DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 728548-6,31%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATIRLATALIM O ZAMAN
32 okunma

HATIRLATALIM O ZAMAN

Servet Avcı

ABONE OL
18 Ekim 2021 17:15
HATIRLATALIM O ZAMAN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Faili meçhul cinayetleri, siyasî suikastları kaldıran, karanlık çetelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da milletin ensesinde boza pişirmesinin önüne geçen, ana dilin ve ana kültürün üzerindeki hakları ve özgürlükleri genişleten bir siyasî hareketin mensubu olarak adımız aktır, yüzümüz aktır…”

Bunları söyleyen, iktidar partisinin Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş… Akılları hâlâ orada takılı kaldığı için ‘faili meçhul’ cinayetlere temas etmeden geçemedi Mardin’de… Abartılmış Ergenekon yalanlarından ‘Beyaz Toros’ ve ‘asit kuyuları’na girmedi çok şükür!.. Bir zamanlar PKK’nın siyasî sözcüleriyle, iktidar sözcüleri ve medyasının pek sevdiği dildi bu… Sonuçta hizaya sokulması gereken ‘katil bir devlet’ vardı, hem de ‘seri katil’ değil mi?

Hatırlatalım o zaman:

Apo’yla birlikte yürütülen çözüm sürecinin halka pazarlanmasında çok önemli bir klişe revaçtaydı… Terörle mücadeleye harcanan paralar abartılarak anlatılıyor ve bu paraların halkın refahından eksiltilerek harcandığı söyleniyordu…

Terörün, savaş lobilerince kasten bitirilmediği, terörden nemalananların olduğu, oysa terörün bitmesi durumunda, buraya harcanan paraların halkın cebinde kalacağı propaganda ediliyordu…

O vakitler, imaj çalışması da önemliydi… PKK’ya artık ‘PKK’ değil ‘Kandil’ deniyordu… Apo ise çoktan ‘İmralı’ olmuştu… ‘Terörist başı’ ve ‘bebek katili’ gibi ifadeler, başta devlet televizyonu ve ajansı olmak üzere, devlete ait kurum ve onu temsil eden kişilerin dillerinden çıkarılmıştı…

***

O döneme hâkim olan propagandaya ait çok iyi örnek olduğu için, dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un sözlerine bir bakalım…

2013’ün Eylül ortasında Bursa’da konuşuyordu: “Terörün ülke ekonomisine maliyeti, en az söylüyorum 1 trilyon 144 milyar TL… Dolara vurduğunuzda 620 milyar Dolar… Eğer bu parayı teröre kaybetmeseydik, aklınızda kalsın diye söylüyorum, Türkiye’de var olan ailelerin her birine bir ev, bir araba alabilirdik…”

Az şey kaybetmemişiz değil mi? Bir ev ve bir araba!.. Çözüm sürecinin yanında durmak ve daha önce bunu akıl edemeyenlere sövmek için ‘tamamen duygusal’ ve iyi bir gerekçe!.. Adamlar ev ve araba olarak dönecek parayı kurşuna basıp, bizi refahtan mahrum etmişler sonuçta!..

Aynı Numan Kurtulmuş, bir forumda aynı konuya temas ediyor, yine o ‘ev ve araba alabilirdik’ edebiyatını kürsüden dillendirirken galiba piyasayı biraz daha yükseltmesi gerekiyordu!.. 28 yıllık ‘terörle mücadele’ maliyeti, ‘Karun uzmanı’ Numan Bey’in yine evli ve arabalı hesaplarına göre Kasım’ın başında 2 trilyon 300 milyara fırlamıştı!.. Artık ‘terörle mücadele’ yüzünden kaybettiğimiz ev ve araba sayısını revize edebilirdik!..

***

Biz de bütün bu hesaplardan ve başımıza geleceklerden habersiz, çok daha önce neler önermişiz kendilerine: “Süreç uğruna katlandığınız bu fedakârlıklar sizi tribünler önünde çok zora düşürüyorsa, sarılırsınız yine ‘paranın ipi’ne… Bugüne kadar terörle mücadeleye harcanan parayı sanki boş yere, bir hiç uğruna harcanmış gibi abarta abarta sunarsınız…

Bu paranın aslında halkın refahından kaçırılan para olduğunu ve artık o halkın cebine döneceğini aktarır, konuyu ‘tamamen duygusal’ boyuta çekersiniz!.. PKK olunca ‘sindirilmiş kıtalar’ gibi davranan ama ‘millî direnç’ söz konusuysa derhal ‘bindirilmiş kıtalar’a dönen bütün ‘medyatik güçler’inizle abanırsınız… Daralırsanız yine ‘para’yı hatırlatır, bu paraların halkın cebine dönme ümidini taze tutarsınız…”

" alt="">

Sonra lüzumsuz lâflar ilave etmişiz: “Meselâ Çanakkale savunmasını yapmasaydık, bugün her ailenin birer yatı veya gemisi olmaz mıydı? Hadi Çanakkale’den vazgeçtik, bari Sakarya’ya, Kocatepe’ye dalmasaydık… İzmir’i kurtarma maliyetine katlanmasaydık, Şanlıurfa’dan, Kahramanmaraş’tan, Gaziantep’ten ‘medeniyet taşıyıcısı’ Fransızları kovmak için bütçe gerektiren direnişler yapmasaydık, belki bugün dünya deviydik ve belki de hepimiz birer alışveriş merkezi sahibiydik!..”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.