilgili açıklama
Memurların talepleri belli oldu
Memurların talepleri belli oldu
İBB ile UNHRC arasında mülteci ve sığınmacılara yönelik iş birliği metni imzalandı
İBB ile UNHRC arasında mülteci ve sığınmacılara yönelik iş birliği metni imzalandı
Denizli
Denizli'de camiyi boyayla tahrip ettiler
Çorlu Deresi simsiyah akıyor: Kokudan pencere açamıyoruz
Çorlu Deresi simsiyah akıyor: Kokudan pencere açamıyoruz
Akıncı’dan Bahçeli’ye yanıt: Fikir yoksunu ve hakaret ustası ağızlar bizi susturmaya yetmeyecektir
Akıncı’dan Bahçeli’ye yanıt: Fikir yoksunu ve hakaret ustası ağızlar bizi susturmaya yetmeyecektir
Haber Yazılımı