DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357368-0,82%
Isparta
25°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖMÜR

ÖMÜR

ABONE OL
31 Ocak 2022 17:30
ÖMÜR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen sınırlı zaman dilimine ÖMÜR denir.  Her insan dünya ömrünü en iyi şekilde değerlendirmek için devamlı planlar yapmakta ve bu yolda imkanları dahilinde çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ömrümüzü nasıl geçirmeliyiz diye planlamalar yaparken internet sitelerinde ulaştığımız bazı bilgiler bizleri çok etkiliyor.

 

Güneş her gün herkesin üzerine eşit doğmaktadır ama gül başka leş başka kokmaktadır. Apple’ın kurucusu ve dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Steve Jobs hayata gözlerini kapamadan önce yazdığı aşağıdaki son yazı bizler için ne kadar anlamlı acaba?

 

‘’İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamın başarısının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken,   fark ettim ki gururlandığım bilinirliğim ve servetim ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak tek şey varsa o da YAŞAM. Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz. Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça fark ediyoruz ki, 300 dolarlık saatte 30 dolarlık saatte aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilmediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun bilin ki o uçak düşerse sizde düşeceksiniz. ’’

 

Charlie Chaplin’in aşağıdaki iki cümlesi de bizler için ne kadar anlamlı acaba?

 

‘’Bu dünyada hiçbir şey kalıcı değil. Hatta sorunlarımız bile. Hayatta en çok boşa harcanan gün, gülmediğiniz gündür.’’

 

Peki, biz bu ömrümüzü nasıl geçiriyoruz?

 

İnsanların genellikle ömürlerini;  28,3 yılı uyuyarak, 10,5 yılı çalışarak, 9 yılı televizyon karşısında ve sosyal medyada, 6 yılı ev işlerinde, 4 yılı yemek ve içme, 3,5 yılı eğitim, 2,5 yılı kişisel bakım ve hazırlık, 2,5 yılı alışveriş, 1,5 yılı çocuk bakımı ve 1,5 yılı ulaşımda geçirmekte olduğu tespit edilmiştir

 

Bu tespitlere göre bizler ömrümüzü doğru kullanıyor muyuz acaba?

 

Yine Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun 2017 yılı verileri e göre dünyada ortalama yaşam süresi erkeklerde 70 yıl, kadınlarda 74 yıl olduğu tespit edilmiştir.

 

Allah’ımızın biz insanlara verdiği en önemli iki servet ömrümüz ve aklımızdır. Geçen gün bir daha geri gelmiyor. Ömrümüzün tükendiğini hiç fark etmiyoruz. Peygamberimiz Hz. Muhammet bu zaafımızı  ‘’İnsanoğlunun arzusu ve ihtirasları ihtiyarlamaz’’ diyerek tespit etmiştir.

 

Eğer her gün gökyüzünde ayı görebiliyorsan, Allah’ımızın güzelliğini görürsün, eğer güneşi görebiliyorsan, Allah’ımızın gücünü görürsün ve aynada kendini görüyorsan Allah’ımızın yarattığı en mükemmel şeyi görürsün.

 

Peki, bizler dünya hayatlarımız için devamlı planlar yaparken ve bize bu hayatı veren ve de bizlere bu hayatı yaşatan Allah’ımıza öbür dünyada hesap vermek ve öbür dünyamız için planlamalar ve de çalışmalar yapıyor muyuz? Atalarımız bu konuda ne güzel tespitlerde bulunmuş;

‘’Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışın’’

 

Sözün özü; her insan Allah tarafından kendisine verilen zamanın pilotudur.   Hepimiz bu dünyadan geçen turistleriz.     İnsanların bu dünyada sahip olduğu en büyük servet akılla kullandığı ömürdür.  Bu dünyadaki akıllı kişi ise hem bu dünyası hem de öbür dünyası için planlama ve çalışmalar yapandır.

 

Sözlerimizi bizlere ömrümüzü sorgulatan milli değerlerimizin şairi olan Aşık Veysel Şatıroğlu’nun aşağıdaki ‘’Uzun İnce Bir Yoldayım’’  şiiri ile bitiriyoruz.

 

Uzun ince bir yoldayım

Gidiyorum gündüz gece

Bilmiyorum ne haldeyim

Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda

Yürüdüm aynı zamanda

İki kapılı bir handa

Gidiyorum gündüz gece

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP