DOLAR 18,4793 0.02%
EURO 17,8229 0.46%
ALTIN 972,260,98
BITCOIN 3744266,06%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HZ. ALİ (RA)

HZ. ALİ (RA)

ABONE OL
28 Nisan 2022 15:26
HZ. ALİ (RA)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sizlere Hz. Ali hakkında bilgiler paylaşacağım, doğrusunu Allah bilir.

Hz. Ali, peygamber efendimizin amcasının oğlu, sağ kolu ve damadıdır. Hz. Fatma annemizin eşi, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in biricik babalarıdır. İslam dininin 4. Halifesidir. Bedir, Uhud, Hendek ve Hayber başta olmak üzere hemen hemen bütün gazve ve seriyyelere katılan Hazreti Ali, bu savaşlarda Hazreti Peygamber’in sancaktarlığını yaptı ve büyük kahramanlıklar gösterdi. Kabe içinde dünyaya gelen tek insan olarak anılmaktadır. Peygamber efendimiz tarafından bizzat yetiştirilen Hz. Ali’nin üç lakabı vardı. Resulullah efendimiz tarafından verilen iki lakabı şöyledir, birincisi Ebu Turab, yani (Toprağın babası, toprağa bulanmış kimse) ikincisi ise, aslanların lideri manasına gelen Haydar adını koymuş, Haydar ismi düşmanın arasına dalıp döne döne savaşan anlamında, Kerrar lakabıyla anılmış Haydar-ı Kerrar şeklinde kullanılmıştır. Bir diğer lakabı da Murtaza’dır. Allah’ın razı olduğu kişi, kendisinden razı olunan kişi. – aliyyü’l-murtaza… “Resulullah (sav) Efendimizin kâtibi Hz. Ali Kur’an, hadis özellikle fıkıh alanında bir otorite. Rivayet ettiği hadislerin sayısı 586’dır. Bu hadislerden 20 si muttefekun aleyh hem Buhari’de hem Müslim’de yer almakta ayrıca dokuzu sadece Buhari’de on beşi de Müslim’in sahihinde bulunmaktadır.
Hz. Ali (ra) Peygamberimize (sav) ilk iman etme şerefine eren dört Müslümandan biri ve aynı zamanda en genci idi.

Cennetle müjdelenen on kişiden ‘’Aşere-i Mübeşşere’’den biri de Hz. Ali (ra)’dir. Hz. Ali’nin atının adı Düldül’dür. Kır veya beyaz renkte olan Düldül, Hz. Muhammed tarafından Hz. Ali’ye hediye edilmiştir.

 

Uhud harbinde ise Kureyş’in en güçlü savaşçılarından dokuz kişiyle çarpışır ancak yenilmez. Hz. Ali’nin Uhud muharebesinde yetmiş yara almasına rağmen son dakikaya kadar Hz. Muhammed’in yanında harp ettiği ve Cebrail’in, Hz. Ali’nin bu fedakarlığını gördüğünde birkaç kez: “Zülfikar’dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” dediği rivayetlidir. Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’ın en önemli özelliği iki sivri uca sahip olmasıdır. Bu uçlardan biri “İlim”i diğeri ise “Adalet”i temsil etmektedir. Yine bir başka muharebe olan Hayber’de Hz. Ali’nin Hayber Kalesi’nin kapısını eliyle yıkarak bu kapıyı kendisine kalkan olacak şekilde kullandığı söylenir. Hz. Ali, Hz. Muhammed’in (SAV) katıldığı tüm savaşlarda sancaktar olarak kendisine yer bulmuştur. Uhud Savaşı Hz. Ali’nin vücudunda bir ok parçası acısına dayanmak çok güç. Hz. Ali namazdayken namazın vecdi içinde ok parçası çıkarıldı ve yara dağlandı. Hazreti Peygamber’e katiplik ve vahiy katipliği yapan Hazreti Ali, Hudeybiye Antlaşması’nı da yazmıştır. Evs, Hazrec ve Tay kabilelerinin taptıkları putlarla Mekke’nin fethinden sonra Kabe’deki putları imha etme görevi de Hazreti Ali’ye verildi.

 

“Resulullah ashabı arasında (Hicretten sonra Medine’de ensar ve muhacirin arasında) kardeşlik akdi yaptı. Bu esnada Ali, gözlerinden yaş akar halde ağlayarak (Resulullah (s.a.v.)’in huzuruna) geldi ve: “Ey Allah’ın Resulü, ashabını birbirlerine kardeş ettin, beni ise kimseye kardeş etmedin.” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.): “(Ey Ali) Sen dünya ve ahirette benim kardeşimsin.” buyurdu.

“Ali bendendir, ben de ondanım.”

 

Hz. Peygamber efendimiz Hz. Ali’nin İlmin kapısı olma sırrını, o daha çocukken ilim yayılsın diye Hz. Ali’ye ilmi taşıtırken onun bilinç altına o ilmi yerleştirmiş ve kendisindeki ilmi bilgiler, Hz. Ali efendimize geçmiştir. Böylelikle iyi bir talebe olarak yetişen Hz. Ali “ilmin kapısı” unvanını almıştır.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Ali’yi çok sever, güzel ahlâkını ve ilmini takdir ederdi. Kızı Fatıma validemizi onunla evlendirirken: “Kızım, kocan insanların en önce Müslüman olanı ve en çok ilmi olanıdır.” demişti. (Doğuştan Günümüze Büyük İslâm Tarihi, I, 295)

 

Hazreti Peygamber vefat ettiğinde, cenazenin yıkanması ve benzeri hizmetleri, vasiyeti üzerine Hazreti Ali ile Resulullah’ın yakın akrabalarından Abbas ve oğulları yaptı.

 

Hz. Aişe gibi ashabın büyük ve önde gelenlerinin Hz. Ali’ye karşı yaptığı “Cemel” savaşı, bunun mukabilinde Hz. Ali ve Muaviye b. Ebu Süfyan’ın arasında gerçekleşen “Saffın” savaşı gibi acı hadiselerle de Hz. Ali efendimiz mücadele etmiştir.

 

İlginç bir anekdot daha belirteyim sizlere, Van gölü canavarının babasını öldürenin Hazreti Ali efendimiz olduğunu belirten Evliya Çelebi’dir. Evliya Çelebi meşhur ‘Seyahatnáme’sinin dördüncü cildinde canavardan bahsediyor, hakkındaki efsaneleri anlatıyor Ejderin bir de babası vardı ve Hazreti Ali, bunu kılıcı Zülfikar ile öldürmüştü diyordu.

 

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Münafık Ali’yi sevmez, mümin de Ali’ye buğzetmez.”

 

Ve şehadeti

Bir gün sabah namazından önce halifenin geçeceği yola pusuya yattı. Hz. Ali’nin geldiğini görünce İbni Mülcem aniden arkadan üzerine atılarak zehirli kılıcını indirdi.

 

Hz. Ali (ra) ağır yaralıydı. Durmadan kan kaybediyordu. O vaziyette iken bile yanındakilere dönerek, camiye gidip sabah namazını kılmalarını, vakti geçirmemelerini söyledi. Namazı kıldırmak için de yerine vekil tayin etti.

 

Kendisine, “Ya Emire’l mü’minin, şayet size bir hâl olursa oğlun Hasan’ı halife seçelim mi?” diye sordular. “Ben bu hususta sizlere ne emrederim ve ne de nehyederim. Siz işinizi daha iyi bilirsiniz. Resûl-i Ekrem’in bu meseleyi bıraktığı gibi ben de bırakacağım.” buyurdu. [Belâzûrî, Kitâbu Cumel min Ensâbi’l-Esrâf, (thk. Süheyl Zekkâr-Riyâd Ziriklî) 3/262; İbn Kesîr, el-Bidâye ve’n-Nihaye, VIII, 16]

 

Vefatında, son sözü “Lâ ilâhe illallah Muhammed’ün Resûlullah.” oldu.

 

İlmin kapısı, Hz. Ali efendimize birçok kez tuzak sorularla gelmişler, her defasında ağızlarının payını alarak gitmişlerdir. İşte o sorulardan bazıları.

 

1- Hz. Ali’ye bir Yahudi dedi ki: Bir sorum var.

Buyurdu ki: Sor.

Yahudi dedi ki: Hangi hayvanlar direk doğum yapar. Hangileri yumurtlar?

Buyurdu ki: Çok kolay.

(Yahudi, hayvanları tek tek sayacağını zannederken)

Hz. Ali buyurdu ki:

Kulağı dışarıda olanlar doğum yapar, kulağı gizli olanlar ise yumurta yapar.

(Yahudi dedi ki: Anlatılandan daha müthişsin)

 

2- Hz. Ali’den sordular: Babası, Kıblesi ve Akrabası olmayan nedir?

Hz. Ali dedi ki: “Babası olmayan İsa’dır, Akrabası olmayan Ademdir, Kıblesi olmayan Allah’ın evidir…”

 

 

3-Yüz kişilik bir Hristiyan grubu Hz. Ali’ ye geliyor ve diyorlar ki! Allah’ın yönü nedir?

Hz. Ali bu soruya cevaben hemen bir ateş yaktırıyor ve soruyor, Ateşin yönü nedir?

Hristiyanlar Ateşin yönü olmaz, her yöne yönelebilir diyorlar:” Bunun üzerine Hz. Ali şöyle diyor, Allah’ın da yönü olmaz. Her yön onundur. Ama bilesiniz ki o ateşe benzemez. Çünkü ateş onun yarattığıdır.

 

 

4- Hz. Ali’ ye üç soru sorulur:
1. Gökten daha ağır olan nedir? Dürüst insana iftira atmak

2. Zemheriden daha soğuk olan nedir? Namerde muhtaç olmak

3. Zehirden daha acı olan nedir? Sabretmek

 

 

Hz. Ali Efendimiz’in güzel sözleriyle yazımızı noktalayalım.

“Gönülleriniz bir olmadıktan sonra sayıca çok olmanın bir anlamı yoktur.

Sırrını iki kimseden başkası bilmesin. Sen ve Rabbin

Dünyada iki kişinin rızasını almakta hırslı ol. Annen ve Babanın

Sıkıntı ve musibetlere karşı iki şey ile Rabbine sığın; Sabır ve Namaz

Şu iki insanı asla unutmayın. İhtiyaç anında yanınızda olanı, zor zamanda yalnız bırakanı.

Düşünme ve sevinme! Zamanın sana ne sakladığı bilinmez.

Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma. Bakarsın yarın olur da sen olmazsın.

Hızlı yükselenlere imreniliyor. Oysa en hızlı yükselenler toz, duman, saman ve tüydür.”

 

Hz. Ali Radiyallahu anh efendimizi sizlere kısaca tanıttık, umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Allah hepinizden razı olsun sevgi ve saygıyla kalınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP