Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 09:11
 
OKUL ARKADAŞLIĞI
KÖŞE YAZILARI Haberi
OKUL ARKADAŞLIĞI

    Zaman ve doğa, bir insanın üzerinde tasarımlarını ve gizemlerini yürüttüğü kadar, arkadaşlar da onun hayatının vaz geçilmezleridir. Bir arkadaş ne kadar uzak olursa olsun gerçek arkadaş her zaman yanınızdadır. Bir arkadaş her zaman bir ihtiyacınızı karşılar, yardım etmek için elini uzatır, kollarını açar ve yaşamınız için iyi dileklerle sizi bekler.

    Herkesin arkadaşı vardır. Ama herkesin halen ilişkileri devam eden bir okul arkadaşı yoktur. Okul arkadaşı dediğinizde içinde geçmiş vardır, gençlik vardır, gelecek vardır, ah ulan vardır, helal olsun vardır, niçin gittin vardır, beni bekle vardır, geleceğini biliyordum vardır. Tozlu yollarda uzun yürüyüşler, otobüs terminallerinde birbirini bekleyişler, kavurucu sıcakta, dondurucu soğukta kol kanat germeler vardır.

    Okul arkadaşlığı özeldir. Kuzenim bile demeye benzemez, kardeşim demenin daha ilerisidir benim ‘’Okul arkadaşım’’ demek. Okul arkadaşlığı hep gençliktir, yaş almaz, yaşlanmaz, okul arkadaşlığı yaşını göstermez, yapmacıksız bir keyiftir, günümüzden söz eden bir nostalji, olgun bir gençlik, uçuk kaçık bir ihtiyarlık ve okul arkadaşlığı sonuçta en koyu gönül arkadaşlığıdır.

  Okul arkadaşlarımızla beraber oluşturduğumuz bir sosyal medya ortamında arkadaşımız Ceyhun URAL’ ın vefat ettiğini 3 Nisan 2021 sabahı çok erken saatlerde öğrendik. Okul arkadaşımız o gece bütün dünya insanlığını kasıp kavuran Korona virüsüne ne yazık ki yenilmişti.

    Bu acı haber bir anda bütün okul arkadaşlarımızı kasıp kavurdu. Sabah daha insanlar uyanmamışken biz bütün okul arkadaşları uyanmıştık. Bu acı haber ile bir taraftan arkadaşımız için ağlamakta bir taraftan da şimdi onun için ne yapmalıyız diye çırpınmakta idik.

 

   Korona tedbirleri sebebi ile sokağa çıkma yasağı halen uygulandığından bu acı haber ile birbirimizi mesajlar ile teselli etmeye çalışıyorduk.

   Okul arkadaşımız biz askerlerin tabiri ile Devre Arkadaşımız Ceyhun URAL için binlerce acı mesaj paylaşılmaya devam etti. Devre arkadaşımız Kemal ÇAKMAK o sabahın köründe bu acı haberi öğrenir öğrenmez bizlere veda eden Ceyhun URAL için aşağıdaki şiiri yazmıştı.

   Bu şiir aslında bütün Okul Arkadaşlığı ya da biz askerlerin tabiri ile Devre Arkadaşlığı duygu ve değerlerinin bir özeti idi. Şiir çok uzun olduğu için burada sadece son kısımlarını sizlere aktarabiliyorum.

 

  

Bugün haber geldi

Ceyhun da daldan kopmuş

Yoksa dal mı taşıyamadı kocaman yüreğini kardeşim

Babam beni bırakırken ağlamadım

Sen bıraktın gözyaşlarımı tutamadım

Tıpkı senden önce gidenlerde olduğu gibi

Yalnız değilim

Sadece eksiğim

Huzur içinde uyu kardeşim

Oradakilere söyle

Hepsini çok özledim.

 

   Evet bizler okula ilk ayak bastığımız ve hayat denen bu maceraya daha yeni başladığımız yıllarda, önümüzde bizleri bekleyen şaşırtıcı mutlulukları ve üzüntüleri bilmiyorduk. Birbirimize ne kadar ihtiyacımız olacağını bilmiyorduk

   Şimdi bizler yarım asırdan fazla zaman devirdiğimiz ömrümüzden sonra öğrendik ki, bizlere ne kadar uzak olurlarsa olsunlar okul arkadaşlarımız hep yanımızdalar ve halen en sıcak şekilde gönüllerimizdeler.

    ‘’ Ne Mutlu Okul Arkadaşlıkları Halen Devam Eden Biz 1991 Yılı Kara Harp Okulu Devresine’’

   Okul arkadaşlarını asla unutmamalıyız. Onlar yaşlandıkça daha da önem kazanacaklar. Okul arkadaşlarına her zaman ihtiyacımız olacak. Onlarla zaman zaman dışarı çıkmayı, onlarla aktiviteler yapmayı, onları aramayı unutmamalıyız.

 ‘’ Ne Mutlu Okul Arkadaşlıkları Halen Devam Edenlere’’

 

Tuğtigin ŞEN

Emekli Albay/Araştırmacı

Kaynak: Editör: Aybüke TAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı