DOLAR 16,3363 -0.18%
EURO 17,5412 0.26%
ALTIN 973,71-0,05
BITCOIN 4873572,35%
Isparta
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KORKU – YÜZLEŞME VE SONUÇLARI
1701 okunma

KORKU – YÜZLEŞME VE SONUÇLARI

ABONE OL
12 Şubat 2022 17:52
KORKU – YÜZLEŞME VE SONUÇLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaygıları, endişeleri çok olan insanların, rahat olması, sağlıklı düşünüp doğru kararlar verebilmesi zordur.

Kaygılarınızı, bugüne ve yarına dair belirsizlikler ve karamsarlıklar besler. Bir de zihninizde geçmişin travmatik izlerini de taşıyorsanız hissedeceğiniz korku ve endişe daha da çok olacaktır.

Geçmişte bir takım acı ve zorluklar; savaş, açlık, kıtlık, hastalık görmüş ve bunlarla yüzleşmiş bir toplumun üyesi iseniz bugün yaşanan zorluklarla baş edebilme iradeniz güçlü olabilir. En kötüyü gören yani onunla yüzleşen insanoğlu için yeniden yaşanan benzer sıkıntılar göğüslenebilir korkulardır. Ancak zorluk, yokluk, sıkıntı yaşamamış birinin bu sıkıntılar ile karşılaştığında sergileyeceği tavır ve tutum, tecrübe eden gibi olmayacaktır.

Etrafınızda görmüşsünüzdür. Fakir insanların genel olarak mutlu olmasalar bile durumu kabullenmiş ve yarına dair güçlü beklentilerinin olmadığını. Doğal olarak beklentiniz ve kayıp riskiniz az ise mutlu da olabilirsiniz.

Zaten fakirseniz ne için endişe edesiniz ki değil mi? Sahip değilsiniz ki kaybetme endişeniz olsun.

Sahip olduğu yaşam standardının altına düşme tehlikesi yaşayanlar,yoklukla yüzleşmiş insanlardan daha huzursuz ve gergindir. Çünkü yüzleşme ihtimali olan duyguyu henüz yaşamadı, sadece yaşayanları gördü.

Bu yüzden gördüklerinizin sizi çok rahatsız etmesi kaçınılmaz bir durum.

Yaygın olmayan bireysel fakirlikler toplumu çok rahatsız etmez iken, yaygınlaşma, büyük kitleleri etkisi altına alma ihtimali olan fakirlik korkusu anlamlıdır.

Bu yüzden;
Başarısızlık korkusu / başarısızlıktan
Fakirlik korkusu / fakirlikten
Ölüm korkusu / ölümden daha baskın duygulardır.

Ya şöyle olursa ya böyle olursa gibi duygular geleceğe, yarına dair duygulardır. Eğer bu duygular umut yerine endişe ve korku taşıyorsa negatif bir psikoloji yükler insana.

Belirsizlikler ürkütür insanları. Yüzleşmek, korkuyu ortadan kaldırır.
Gerçeğin şiddeti ortaya çıkar. Korkuyla yaşamak, gerçekle yüzleşmekten daha fazla rahatsız eder insanı. Sevdiğiniz birisinin öleceğinden korkmanız ve bundan endişe etmeniz yıpratıcı histir.
Ancak sevdiğiniz birinin ölüm haberi ile yüzleşen birisi için bütün korkular gitmiş ve gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıkmıştır.
Yüzleşme baskın bir his değildir.

Toplum mühendisleri de, toplumu baskılamak, kontrol altına altında tutmak için, umudu değil, korkuyu yönetirler. Umudu değil de korkuyu yönetirseniz insanları daha bağımlı ve hareket sahası kısıtlı hale getirebilirsiniz. Umudu yönetmek kolay değildir, ancak korkuyu yönetmek daha kolaydır ve kar marjı da yüksektir.

Aç kalma ve fakirlik endişesi düşünceye, fikre engeldir. Mevcudu da kaybetmemek en temel reflekstir.Yarını için kaygısı olan insanın, rahat davranış sergilemesi mümkün değildir.

Hayatı boyunca rahat nefes almamış, bir ev ve binek hayali için ömrünü tüketmiş ortalama bir toplumun düşünce ufkuna kızamazsınız.

Fakirlikle sonuçlanacak fakirlik korkusu, toplum için kötü sonuçlar doğurur. Temel yaşamsal ihtiyaçlarına odaklanan insanlardan büyük fikirler, büyük işler beklemek hayaldir.

Süleyman ORHUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP