DOLAR 16,3825 0.08%
EURO 17,5891 0.59%
ALTIN 970,75-0,37
BITCOIN 477103-1,07%
Isparta
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İDAM
141 okunma

İDAM

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:23
İDAM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Allah insanı yarattı.

Temiz bir fıtrat ile yarattı.

Akıl verdi, düşünsün, idrakini geliştirsin diye.

Sadece bu kadar verdikleri ile (Kur’an ve Peygamber iman meselesi) büyük yanlışa düşmeme kabiliyetine sahip. Yaratıcıyı fark etme, O’nun büyüklüğünü anlama becerisini lütfetti.

Temel insani değerleri geliştirmek için azıcık akletmesi, fikretmesi yeterlidir. İdraksizliği tercih etmesi bir yanlış değil bilinçli bir davranıştır bu nedenle. Ve yine bu nedenle sorumluluğu büyüktür.

Ama insan…

İnsan hüsrandadır.

Oyundan ibaret dünyayı anlama ve insan kalabilmekte pek de mahir değildir.

Şerefli bir yaratılmış olarak ömrünü tamamlama imkânı olan insan zaman zaman hayvandan da aşağı olabilmeyi her nasılsa becerebilmektedir.

Bazı suçlar vardır ki bu insan yaratılışının ve aklının, toplumsal gelişimin yakalanması ile insana yakışmaz. Yani sadece insan olarak yaşayan inancından bağımsız olarak bu suçları işlemez.

Hayvanlara eziyet etmemek, doğayı tahrip etmemek, başkalarının hakkına riayet etmek, paylaşmayı becermek, müsrif davranmamak, zayıf olana daha merhametli davranmak ilk anda akla gelenler.

Bacakları kesilen köpekler, uçuruma yuvarlanan eşekler, vurdum demek için yapılan avlar, neşelenmek için yakılan ağaçlar, ben biraz sertim diye başkalarına şiddet uygulamalar maalesef insanlığın yaratılış ile ve akıl ile yakalamakta zorlandığı suçlar. Vicdanların harekete bir türlü geçirilemediği, eğitim ile çözülemeyen dertlerimiz.

Ama bunların en aşağılığı, en dip noktası, çukurun da çukuru, rezilliğin zirvesi herhalde çocuklara yapılan şiddet ve istismar vakaları.

Şimdi bunu yapanlar insan desek insan değil, hayvan desek hayvana hakaret.

Akıl, fikir, toplumsal saygı, ahlak, terbiye, aile ne sayarsanız sayın anlamsız.

Bu vakaların emin olunuz ki çok büyük bir yüzdesi öyle psikolojik bozukluğa bağlı derin psikiyatrik hastalıklardan falan da kaynaklanmıyor. Bu tam bir davranış bozukluğu ve öğrenilmiş canavarlık. Kendi duygularını kontrol etmemeyi keyif zannetmenin dayanılmaz adiliği. Kendini merkeze koyup başkalarını hayvan bile görmeyecek kadar değersizliğe tasnif etmek. Şerefi, haysiyeti, onuru, değerler manzumesinin tamamını hiçe sayan bir vurdumduymazlık.

Tedavisi mümkün mü? Çok küçük bir kısmının belki. O da ciddi bir hastalık varsa ve sadece zarar vermesini önleyecek kadar. Ama hepsi bu. Tedavi olur gibi yapanların çoğu aynı suçu işlemek için zemin ve zaman kolluyor. Ne yapalım?

Kesinlikle idam edilmeliler. Hiç beklemeden, hemen. Suçu sabit olanın hemen yaşama hakkı elinden alınmalı.

Bunun sadece suçun işlendiği yavruların adaleti adına değil, sadece ailesinin bir nebze ateşi sönmesi için değil, toplumun huzuru bulması yardımı adına değil kendisi için yapılmasını da fark etmemiz lazım. Bu şekilde yaşamanın ne kadar rezil bir şey olduğunu anlayamayacak bir canlının tek bir nefes dahi almadan hemen infaz edilmesi ancak ruhunun hararetini dindirebilir.

Bu yazdıklarımı inancımın ya da kızgınlığımın neticesi olarak söylemiyorum. Bunun yadsınamaz bir hakikat olduğu, adalet arayışının bir nüvesi olması adına söylüyorum.

İdam zarurettir.

Gelin yaratılışa uygun, göklerden gelen sese kulak tıkamayın.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP