DOLAR 15,9441 0.07%
EURO 17,0423 -0.03%
ALTIN 948,600,09
BITCOIN 469648-1,98%
Isparta
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADIN
1251 okunma

KADIN

ABONE OL
29 Ocak 2022 16:00
KADIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bir kadın meselemiz olduğu muhakkak. İster ideolojik yaklaşılsın, isterse dini, ister hukuki olsun isterse ananevi bu konuda muhayyilemizi düzenlemek ve sarih bir yanı varsa tedavi etmek zarureti ortada.

Ortalık kadınların nasıl giyinmesi gerektiğinden nasıl soyunmasının gelişme sağladığına çabalayan erkek ile dolu vaziyette maalesef. Kadınların özel günlerine fıkhi yorumlar getirme vazifesini bizzat sahabeden almış gibi davranan din adamları bu konuları meraktan öte bir çabanın içerisine neden girerler anlamak ne mümkün.

Hele bir de “Kadın” denmezse kızılıyor, “hanım” ne imiş, “bayan” ne demek diye çıkışmalar yok mu gerçekten tıbbi izaha muhtaç bir mevzu. 13-14 yaşındaki kız çocuklarına kadın demeyi gelişmenin bir alamet-i farikası saymak herhalde bizim ülkemize münhasır bir şey değildir. Tüm dünya insanlarında bu ucuz fikrin savunucusu bulunur.

Ayetlerin hepsinde kadın bir birey olarak, kul olarak, insan olarak muhatap alınıyor iken bir kısım insanların dilinde erkeklik karşısında kaale alınmayan bir zavallı bakış açısı. Yaratılanın bir diğer yaratılanı Yaratana rağmen düşük görmesi hadsizliği ne kadar enteresan değil mi?

Böyle sorular var ki cevap veriliyor:”-kadının oturduğu yerden sıcaklığı geçmeden oturmak caiz midir?” ben cevap veriyorum. “-değildir, ayakta beklemen lazım. Hatta tek ayak üstünde beklersen daha da efdaldir.”

Bedevi bir hayat tarzındaki kadın erkek münasebeti ile şehir hayatındaki münasebet aynı olur mu? Köylük bir yerde dağ başında bir kadına dokunmak ile otobüste bir hanımefendinin koluna çarpmak aynı fıkha mı tabi olmak zorunda? Bu yapılırsa dini hayata halel mi gelmiş olur?

Elbette ayakta bevl etmeyi cinsiyet eşitliği uygulaması sanan kimselere de diyecek çok çift lafımız var. Doğuramaz erkekler, emziremezler de. Farkında olursan bu sana cennet kapısı değil ayak altında taşıyabileceğin yumuşacık bir nimettir.

Farklıdır Kadın-erkek tabii ki. Anatomisi farklı, fizyolojisi farklıdır. Biyokimyasal tepkilerinde de çok farklılıklar bulunur. Hangisi üstündür denemez, hepsi yerli yerindedir. Lüzumu kadar hormon vardır, fazlası eksiği habaset arz eder. Hasta eder insanı. Yaratıcısı Östrojenle yumuşatmış, Androjenle sertleştirmiş, Saçının kılını diri tutmuş kadının, erkeğe de bıyık yerleştirmiş. Bıyıklı kadın, pürüzsüz cilt erkek tanrı olma çabası olmasın. Cinsiyetsiz insanlar topluluğu olmanın dayatması insanlığı yok olma başlangıcı haline gelmesin.

Aynıdır Kadın-Erkek elbette. Evlada sevgide, ibadette, toplumsal statüde, kanunlar karşısında, suç işleme/işlememede. Anne babaya kadının erkeğin davranışı neden fark etsin ki?

Karpuz mu daha tatlıdır, erik mi daha ekşidir. Muz mu daha yumuşak, ceviz mi daha serttir. Kartallar mı daha iyi uçar yunuslar mı daha hızlı yüzer. Bu soruların cevabını bulmak lazım mıdır? Hepsi yerinde ağır değil mi? Hepsinin güzelliği kendi içinde değil mi? Elbette ki hepsinin zayi edilmesi israftır, kötüdür, haramdır, elbette ki hayvanların her birine eziyet büyük günahtır. Ağaçlara olan düşmanlık tüm bitkilere karşı yapılmış sayılmaz mı? Kedilerin gördüğü şiddet köpeklere yapılmasını da haklı mı kılar? Zalimin karşısında tüm canlılar aynı zulme muhatap değil midir?

Daha zeki yaratılmış, daha dirayetli yaşamış, daha fazla çalışkanlık ile ömrünü geçirmiş bir kadın anatomisi/fizyolojisi farklı diye neden bir erkekten az maaş kazanıp, daha az terfi alacak ve bazı vazifeleri de hiç yapamayacakmış? Bu Ayetullaha aykırı olmaz mı? Çok tabiidir ki farklılıkların getirdiği mesleki çeşitlilikler ile tarih süreci ile elde edilen deneyimler göz önüne alınmalıdır. Kadının üroloji erkeğin de kadın doğumcu olması mümkün ama teşvik edici olacak da değildir. Eşit olmak ısrarındaki kadınların da hiç birisi madende neden çalışamıyoruz isyanında değildir.

Şiddet konusuna gelince kadın-erkek herkese hele de çocuğa karşı şiddete karşı olmamak,bununla mücadele etmemek mümkün mü? Bunun direk olarak Allah’a saygısızlık olduğu da aşikar. Bir erkek nasıl olur da özene bezene yaratılmış,yaratılış icabı fiziki farklılığı olan kadına   şiddet uygulayabilir ki! Bunun hayvani bir tarafın uygulaması olduğu bariz değil mi!

Son olarak anaya el kalkar mı? Kalkmaz ise her kadın bir ana değil midir. Kızını ezer mi bir baba? Her kadın bir kız evlat değil mi? Cennetin ayakların altına verildiği kadına hürmetsizlik neticesi hüsran bir iştir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP