DOLAR 13,55820.85%
EURO 15,44110.66%
ALTIN 789,880,49
BITCOIN 566200-1,88%
Isparta
-3°

KAR YAĞIŞLI

KAPI VE ÖTESİ
1321 okunma

KAPI VE ÖTESİ

ABONE OL
2 Ekim 2021 21:42
KAPI VE ÖTESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her acil çıkış için kapıya yakın durmakta fayda var ve her çıkış biraz acele gerektirir esasında. Her ayrılış, yaradılışı gereği telaşlıdır ve her ayrılış, ayrılığın baş harfi… Kolayca gidivermek için, hissettirmeden ayrılmak için, fazlaca sahiplenmemek için kapıya yakın durmalı.

Sadık kul da kapının hemen dibinde beklemez mi? Buyruğu alır almaz harekete geçebilmesi için en uygun nokta orasıdır çünkü. O nokta varlıkla yokluğun, girişle çıkışın, gelişle gidişin kesiştiği noktadır. Kapı hem var hem yok oluverme noktasıdır, bir varmışken bir yokmuş olmanın geçiş yeridir. Başlangıç ve bitiş eşiğidir kapı. Kapı bir merhaledir, ötesine mi berisine mi geçeceğinize, ötesinde mi berisinde mi bulunmak isteyeceğinize siz karar verirsiniz ya da karar vermiş görünürsünüz.

Bazen bir kapıdan sonra başka kapılardan geçilir bazen bütün kapılar yüzümüze hatta üstümüze kapanır.

Kapılar var insanların hayatına açılır, kapılar var insanların gönüllerince açılır. Hele bir de gönül kapısı var ki onu dışarıdan açabilene aşk olsun, kilidi yalnız içeriden açılır.

Veysel’in “iki kapılı bir han” dediği dünyanın bir kapısı ahiret yurduna açıldığına göre her an o kapıdan geçiverecekmişiz gibi eşikte olmalı bekleyişimiz zira mülkün sahibinin bendesiyiz, kapının beri tarafında kalıcı değiliz.

İnsanın içine açılan kapılar olduğu gibi insandan dışarı açılan kapılar da vardır. Biri açılabildiği kadar “ben”e öteki alabildiğine başkalarına açılır.

Eskiden “evde hayat var” olduğundan “hayat kapısı” derlerdi sokaktan eve açılan, geniş kanatlı ve büyük kapıya. Evde mutluluk vardı, huzur vardı, dert vardı, tasa vardı, yokluk vardı, varlık vardı hasılı hayatın kendisi vardı. Şimdilerde sadece dillerde slogan oldu bu söz. “Ev”in içi boşaltıldı, neyinki boşaltılmadı ki?

“Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan
Ve arkasında güneş doğmayan büyük kapıdan
Geçince başlayacak bitmeyen sükunlu gece.” dese de şair, biz o kapının ardında da güneşler ve bitmeyen gündüzler olduğuna inanıyoruz.

Sır kapıda başlıyor, marifet kapıya yakın durmakta… Sır kapının açıldığı tarafta yani ötesinde… O hâlde eşikte beklemeli, kapının hemen dibinde.

Sevgi YILDIRIM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP