DOLAR 18,4826 0.01%
EURO 17,7972 0.32%
ALTIN 970,320,78
BITCOIN 3734665,93%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KENDİMİZE YOLCULUK

KENDİMİZE YOLCULUK

ABONE OL
19 Şubat 2022 16:12
KENDİMİZE YOLCULUK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Ben dahil olmak üzere etrafımdaki insanlarca bir sürü yolculuk yapıldı. Hasret götürdüler, vuslat getirdiler. Kendi iç alemlerinde gurbete çıktılar. Hep bir telaş vardı her yerde ve herkeste. Okula koşan, işe koşan, toplantıya koşan. Örnekleri uzatmaya gerek yok sanırım. Fakat bir yere kimse koşmadı. Bırakın koşmayı adım atan dahi olmadı. Neresi diye düşünüyor olabilirsiniz. Durun siz düşünmeden ben hemen cevap vereyim ben bu sorumuza. Kendimize. Evet evet yanlış anlamadınız! Kendimize. Kendimize yolculuğa çıkmak hiç aklımıza gelmedi. Ya da şöyle dememiz daha doğru olur. Akıl ile kendimize yola çıkılmaz. Hiç gönlümüze düşmedi desek daha doğru söylemiş oluruz. İnsanın iç alemine, gönül alemine yolculuğa çıkması çok güzel bir şey olsa gerek. Bir zamanlar demiştim ki ‘’ Kalbe doktorlar bakar, gönül Allah’ ın işidir ‘’ diye. Madem öyle; Allah’ ın baktığı bir gönüle yolculuğa çıkmak ne güzel olur.

Tanımak lazım bilmek lazım. Belki yolda oturup ağlamak lazım. Dizleriniz kanamaz, ayaklarınıza diken batmaz belki ama, gerekirse gönül gözünden yaş dökmek lazım. Öyledir bu işler, gözden yaş dökmeden varılmaz bir yerlere. Varırsak da vardığımız yeri menzilimiz sanarız. Eğer ki böyle bir yanlışa düşersek. Yalan dünyanın yalan yolları bizi kendine çekmiş olur. Ve dünyaya aldanan da ahiretini kaybetmiş olur. Velhasıl zararda oluruz.

Keşke kendimize yolculuk yürümekle varılmak gibi olsa. Keşke ayaklarımız, dizlerimiz yorulsa nefesimiz kesilse. Keşke, keşke, keşke… uzadıkça uzar gider bu keşkeler…

Kendimizi dinlemeye çok ihtiyacımız var. Özellikle bu devirde. Kimin dost, kimin düşman olduğunun belli olmadığı bu zaman diliminde. Kendimizi dinlemek dedik, bu dinlemekte, keşke kulaklarımızla olsa. Ama maalesef ki olmuyor. Kulaklarımızla anlayabileceğimiz bir ses değil. Zaten gelen kelimeler de dilden dökülen kelimeler değil. Anlamak için gönül kapılarının açık ve temiz olması lazım. Kulakların duymaz ve gözler görmez. Güzelliğini sadece önceki satırlarımızda da belirttiğimiz gibi gönül bilir, yürek bilir. Bu minvalde, konumuz ile alakalı çok güzel şiir vardır. Şiddetle her zaman ve her yerde tavsiye ettiğim bir şiir. Hüseyin Nihal ATSIZ’ ın Geri Gelen Mektup isimli şiiri. Bence herkesin okuması ve okutması lazım bu koskoca destan hacmindeki şiiri. Ve bu şiirin en son mısrasında der ki büyük usta ‘ Kalbin işidir gözle görülmez bu güzellik ‘ İşte bizler de bu ustanın dediğini görmek ümidindeyiz.

Yol demiştik değil mi? Yolculuk demiştik. Düşünün gözlerinizin önünde canlandırın. Bu yolda menzile varmak hiç yoktur. Çünkü biz biliriz ki, bu yolda ‘ vardım ‘ demek yolun başına dönmek demektir. Başına dönmek demek belki biraz hafif olur. Belki de yolunu kaybetmek demektir. Bir daha da tabiri caizse o yolu bulabilene aşk olsun. Kendi gönlünün yolculuğuna çıkmak, o yolculukta yol almak ne kadar çetrefilli olur ve gözden yaş eksik olmaz. O zaman bu gözlerimizden akan yaşlara yürüdüğümüz yolun sadakası diyelim mi ?

Yolumuz açık, yolculuğumuz bereketli olsun…

 

Resul POLAT

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP