DOLAR 16,4027 -0.07%
EURO 17,5764 0.29%
ALTIN 973,91-0,06
BITCOIN 4863581,34%
Isparta
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ORTADOĞU’DA ASIL HEDEF
431 okunma

ORTADOĞU’DA ASIL HEDEF

ABONE OL
27 Ocak 2022 09:12
ORTADOĞU’DA ASIL HEDEF
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Osmanlı Devletinin geçmişte hâkim olduğu bölgeler bu gün uluslararası ilişkiler ve tarih literatüründe “Ortadoğu” olarak adlandırılmaktadır. Ortadoğu tarihi boyunca kanın akmadığı yegâne dönem Türklerin bölgede hâkim oldukları dönemdir.

XIX. yüzyılda diplomatik ve politik bir terim olarak ifade edilmeye başlanan Şark Meselesinin tarihi kökeni oldukça eskidir. Zaman ve zeminin şartlarına bağlı olarak çeşitli görünümde ve yerde ortaya çıkan ve de değişik şekillerde tarif edilen Şark Meselesinin temelinde ve özünde Hıristiyan-Müslüman yani, Haç-Hilal veya Avrupa-Türk münasebetleri ve mücadelesi yatmaktadır

.  Tarihin her devrinde dünya hâkimiyetine oynayan, dünya siyasetine yön vermeye çalışan büyük güçler olmuştur. Bu çerçeveden bakıldığında XV. yüzyıldan beri büyük millet ve büyük güç olma şansına ve kabiliyetine sahip birkaç devlet veya millet sayılabilir. Bunlar, Anglo-Sakson dünyası içinde Anglikan İngiltere,  Latin dünyasında Katolik Fransa, Slav dünyasında Ortodoks Rusya, Germen dünyasında Protestan Almanya, İslâm dünyasında ise Osmanlı Devleti yani Türklerdir.

Bu beş büyük devletin dördü de (İngiltere, Fransa, Rusya ve Almanya) tamamen hem Hıristiyan dininin hem de ayrı ayrı Hıristiyanlığın belli başlı ve farklı mezheplerinin temsilcisi durumundadırlar. Sadece Osmanlı Devleti bütünü ile İslâm dininin ve İslâm âleminin temsilcisi rolündedir. İşte Hıristiyan âleminin bu dört temsilcisi İngiltere, Fransa, Rusya, Almanya ile İslâm âleminin temsilci Türkler yani Osmanlı Devleti arasındaki münasebetlerin tümü “Şark Meselesi” kavramıyla ifade edilebilir.

Günümüzde de “Şark Meselesi” yeni projeler ile birlikte daha büyük boyutlar içerisinde Türkiye’de ve Ortadoğu’da varlığını sürdürmektedir, yalnız bir farkla ki İngiltere yerini ve rolünü Amerika Birleşik Devletlerine bırakmıştır. Ortadoğu’da bu dönemde ortaya çıkan önemli diğer bir güç ise İsrail Devletidir.

Ortadoğu’da etkinliği her geçen gün artan Amerika bugün Yahudi sermayesi tarafından yönetilirken , İsrail ise Yahudiliğin merkez ülkesidir.  Amerika’nın bugün liderliğini yaptığı Büyük Ortadoğu Projesinin gizli hedefinin ise Yahudilerce kendilerine Allah tarafından vaat edildiğine inandıkları Ortadoğu’da büyük Yahudi Devleti’nin kurulması olduğu artık gün yüzüne çıkmıştır.

Bugün Ortadoğu’ da mevcut hassas dengeler, bu bölgede etkili olmaya çalışan yukarıda işaret edilen güçler tarafından bilerek ve isteyerek müdahale sebepleri yaratılabilecek şekilde ayarlanmaktadır.

Yapay devletler, yeteneksiz idareciler, siyasî istikrarsızlıklar, petrol, etnik yapılar ve terör bu dönemde bu güçler tarafından etkin olarak kullanılmaktadır.  Teknoloji, dijital ekonomi, modern silahlar ile Ortadoğu köleleştirilmektedir. Bizlere  ‘’ Küresel Dünya Düzeni’’  olarak   sundukları aslında insanlığın öldürüldüğü ve kızıl kana boyandığı yeni dünya düzenidir.

Ortadoğu’da ve öz vatanımız Türkiye’de yaşananları artık ‘’Şark Meselesi’’ ve  ‘’Büyük Ortadoğu Projesi’’ kapsamında değerlendirmek zamanı gelmiş hatta geçmektedir.

Kırk yıldan fazla uğraştığımız Terör Örgütü PKK ve bu örgütün son türevleri olan YPG/PYD ile son dönemlerde yoğunlukla uğraşmaya başladığımız FETÖ ve DAEŞ acaba kimlerin taşeronu?

   Ortadoğu’da kısaca asıl hedef Müslümanlar ve Müslümanların yüzyıllarca liderliğini yapmış olan Türklerdir.

                                                                                                                                  Tuğtigin ŞEN

                                                                                                                                    Araştırmacı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP