DOLAR 9,6128 0.88%
EURO 11,1231 -0.26%
ALTIN 971,47-0,32
BITCOIN 478041-1,48%
Isparta
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KUŞAK KUŞAK ALFABEYİ BİTİRDİK
1171 okunma

KUŞAK KUŞAK ALFABEYİ BİTİRDİK

ABONE OL
27 Ocak 2022 00:41
KUŞAK KUŞAK ALFABEYİ BİTİRDİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ve ma tevfîkî illa billah aleyhi tevekkeltü ve ileyhi ünîb” (Hûd/88)
(Başarım ancak Allah’tandır, O’na güvendim; O’na yöneliyorum.)

 

Z kuşağını da tüketmek üzereyiz, ‘gönül rahatsızlığıyla’ alfa kuşağına kucak açabiliriz. Biyolojik insan türünün son nesli Z kuşağıydı belki de. Şimdi yepyeni, nurtopu gibi Alfa kuşağı geliyor. Alabildiğine yapay ve güdümlü…

Alfabede başa döndük, nesil ihya etmede çuvalladık, iflas ettik, sınıfta kaldık. Milliyetin, dinin, cinsiyetin ‘hiç’ sayıldığı yeni çağın yeni kuşağını bekliyoruz. Bu kuşak için milliyet yok, inanç yok, değer yok, cinsiyet yok, aile yok. Tehlikenin farkında mıyız?

Son yüz yılda ivme kazanan fitnenin son demlerini yaşıyoruz. Öyle bir nesil geliyor ki onlara laf anlatmanın yolu yok. Öyle bir çağ ki fikrin hükmü ve değeri yok.

Bilim ve teknoloji ilerledi, insanların ömürleri uzadı fakat hayatın bereketi bitti. Olabildiğince uzun yaşayan fakat herhangi bir değer yargısına sahip olmayan insan türü ortaya çıktı.

Kendine, yaşadığı topluma, insanlığa faydası olmayanın yüzyıllarca yaşamasının ne önemi var? Bütün ahlakî değerlerden yoksunken bilim ve teknoloji bizi galaksiler arasında dolaştırsa neye yarar?

İptidai diyerek burun kıvırdığımız evvelki nesiller, şimdikinden daha kötü değildi. Bilgiye ulaşmaları günümüzdeki kadar kolay olmadığı için onları mazur bile görebiliriz. Bugünse ardına sığındığımız hiçbir bahane geçerli değil.

Fitne ne kadar kuvvetli olursa olsun hükmün Allah’tan olduğunu bilmenin rahatlığı içindeyiz. Fakat rahatlıkla rehaveti karıştırmayalım. Müslüman uyanık olmalıdır. Her fitne her musibet, inanan için imtihandır.
Allah dilediğinde hükmü vuku bulur.

Atila YILDIRIM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP