DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357007-0,55%
Isparta
25°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HANİ KARDEŞTİK

HANİ KARDEŞTİK

ABONE OL
28 Nisan 2022 15:38
HANİ KARDEŞTİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Benim ümmetim ayrı ayrı bedenlerde ama bir kalbe sahiptir “ diyen bir peygamberin ümmeti olarak diğer Müslüman kardeşlerimin yaptığından utanıyorum. Zor duruma düştüğümüz her zamanda bir darbede kendi kardeşimden geldiği için üzülüyorum. Garibanın kursağından geçen bir lokmada gözü olan sözde Müslüman kardeşlerimin yaptıklarını gördükten sonra hanin kardeştik, sorusu aklıma gelmiyor da değil.

Nedir bu kadar para, mal, mülk kazanma hırsı. Üç beş kuruş fazla para kazanacağım diye kendi Müslüman kardeşini dara, sıkıntıya düşürmek hangi kardeşlik duygusuna sığar. kendi menfaatimizi düşünmeyi ne zaman bırakacız da Müslüman kardeşimizin derdiyle dertlenmeyi öğreneceğiz acaba, komşusu açken tok yatan bizden değildir. Diyen bir Peygamberin ümmeti olarak komşumuzu düşünmeye ne zaman başlayacağız. Elin Adam’ının parası ülkemizde yükseldiği için ellerindeki malları stoklayıp kendi din kardeşine fahiş Fiyat’tan satmaya çalıp kendi kardeşinin zor şartlarda çalışıp Ailesi’nin ihtiyacını karşılamak için kazandığı paradan elini ne zaman elimizi çekicez. Yeni bir Din ‘mi çıktı ortaya yoksa biz mi bilmiyoruz. Çünkü bu yapılanların hiç bir dinde yeri’nin olmadığını biliyoruz.

Elindeki arabanın daha iyisini alabilmek için, oturduğu dairenin en lüksünü alabilmek için, çocuğu ‘nu daha iyi paralı okullarda okutabilmek için kendi kardeşinin cebinden mi çalacaksın, daha lüks yaşayacaksın ve insanların içinde malının cakasını satacaksın diye dara, zora düşürdüğün kardeşinin mutsuzluğu üzerinden kendine daha mutlu bir Dünya’mı kuracaksın. Sahip olduğun malını nasıl kazandın diye sorduklarında ise alın terimle kazandım diyeceksin öylemi.

Vallahi olmaz! bir başka Müslüman kardeşinin mutsuzluğu, ahı ,bedduası üzerinden kurulan mutluktan hayır gelmez ALLAH C.C bunu kabul etmez. O para sana hayıt getirmez Efendi getirmez. Mizan var, sırat var, hesap var unutma, bugün malınla övüneceksin belki ama yarın malınla imtihan edilecek hesaba çekileceksin. Hesabı en çok ve çetin olacaklar malları çok olanlardır bunu unutma ölüm haktır ve bizden öncekilerin göçtüğü gibi bizlerde bu dünyadan göçüp gideceğiz. Giderken yanında bir iğne dahi götüremeyeceğin dünya malı için hesabını zorlaştırıp Müslüman kardeşine zulm etme yanında götüremeyeceğin dünya malı için hesabını zorlaştırıp çetin etme. sözlerime kainatın göz bebeği Efendimiz (A.S) hadisi şerifi ile bitirmek istiyorum..

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir; ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve onu sahipsiz bırakmaz. Müslümanın her şeyi; ırzı, malı, kanı Müslümana haramdır. Takvâ işte burada (kalpte)dir. Bir kişiye, Müslüman kardeşine hakâret etmesi, kötülük olarak yeter.” (Buhârî, Müslim)

Araştırmacı-Yazar
Ferdi KURŞUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP