DOLAR 16,6896 0.3%
EURO 17,4379 0.23%
ALTIN 973,020,02
BITCOIN 317559-5,23%
Isparta
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

bettilt giriş

HANGİNİZ ÇOCUKSUNUZ?
7221 okunma

HANGİNİZ ÇOCUKSUNUZ?

ABONE OL
23 Mayıs 2022 09:29
HANGİNİZ ÇOCUKSUNUZ?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Değerli okurlarım merhaba,
Daha önce yazmış olduğum “ETKİLİ İLETİŞİM KURABİLMEK” yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır.
Bu yazımda ise çocuklarla doğru iletişim kurmanın önemine dikkat çekmek istedim.
Aile toplumun en küçük birimidir. Çocuk da ailenin en küçük bireyidir. Bu yüzden aile içinde sağlıklı iletişim kurmanın önemi de büyüktür. Çocuklar sağlıklı iletişim kurulan bir ailede büyüyorsa ilerleyen yaşlarında da bu alışkanlığını sürdürür. Hayatı Çocukların gözüyle görmek çok önemlidir. Mutlu olduklarında, heyecanlandıklarında, yaşadıklarını anlattıklarında mutlaka onları dinleyin, heyecanlarını paylaşın ki çocuk kendini önemli hissetsin, ailenin bir bireyi olduğunu bilsin. Aksi takdirde, çocuk kendini aşağılanmış ve değersiz hissetmeye kadar birçok duyguyu aynı anda yaşayabilir. Bir bebeğin dünyaya geldikten 6 saat sonra çevresinde olup biteni hissetmeye başladığını belirtmek istiyorum. Ayrıca çocuklar çok iyi bir gözlemcidirler. Sadece duymayı değil, aynı zamanda görmeyi de isterler. Kendilerine bir rol model seçerler. Bu anne ya da baba olabilir, hatta çocuk bazen ikisinden de gördüklerini hayatına geçirir. Bu yüzden çocuklara neyi nasıl yapacaklarını söylemek yerine, önce kendiniz yaparak doğru örnek olmanız gerekir. Sizin yalan söylediginize şahit olan bir çocuğa yalanın yanlış olduğunu anlatamazsınız. Eline kitap almayan ebeveyn, çocuğunun kitap okumasını bekleyemez. Çocuk, siz kitap okurken gelir ve arka arkaya sorular sormaya başlar. O zaman kitap okumanın önemini anlatabilir ve çocuğun da yaşına uygun kitapları onunla birlikte seçerek okuma alışkanlığını kazandırabilirsiniz. Tabii ki siz de okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu sadece bir örnekti. Çocuklarla iletişim kurmanın önemli noktaları var, şimdi bunlara değinmek istiyorum.

Boy Hizası: Öncelikle siz ayakta iken küçük bir çocukla konuşmaya çalışmak yanlıştır. Onun boy hizasına gelmeniz, gerekirse oturmanız, çömelmeniz, kucağınıza almanız daha doğrudur.
Göz Teması: Göz kontağı kurmalısınız. Konuşurken göz göze gelirseniz bu çocuğun kendini değerli hissetmesini sağlar.
Ten Teması: Ten teması çok önemlidir. Küçük bir çocuğa bir şey anlatırken ellerini tutarak, saçlarını okşayarak vb anlatırsanız aynı zamanda çocuk kendini size daha yakın hisseder ve size güvenir.
Ben Dili: Tenkit etmeden, suçlamadan kişinin sadece kendi duygularını dile getirmesi, ne hissettiğini anlatması.
Ret, Neden ve Alternatif: Çocuğunuzun her istediğini kabul etmek yanlıştır. Çocuğun isteğini ret edeceğiniz zaman ona nedenini de açıklamanız gerekir ve hemen ardından alternatif sunmalısınız. Böylece çocuğunuzla daha sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz.
Çocuğunuzun kişiliğinin gelişmesine izin verin ki olaylar onu yönetmesin, çocuğunuz kendi seçimleri ile olayları yönetsin. Bu yüzden çocuğunuzu dinleyin, fikirlerine önem verin. Çocuğunuz ile kaç saat geçirdiğiniz önemli değil, önemli olan kaliteli zaman geçirmenizdir. Çocuğunuza ayırdığınız zaman diliminde başka bir işle meşgul olmamanız gerekir. Böylece çocuk onu önemsediğinizi bilecek, kendini değerli hissettiği için özgüvenli olacak. Buraya kadar yazdıklarıma bir örnek vermek istiyorum daha anlaşılabilir olması adına. Varsayalım çocuk odanın içinde top oynamak istiyor ve siz topu elinden alınca ağlamaya başladı. Yapmanız gereken, boy hizası, göz teması, ten teması, ret, neden, alternatif kuralına uyarak ve ben dilini kullanarak: “Yavrum sen top oynamak mı istiyorsun? Ama odanın içinde top oynanmaz çünkü eşyalar kırılabilir, senin canın yanabilir, ağlayabilirsin. Sen ağlayınca ben çok üzülüyorum ama istersen birlikte top oynayabileceğimiz uygun bir yere gidebiliriz.’’ demeniz doğru olur. Bunun sonucunda çocuk söylediğinizi kabul edecektir çünkü isteğini geri çevirmiş olsanız da nedenini açıklayarak alternatif de sundunuz. Çocuğunuz her isteğinin yerine gelemeyeceğini öğrenirken aynı zamanda öfke patlamaları da yaşamayacak. İyi bir nesil yetiştirmek istiyorsak önce ebeveynlerin kendini yetiştirmesi gerekiyor. Ben çocuklarım henüz çok küçükken Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı anne, baba okuluna gittim ve pekiyi diplomalı bir anneyim. Sonrasında ergen eğitimleri, ergen psikolojisi, sorun çözme, gibi bir çok konuları kapsayan bir eğitim programını da tamamladım. Amacım çocuklarımı büyütürken lâyıkıyla anne olabilmekti. Mutlu, bilinçli, özgüvenli çocuklar yetiştirmekti.
Çünkü çocuklar ayrı bir birey. Onlar sizin çocuklarınız ama malınız değil, ayrı fikirleri olabilir. Onların sizin istediğiniz gibi olmalarını beklememelisiniz. Öncelikle onları anlamalı ve yaşı kaç olursa olsun birey olarak kabul etmelisiniz. Belki her şey istediğiniz gibi mükemmel olmayacak ama içinizin rahatlığını, yapabileceğiniz her şeyi yapmış olmanın huzurunu duyacaksınız.

Hepinize sevgi dolu, huzurlu günler diliyorum.

Fatoş Taşkın Karadoğan

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP