DOLAR 16,4054 0.25%
EURO 17,6000 0.68%
ALTIN 971,85-0,28
BITCOIN 476746-0,64%
Isparta
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖMRÜMÜZÜ NASIL GEÇİRİYORUZ ?
481 okunma

ÖMRÜMÜZÜ NASIL GEÇİRİYORUZ ?

ABONE OL
31 Ocak 2022 19:31
ÖMRÜMÜZÜ NASIL GEÇİRİYORUZ ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona virüsü ile insanlığın başına gelen büyük felaket sonucu evlerde geçirdiğimiz zorunlu süreç insanlığı ve kendimizi düşünmeye ve de sorgulamaya belki de hayatımızda ilk defa imkân sağlamıştır.

Her insan dünya ömrünü en iyi şekilde değerlendirmek için devamlı planlar yapmakta ve bu yolda imkanları dahilinde çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ömrümüzü nasıl geçirmeliyiz diye planlamalar yaparken internet sitelerinde ulaştığım bazı bilgiler beni çok etkiliyor.

Güneş her gün herkesin üzerine eşit doğmaktadır ama gül başka leş başka kokmaktadır. Apple’ın kurucusu ve dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Steve Jobs hayata gözlerini kapamadan önce yazdığı aşağıdaki son yazı bizler için ne kadar anlamlı acaba?

‘’İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamın başarısının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken,  fark ettim ki gururlandığım bilinirliğim ve servetim ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilir yada yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak tek şey varsa o da YAŞAM. Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz. Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça fark ediyoruz ki, 300 dolarlık saatte 30 dolarlık saatte aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilmediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun bilin ki o uçak düşerse sizde düşeceksiniz. ’’

Charlie Chaplin’in aşağıdaki iki cümlesi de bizler için ne kadar anlamlı acaba?

‘’Bu dünyada hiçbir şey kalıcı değil. Hatta sorunlarımız bile. Hayatta en çok boşa harcanan gün, gülmediğiniz gündür.’’

Peki biz bu ömrümüzü nasıl geçiriyoruz?

İnsanların genellikle ömürlerini;  28.3 yılı uyuyarak, 10,5 yılı çalışarak, 9 yılı televizyon karşısında ve sosyal medyada, 6 yılı ev işlerinde, 4 yılı yemek ve içme, 3,5 yılı eğitim, 2,5 yılı kişisel bakım ve hazırlık, 2,5 yılı alışveriş, 1,5 yılı çocuk bakımı ve 1,5 yılı ulaşımda geçirmekte  olduğu tespit edilmiştir.   Yine Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun 2017 yılı verilerine göre dünyada ortalama yaşam süresi erkeklerde 70 yıl, kadınlarda 74 yıl olduğu tespit edilmiştir.

Bu tespitlere  göre ömrümüzde gerçek vakit ne kadar acaba?

Eğer her gün gökyüzünde ayı görebiliyorsan, Allah’ımızın güzelliğini görürsün, eğer güneşi görebiliyorsan, Allah’ımızın gücünü görürsün ve aynada kendini görüyorsan Allah’ımızın yarattığı en mükemmel şeyi görürsün.

Peki peki bizler dünya hayatlarımız için devamlı planlar yaparken ve bize bu hayatı veren ve de bizlere bu hayatı yaşatan Allah’ımıza öbür dünyada hesap vermek ve öbür dünyamız için  planlamalar  ve de çalışmalar yapıyor muyuz? Atalarımız bu konuda ne güzel tespitlerde bulunmuş;

‘’Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışın’’

Sözün özü; her insan Allah tarafından kendisine verilen zamanın pilotudur. Hepimiz bu dünyadan geçen turistleriz. İnsanların bu dünyada sahip olduğu en büyük servet akılla kullandığı ömürdür.

Sözün sonu, bu dünyadaki akıllı kişi ise hem bu dünyası hem de öbür dünyası için planlama ve çalışmalar yapandır.

 

 

Tuğtigin ŞEN

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP