DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 725822-6,39%
Isparta

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Önerimiz sonucunda Manavgat Belediyesi ve GEMA Vakfı işbirliğiyle 1. Geleneksel Manavgat Yerel Tohum Şenliği Başlıyor.
  • Medya Vatan
  • Gündem
  • Önerimiz sonucunda Manavgat Belediyesi ve GEMA Vakfı işbirliğiyle 1. Geleneksel Manavgat Yerel Tohum Şenliği Başlıyor.
48 okunma

Önerimiz sonucunda Manavgat Belediyesi ve GEMA Vakfı işbirliğiyle 1. Geleneksel Manavgat Yerel Tohum Şenliği Başlıyor.

Önerimiz sonucunda Manavgat Belediyesi ve GEMA Vakfı işbirliğiyle 1. Geleneksel Manavgat Yerel Tohum Şenliği Başlıyor.

ABONE OL
4 Kasım 2021 16:46
Önerimiz sonucunda Manavgat Belediyesi ve GEMA Vakfı işbirliğiyle 1. Geleneksel Manavgat Yerel Tohum Şenliği Başlıyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manavgat’ın Yeni Bir Şenliği Oluyor

Merhaba…

20 yılı aşkın süreden beri yaptığım gazetecilik mesleğinde, kimi zaman kötü, kimi zaman iyi, kimi zaman da yazmakta çok zorlandığımız, babanızın, çok yakın bir arkadaşınızın vefat haberini de paylaşmak, bizim için her şeyin önünde, bir vazife olmuştur.

Yine, kötüyü yazmaya mecbur kaldığımız bu pandemi döneminde vefat haberleri, doğal afetler, mülteci ölümleri ve buna benzer bir sürü “Maalesef” ile başlayan haberler yazdık. Elbette ki, bunun yanında güzel haberlerimiz de oldu. Ama, onların da tadına dahi varamadık.

MANAVGAT YANIYOR
Tarih, 28 Temmuzu gösteriyordu. Manavgat’ta başlayan ve 10 gün süren yangınlar neticesinde, 2’si ormancı, toplamda 7 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Küle dönen ormanlar, tarlalar, evler, hatta canlılar… Manavgat Yangın yeri…

Her şey normale döndüğünde yaralı yürekler, puslu bir hava ve yitip giden maddi kayıplar vardı. Ama Türk Milleti her zamanki gibi yüceliğini yine gösterdi. Tüm yurttan akın akın malzeme, gıda maddesi, yani uzatmadan söylemek gerekirse, ne gerekiyorsa; hani derler ya “Akıyordu yardımlar.” …

Bilinçli Gazetecilik, Düşünce ve Çözüm Arayışları
“Üzüntü ve Kaygıyı Nasıl Yok Edebiliriz?” diye kendimize sorduğumuz soruların cevabını bulmak zor olmadı. Geçmişten bu güne Basın Danışmanlığı Görevi’ni de üstlenmiş olduğum, Eğitimci ve Sivil Toplum Hizmeti dendiğinde, aklıma gelen ve içinde bulunulan çıkmaza çare olabileceğini düşündüğüm, GEMA Vakfı Genel Başkanı saygıdeğer büyüğüm Şener Kilimcigöldelioğlu’na ulaştım. GEMA Vakfı olarak Türkiye’de Tohumculuk alanında çığır açan, Yerel Tohum konusunda uzmanlığını ispatladığını bildiğim ve sektörün en geniş kapsamlı ve üretim bakımından örnek olan bu vakfı, Manavgat çiftçisine hibe yapabilir miydi? Aldığım olumlu cevabın heyecanıyla, bu işin organizasyonunu üstleneceğini umduğum Manavgat Belediyesi’nin Başkan Yardımcılarından sayın Halis Akkaya beyefendiye ulaştım. Meselenin izahının ardından, kendisiyle yaptığım görüşmeden sonra, muhtemelen 2021 yılı Kasım ayı içinde, 1. Geleneksel Manavgat Tohum Şenliği’nin yapılabileceğine dair izlenimler aldım.

GEMA Vakfı, Manavgat Belediyesi ile Buluşmuş oldu.
Türkiye’de sayısız Tohum Şenliği Etkinlikleri ile çiftçimize ve halkımıza yardımlarını esirgemeden yürüten GEMA Vakfı Başkanı sayın Şener Kilimcigöldelioğlu, 2 Kasım Salı günü, Manavgat’a gelerek, önce Atatürk Kültür Merkezi Sorumlusu sayın Ümit Gündüz Sağlam hanım efendi, sonrasında ben yani Medya Vatan ve Basın Extra gazetesi yazarı Ferhat Coşdur, akabinde Gema Vakfı Manavgat Temsilcileri Bedia Taşkırmaz ve Güneş Yetkin hanım efendilerin de iştiraki ile Belediye Başkan Yardımcımız sayın Halis Akkaya beyefendi ile istişarelerde bulunarak, Manavgat için elimizden gelenin en iyisini yapmak üzere toplantımızı gerçekleştirdik.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer Bey’in katılımı söz konusu.
Daha önceden Seferihisar’ın Türkiye’nin ilk “Cittaslow”* şehirleri arasında üye yapılmasında  ferdi olarak büyük çabalar ortaya koyan Soyer, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildikten sonra, Yerel Tohum konularında da üzerine düşeni fazlasıyla üstlenmiş durumda. Daha önceden bir çok tohum çalışmasına destek verdiğini bildiğimiz Tunç Soyer’in 1. Geleneksel Manavgat Tohum Şenliği’ne davet edildiği, Kilimcigöldelioğlu tarafından bizlere müjdelendi. Şenliğimizin halihazırda ulaşım hizmetleri ile maliyetlerini üstlenmiş olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değerli Başkanı sayın Tunç Soyer’i de aramızda görüp, kendilerinin de Manavgat’a desteklerini esirgemeyeceğini ümit ediyoruz.

Gazetecilik görevinin bazen sadece haberleri yazmak ve paylaşmak değil, bazen de kendinizin haber olduğunuz bir durumu da söz konusu olabiliyor.

Ne mutlu bana ki, böylesine fayda odaklı, imece usulüyle meydana gelecek olan bir oluşumda ev sahibi Manavgat Belediyesi, GEMA Vakfı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi önerimi kabul ederek bir araya geldiler ve yaraları sarma konusunda, milletin aşikar olduğu bir fedakarlıkla halka hizmette buluştular.

Geleneksek hale getirilecek olan Manavgat Tohum Şenliğimizde buluşmak üzere…

" alt="">

Sağlık, mutluluk ve huzur dolu yarınlara hep birlikte ulaşmak dileklerimle.

 

CİTTASLOW NEDİR?İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, ”yavaş şehir” anlamına geliyor.
1986 yılında Amerikan tarzı hızlı yiyecek (fast food) zincirine karşı çıkılarak, İtalya’nın Barolo kentinde ”Yavaş Yiyecek Birliği” oluşturuldu. 1989’da Paris’te uluslararası boyut alan birliğin, bugün 100’den fazla ülke temsilcisinden oluşan 80 bin üyesi bulunuyor. Yavaş Yiyecek kavramından esinlenen ”Yavaş Şehir Hareketi”nin temeliyse 1999 yılında İtalya’nın Chianti bölgesindeki Greve kentinde, 30 kadar Yavaş Yiyecek kentinin katılımıyla atıldı. İlk bildirgede, küreselleşmenin insanlar arasındaki iletişimi, kaynaşmayı ve değişimi kolaylaştırmasına karşılık farklılıkların törpülenerek, tek bir model insan oluşturmaya doğru gittiği ve sonunda sıradanlığın hakim olacağı bir düzenin yaratılacağı konusunda endişeler bulunduğu dile getirildi. Bu muhtemel sonuçların engellenmesi, yerel değerlere sahip çıkılması, bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Yavaş Şehirler kavramı çerçevesinde bir ağ oluşturuldu. Yavaş Şehir olabilmek için çevre politikaları, altyapı, kentin dokusunun kalitesi, yerel üretim ve ürünlerin desteklenmesi, konukseverlik gibi kriterler gerekiyor. Bu şehirlerin logosu olan salyangozu kullanabilmeye hak kazanan merkezler, düzenli olarak denetimden geçiriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.