DOLAR 18,4826 0.01%
EURO 17,7972 0.32%
ALTIN 970,320,78
BITCOIN 3734665,93%
Isparta
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NE DERLER

NE DERLER

ABONE OL
29 Ocak 2022 15:54
NE DERLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hayat elbet kendi başımızda dönmüyor. Eşimiz dostumuz, amirimiz memurumuz,

ahbabımız akrabamız var. Kanunlar var, yöneticiler var. Asker var polis var.

Her aklımıza geleni her gönlümüze düşeni yapamayız. Toplumsal kurallar var, ananeler var, teamüller var.

Bir de inandıklarımız var. Herkes inandığının en üstün ahlak, en doğru uygulama, en insani düşünce, adaletin en çok neşv-ü nema bulacağı zanneder. Öyle zannetmese abesle iştigal olur zaten.

İdealist insanlar var, realist insanlar var. Bunların birbirinden farkını en iyi ”ne derler” ortaya çıkarır.

İnançlarının gereğini yapan insanlar elbette etrafın düşüncelerine kulak verir ama bu onun istikametine tesir etmez. Yani uygulama konusunda elbet farklılıklar olacaktır ama esastan konularda etrafın tesiri nasıl olacak ki! İnançların bu şekilde nasıl uygulanabilir olur ki!

Adaletle hükmetmek istiyorsun. Ama etrafında aç köpekler varsa nasıl uygulayacaksın bunu? Elbette etrafına kulak asmayarak. Ne derlerse desinler. İhaleyi herkese açık ve milletin menfaatine yap da kim ne anlarsa anlasın, dostlar kırılırsa kırılsın.

Herkes yeni gömlekler giyerken sen eskisi yırtılmadan yenisini almıyorsan ve etrafın da sana cimri-pinti-nakıs-eli sıkı diyorsa desin. Ne derlerse desinler. Hele de sen mahalledeki garibanın çocuğuna kıyafet alıp aynı hazzı yaşıyorsan kim nasıl yaparsa yapsın, ne düşünürse düşünsün. Kıymet-i harbiyesi var mı!

Ses verilmesi gereken yerde ses veriyorsan suskunlar utanmazsa sen ne yapabilirsin ki! Susulması gereken yerde çok konuşan cahil cesaretlilerin yanında sessizliğin nidasını duyan duyar. Sen kim ne derse desin sükûnetini muhafaza et.

Her şeyden para kazanmayı marifet bilenlerin dosta ne ihtiyacı var. Taptığı para, dostu para, yoldaşı para insan binalara sığmaz. Gün gelir kabre sığar da insan gönlü için çaba harcamayı delilik bilir. Sana dostluk delisi derlerse desinler ne çıkar.

Herkesin çıplak olduğu yerde giyinikler farklı görünür, hırsızların cirit attığı sokaklarda çalmayan aptal bilinir, namusun ehemmiyetini kaybettiği yerlerde dalga geçilecek konu olur, edep kaybetmişler yitirdiğini bilemez de edebini muhafaza edeni meczup zanneder. Hepsi olur, hepsi geçer. Gün olur asrı yakalar, menziller yakın olur güneşler doğduğu gibi batarlar.

Yeter ki sen istikametini düzgün belirle. Eğri cetvelle doğru çizgi çizilmez. Haram para ile cami yapılmaz.

Kim ne derse desin…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP